ជំនាញធុរកិច្ចភេសជ្ជៈ ជួយ​ឱ្យ​យុវជន​មានការងារមួយ​ច្បាស់លាស់ និងប្រាក់ចំណូលសមរម្យ
យុវជនដែល​កំពុងសិក្សា​ជំនាញធុរកិច្ចភេសជ្ជៈ នៅ​វិទ្យាស្ថានជាតិសហគ្រិនភាព និង​នវានុវត្តន៍ ក្រោម​កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស វិជ្ជាជីវៈ ១.៥លាននាក់ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល បានបង្ហាញក្តីរំពឹងថា ខ្លួន​នឹង​អាច​មានសមត្ថភាពប្រើប្រាស់ជំនាញ​មួយ​នេះទៅ​បម្រើការងារ​ជាបុគ្គលិក​នៅ​ហាងកាហ្វេណាមួយ ឬ​ក៏​អាច​ទៅបើក​ហាងដោយ​ខ្លួនឯងបាន ក្រោយ​ពី​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​រយៈ​ពេល​៤ខែ។
យុវតីមកពីខេត្តបន្ទាយមានជ័យ កញ្ញា ហៀត រក្សា ដែល​កំពុងសិក្សាជំនាញវិជ្ជាជីវៈផ្នែកធុរៈភេសជ្ជៈនៅវិទ្យាស្ថានជាតិសហគ្រិនភាព និងនវានុវត្ត បានលើកឡើងថា ការជ្រើសយកជំនាញកាហ្វេនេះ ក៏​ដោយសារនៅកម្ពុជានាពេលបច្ចុប្បន្ន កាហ្វេគឺជាភេសជ្ជៈមួយដែលពេញនិយមសម្រាប់ពលរដ្ឋកម្ពុជា ដូច្នេះទីផ្សារការងារផ្នែកកាហ្វេក៏ល្អដែរនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ។ ជាមួយគ្នា​ការរៀនជំនាញធុរៈកិច្ចកាហ្វេនេះ រក្សា សង្ឃឹមថា ខ្លួននឹងអាចមានការងារមួយច្បាស់លាស់ និងប្រាក់ចំណូលសមរម្យដែលធ្វើឱ្យជីវភាពគ្រួសារបានប្រសើជាងនេះនៅពេលអនាគត។
រៀនចប់រយៈពេល៤ខែផ្នែកជំនាញកាហ្វេនៅទីនេះខ្ញុំអាចទៅបម្រើការងារនៅហាងកាហ្វេបានដែលវាជាជំហានដំបូងរបស់ខ្ញុំ និងបន្ទាប់មកទៀតខ្ញុំមានក្តីបំណងចង់បើកជាហាងកាហ្វេតូចៗដោយខ្លួនឯងបាន
កញ្ញា ហៀត រក្សា
យុវជន ព្រំ ពេជ្រ មកពីគ្រួសារក្រីក្រនៅរាជធានីភ្នំពេញ ដែលក៏​កំពុងសិក្សាជំនាញធុរៈកិច្ចភេសជ្ជៈ លើកឡើងដែរថា ជំនាញឆុងកាហ្វេនេះ គឺជាជំនាញមួយនៅក្នុងក្តីស្រមៃរបស់ខ្លួន ហើយខ្លួនសង្ឃឹមថា អាចបើកហាងកាហ្វេតូចមួយសម្រាប់ខ្លួនឯងនៅពេលអនាគត។
យុវជនរូបនេះបន្ថែមថា កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ជាក្តីសង្ឃឹមតែមួយគត់ដែលអាចឱ្យខ្លួនបានសិក្សាជំនាញមួយច្បាស់លាស់ អាចរកការងារបានធ្វើ មានប្រាក់ចំណូមសមរម្យ។
គូរបញ្ជាក់ផងដែរថា កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេសដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យដែលបានដាក់ឱ្យអនុវត្តជាផ្លូវការកាលពីថ្ងៃទី១៤ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ ហើយ​ការ​បណ្តុះបណ្តាលវគ្គទី១ បានចាប់ផ្តើម​កាលពីថ្ងៃទី១៥ មករា ឆ្នាំ២០២៤កន្លងទៅ៕