កាលពីថ្ងៃទី១៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ ក្រុមកាយរឹទ្ធិរៀមច្បងរាជធានីភ្នំពេញ សហការជាមួយការិយាល័យយុវជន នៃមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡា រាជធានីភ្នំពេញ និងសមាគមអប់រំសីលធម៌អន្តរជំនាន់ បានរៀបចំពិធីខមាទោស និងដឹងគុណគ្រូចូលនិវត្តន៍ នៅវិទ្យាល័យ ជាស៊ីម សន្ធរម៉ុក ស្របទៅនឹងកម្មវិធីផ្សព្វផ្សាយអត្ថន័យទិវានៃក្តីស្រឡាញ់ ក្រោមប្រធានបទ «រួមគ្នាលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពសង្គម ផ្តើមចេញពីក្តីស្រឡាញ់ប្រកបដោយសីលធម៌»។
ក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តម ឈួរ សុបញ្ញា លើកឡើងថា ទិវានៃក្តីស្រឡាញ់ គួរត្រូវបានបកស្រាយក្នុងន័យសង្គម និងសីលធម៌ មិនត្រឹមជាការបង្ហាញអារម្មណ៍ផ្ទាល់ខ្លួនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែជាការអនុវត្តន៍ក្តីស្រឡាញ់តាមរយៈការដឹងគុណ និងការគោរពអ្នកមានគុណ។ ការខមាទោស និងការថ្លែងអំណរគុណចំពោះគ្រូ គឺជាការអប់រំចិត្តយុវជនឱ្យចេះទទួលខុសត្រូវ ចេះគោរព និងចេះថែរក្សាតម្លៃវប្បធម៌ជាតិ។ ពេលយុវជនមានបេះដូងដឹងគុណ នោះសង្គមនឹងមានមូលដ្ឋានរឹងមាំប្រកបដោយសីលធម៌ គុណធម៌ និងសាមគ្គីភាព។
ឯកឧត្តម ឈួរ សុបញ្ញា មានប្រសាសន៍ថា ពេលយុវជនចេះសំពះសុំអភ័យទោស និងថ្លែងអំណរគុណ ចំពោះអ្នកបង្រៀន និងផ្តល់ចំណេះដឹង នោះពួកគេកំពុងបណ្តុះគុណធម៌ក្នុងខ្លួន និងកំពុងរួមចំណែកកសាងសង្គមសន្តិភាព។ ដោយឡែក កម្មវិធីខមាទោស និងដឹងគុណ ដែលរៀបចំឡើងនេះ មិនត្រឹមជាពិធីការបែបប្រពៃណីទេ ប៉ុន្តែជាវេទិកាអប់រំសង្គម ដែលបញ្ជាក់ថា ក្តីស្រឡាញ់ប្រកបដោយសីលធម៌ គឺជាគ្រឹះនៃសុខុមាលភាព និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។យុវវ័យដែលចេះដឹងគុណ នឹងក្លាយជាពលរដ្ឋល្អ។
“យុវវ័យដែលមានសីលធម៌ នឹងក្លាយជាអ្នកដឹកនាំល្អនៅថ្ងៃខាងមុខ។ ហើយយុវវ័យដែលចេះស្រឡាញ់ដោយមានការទទួលខុសត្រូវ នឹងក្លាយជាថាមពលវិជ្ជមានសម្រាប់សង្គមជាតិ”
លោក ង៉ែត ចាន់សុខ ប្រធានការិយាល័យយុវជន រាជធានីភ្នំពេញ មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីខមាលទោស និងដឹងគុណគ្រូ គឺជាគំរូអប់រំដ៏មានអត្ថន័យ ដែលបង្ហាញថា សុខុមាលភាពសង្គម មិនអាចកើតឡើងដោយច្បាប់ ឬគោលនយោបាយតែប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែត្រូវចាប់ផ្តើមពីការកសាងចិត្តមនុស្ស។ ក្នុងសម័យឌីជីថល ដែលយុវជនទទួលឥទ្ធិពលពីព័ត៌មាន និងវប្បធម៌ចម្រុះ ក្តីស្រឡាញ់ត្រូវមានសីលធម៌ជាគោលដៅ មានការទទួលខុសត្រូវ និងមានការគោរពគ្នាទៅវិញទៅមក។
លោកបានលើកទឹកចិត្តឱ្យយុវជនបន្តអនុវត្តវប្បធម៌ដឹងគុណដោយមិនត្រឹមជាព្រឹត្តិការណ៍ប្រចាំឆ្នាំ ប៉ុន្តែជាទម្លាប់ប្រចាំថ្ងៃ ដើម្បីបង្កើនសាមគ្គីភាព និងជំនឿទុកចិត្តក្នុងសង្គម។ លោក ចាន់សុខ មានប្រសាសន៍ថា ការខមាទោសគ្រូនៅថ្ងៃនេះ គឺជាអនុស្សាវរីយ៍ឱ្យយុវជនចងចាំថា មនុស្សមិនអាចជោគជ័យដោយខ្លួនឯងឡើយ, នៅពីក្រោយភាពជោគជ័យ មានការប្រឹងប្រែងរបស់គ្រូ មាតាបិតា និងសង្គម។ ដូច្នេះ យុវជនត្រូវបម្លែងក្តីស្រឡាញ់ទៅជាការខិតខំរៀនសូត្រ ការអនុវត្តវិន័យ ការចូលរួមសកម្មភាពសង្គម និងការពារកិត្តិយសខ្លួនឯង៕