យុវជន Kaong Kang បង្កើតគម្រោងយុទ្ធនាការស្តារ និងដាំដើមកោងកាង ដើម្បីជារបាំងទប់ទឹកជំនន់ ការពារសហគមន៍ និងជីវៈចម្រុះសមុទ្រ
ដោយ​មើលឃើញពីផលប៉ះពាល់​ដល់ជីវចម្រុះសមុទ្រ និងសហគមន៍ ដោយសារ​តែការ​កាប់បំផ្លាញព្រៃកោងកាង យុជនមួយក្រុម បានបង្កើតគម្រោងយុទ្ធនាការស្តារ និងដាំដើមកោងកាង ដោយឱ្យឈ្មោះថា Kaong Kang Campaign ។ គម្រោងនេះ នឹង​ធ្វើ​ការ​ប្រមូលផ្ដុំនិស្សិតសាកលវិទ្យាល័យ​នានា ឱ្យ​ចូលរួមស្វែងយល់ពីអត្ថប្រយោជន៍នៃព្រៃកោងកាង និងចូលរួមដាំព្រៃកោងកាង ឱ្យ​បាន​៥០ម៉ឺនដើម ដើម្បីដោះស្រាយគ្រោះមន្តរាយដែលកើនមានឡើង។
ចំពោះគំនិតនៃការ​បង្កើត​គម្រោងយុទ្ធនាការស្តារ និងដាំដើមកោងកាងនេះ ក៏​បានឈ្នះជ័យលាភីលេខ៣ ក្នុងការ​ប្រកួតគំនិត​ពីកម្មវិធី Youth Ideathon ក្រោម​ប្រធានបទ “ភាពធន់នឹងគ្រោះមហន្តរាយ​ក្នុងសហគមន៍”។
យុជនក្រុម Kaong Kang
លោក វ៉ាន់នី គុយហេង និស្សិតឆ្នាំទី១ ជំនាញការអភិវឌ្ឍសូហ្វវែរ (Software Development) មកពីសាកលវិទ្យាល័យអាមេរិកកាំងភ្នំពេញ និងជាតំណាងក្រុមជ័យលាភីលេខ៣ បានឱ្យដឹងថា ការ​បង្កើតគម្រោងយុទ្ធនាការស្តារ និងដាំដើមកោងកាងនេះ គឺដោយសារក្រុមខ្លួន​មើលឃើញថា ព្រៃកោងកាង មានសារៈសំខាន់ក្នុងការការពារគ្រោះមហន្តរាយដូចជា គ្រោះទឹកជំនន់ រលកយក្សស៊ូណាមិ ជួយការពារការហូរច្រោះដី ក៏ដូចជាទប់ស្កាត់មិនឱ្យទឹកប្រៃហូរចូលដំណាំកសិកម្មរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ។ល។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ក៏​សង្កេតឃើញថា ព្រៃកោងកាងបានរងការកាប់បំផ្លាញ។
លោក គុយហេង បន្ថែមថា តាមការស្រាវជ្រាវ ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ព្រៃកោងកាង មានប្រមាណ ៤២ភាគរយបានបាត់បង់។ ហើយរហូតមកដល់ពេលបច្ចុប្បន្ន ព្រៃកោងកាងក៏កំពុងទទួលរងការកាប់បំផ្លាញថែមទៀត។ ការបាត់បង់ព្រៃកោងកាង ច្រើនកើតមានឡើងក្នុងខេត្តចំនួន៤ រួមមាន ខេត្តកែប កំពត កោះកុង និងព្រះសីហនុ។ ក្នុងនោះ ខេត្តព្រះសីហនុ ព្រៃកោងកាងប្រមាណ ៨ពាន់ហិចតាបានបាត់បង់។
ការកាប់ព្រៃកោងកាង នឹងធ្វើឱ្យឡើងកម្ពស់ទឹកសមុទ្រចន្លោះពី ០.៥ម៉ែត្រ រហូតដល់ ១.៥ម៉ែត្រ នៅឆ្នាំ២០៥០។ លើសពីនេះ ធ្វើឱ្យបាត់បង់ជម្រកជីវចម្រុះប្រមាណ ៧០០ប្រភេទ ខណៈព្រៃកោងកាង គឺជាជម្រកនៃសត្វក្ដាម បង្កង និងសត្វផ្សេងៗទៀតដែលអាចប្រមូលផលបាន។ លោក គុយហេង ថា នៅពេលយើងដាំព្រៃកោងកាងឡើងវិញ គឺប្រៀបដូចជាបង្កើតជម្រករបស់សត្វសមុទ្រ ទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរ លើកកម្ពស់ជីវភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ។ ជាពិសេស ក្រុមយុវជនជំនាន់ក្រោយបានបានចូលរួមធ្វើការងារការពារបរិស្ថាន ជួយដល់រាជរដ្ឋាភិបាល ស្របតាមយុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ មុំទី៣ ដែលនិយាយពីបញ្ហាបរិស្ថាន។ “កាលណាយើងដាំព្រៃកោងកាងឡើងវិញ បញ្ហាទាំងនេះ​នឹងត្រូវដោះស្រាយ”។
គម្រោងយុទ្ធនាការស្តារ និងដាំដើមកោងកាង
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាមលោក វ៉ាន់នី គុយហេង គម្រោងយុទ្ធនាការស្តារ និងដាំដើមកោងកាងនេះ មានចក្ខុវិស័យ និង​គោល​បំណងច្បាស់លាស់ ដោយ ទី១. លើកកម្ពស់ការដាំព្រៃកោងកាង និងថែរក្សាព្រៃកោងកាងដែលមានស្រាប់កុំឱ្យបាត់បង់, ទី២. ធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងទំនាក់ទំនងរវាងប្រជាពលរដ្ឋក្នុងតំបន់ យុវជន ​និងរាជរដ្ឋាភិបាល សហការគ្នាដោះស្រាយបញ្ហាគ្រោះមហន្តរាយ និងបញ្ហាបរិស្ថានផងដែរ, ទី៣. ដើម្បីអប់រំយុវជនជំនាន់ក្រោយឱ្យបានដឹងពីអត្ថប្រយោជន៍ព្រៃកោងកាង និងយល់ដឹងពីការបម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ (Climate change) ក្នុងប្រទេសកម្ពុជាក៏ដូចជាពិភពលោក ដើម្បីស្វែងរកដំណោះស្រាយឱ្យទាន់ពេលវេលា និងទី៤. ចង់ប្រែក្លាយប្រទេសកម្ពុជា ឱ្យក្លាយជាប្រទេសមួយដែលមានភាពរឹងមាំ មិនងាយទទួលរងគ្រោះមហន្តរាយ។
គម្រោងយុទ្ធនាការស្តារ និងដាំដើមកោងកាងនេះ គ្រោងនឹងចាប់ផ្ដើមអនុវត្តនៅឆ្នាំ២០២៦ខាងមុខ ហើយរំពឹងថា នឹងមានការចូលរួមពីនិស្សិតសាកលវិទ្យាល័យ ក្នុងការចូលរួមគាំទ្រកម្មវិធីនេះ ដើម្បីការពារបរិស្ថាន ជីវចម្រុះ និង​សហគមន៍ពីគ្រោះមហន្តរាយ៕