រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថានលើកទឹកចិត្តយុវជនរើសជំនាញសិក្សាឱ្យត្រូវ និងត្រឡប់​មក​បម្រើ​ការ​ងារនៅស្រុកកំណើតវិញ
ព្រះសីហនុ – ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថាន និងជា​ប្រធាន​ក្រុម​ការ​ងា​រ​រាជ​រដ្ឋាភិបាលចុះជួយមូលដ្ឋានខេត្តព្រះសីហនុ មានប្រសាសន៍ថា សិស្សា​នុ​សិស្ស​ទាំង​អស់​ត្រូវសម្រេចចិត្តជ្រើសរើស​មុខ​ជំនាញ​ដើម្បី​បន្ត​ការ​សិក្សាឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ​និងត្រឡប់មកបំរើការងារនៅខេត្តព្រះសីហនុវិញ ។ ឯកឧត្តម មាន​​ប្រសាស​ន៍ដូច្នេះ ​​នៅ​ក្នុងពិធីជួបសំណេះសំណាលជាមួយបេក្ខជនប្រឡងជាប់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ និងប្រគល់រង្វាន់ដល់សិស្ស​និទ្ទេស​ A នៅ​វិទ្យា​ល័យក្រុងព្រះសីហនុ ខេត្តព្រះសីហនុ កាលពីថ្ងៃពុធម្សិលមិញ ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថាន មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា ខេត្តព្រះសីហនុពោរពេញដោយសក្តានុពលសេដ្ឋកិច្ច ត្រូវបានកំណត់ជាខេត្ត តំបន់​សេដ្ឋ​កិច្ច​ពិសេស​គំរូ​ពហុ​បំណង ដែលមានកំពង់ផែអន្តរជាតិ អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិ ផ្លូវដែក ផ្លូវល្បឿនលឿន និងជាខេត្តមានសក្តានុពលទេសចរណ៍ ។ ស្របគ្នានេះ ក្រោម​ការ​ដឹកនាំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានយកចិត្តទុកដាក់ជួយគាំពារដល់វិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា បានកំណែទម្រង់វិស័យអប់រំទាំងបរិមាណ និងគុណ​ភាព​ឱ្យកាន់​តែ​ប្រសើ​រ​ ។
“សិស្សជ័យលាភីទាំងអស់ត្រូវតែខិតខំសិក្សារៀនសូត្របន្ថែមទៀត ដើម្បីបំប៉ន និងលើកកម្ពស់សមត្ថភាពរបស់ខ្លួនជាប្រចាំទាំងចំណេះដឹង ចំណេះធ្វើ សីលធម៌-សុជីវធម៌ សម្រាប់យកទៅប្រើប្រាស់ឱ្យបានជាគុណប្រយោជន៍ដល់ខ្លួនឯងផង គ្រួសារផង និងសង្គមជាតិ”
ទន្ទឹមនឹងការលើកឡើងនេះ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ បានលើកទឹកចិត្តដល់​សិស្សានុសិស្សដែលមិនបានប្រឡងជាប់ មិនត្រូវអស់សង្ឃឹម និង​កុំបោះ​បង់​ចោល​ការ​សិក្សា ត្រូវខិតខំសិក្សារៀនសូត្របន្ថែមទៀត ដើម្បីទទួលបានលទ្ធផលជោគជ័យនៅឆ្នាំសិក្សាបន្ទាប់ ។
តាមរបាយការណ៍របស់មន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡា ខេត្តព្រះសីហនុ សិស្សប្រឡងជាប់ជាស្ថាពរសញ្ញាបត្រមធ្យសិក្សាទុតិយភូមិ សម័យប្រឡងថ្ងៃទី២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ មានចំនួន ១,០២៣នាក់ ស្រី ៥៦២នាក់ ស្មើនឹង ៧៥,៦៧ភាគរយ ។ ក្នុងនោះសិស្សនិទ្ទេស A មានចំនួន ២០នាក់ ស្រី ០៩នាក់, សិស្សនិទ្ទេស B មានចំនួន ៦៧នាក់ ស្រី ៤៣នាក់, សិស្សនិទ្ទេស C មានចំនួន ១៧០នាក់ ស្រី ៩៩នាក់, សិស្សនិទ្ទេស D មានចំនួន ៣៧២នាក់ ស្រី ២០៩នាក់ និង​សិស្ស​និទ្ទេស E មានចំនួន ៣៩៤នាក់ ស្រី ២០២នាក់ ។
សូមជម្រាបថា ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ បានផ្តល់ការលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សានុសិស្សប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិឆ្នាំសិក្សា២០២០-២០២១ និទ្ទេស A ទាំង ២០នាក់ ដោយម្នាក់ៗទទួលបានម៉ូតូមួយគ្រឿង និងថវិកា ៥០០ដុល្លារ និទ្ទេស B ចំនួន ៦៧នាក់ ដោយ​ម្នាក់ៗទទួលបានថវិកា ២០០ដុល្លា និងនិទ្ទេស C ចំនួន ១៧០នាក់ ម្នាក់ៗទទួលបានថវិកា ១០០ដុល្លា ៕