ភ្នំពេញ – កម្ពុជាជាប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍ ដូច្នេះរាល់ការកសាងនិងស្តារហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូន គឺជាផ្នែកមួយមានអាទិភាពខ្ពស់ជួយជំរុញដល់សេដ្ឋកិច្ចជាតិ ។ ជាការមើលឃើញរបស់អ្នកអភិវឌ្ឍន៍វិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូន កម្ពុជាកំពុងខ្វះខាតអ្នកជំនាញខាងផ្លូវថ្នល់យ៉ាងច្រើនចូលរួមបម្រើការងារនេះ ពិសេសការចូលរួមពីយុវជនកម្ពុជា ។
ឯកឧត្តម ហ៊ាង វុត្ថា អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានបច្ចេកទេស នៃក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានមានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាមានហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធជាច្រើនដែលត្រូវអភិវឌ្ឍន៍ និងកែសម្រួលបន្ថែមទៀត ប៉ុន្តែមាននិស្សិតកម្ពុជាតែប្រមាណ ៥ភាគរយប៉ុណ្ណោះជាវិស្វករផ្លូវថ្នល់ ។ កម្ពុជានៅខ្វះខាតធនធានមនុស្សជំនាញផ្លូវថ្នល់ និងមិនទាន់ឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការបាននៅឡើយ។
ឯកឧត្តម ហ៊ាង វុត្ថា អគ្គនាយក កត់សម្គាល់ថា និស្សិតដែលបញ្ចប់ការសិក្សាផ្នែកសំណង់ផ្លូវថ្នល់ មានឱកាសការងារខ្ពស់ជាងនិស្សិតដែលរៀនជំនាញផ្សេងៗ ។ ជំនាញសំណង់ផ្លូវថ្នល់ គឺជាជំនាញដែលសិក្សាអំពីសំណង់ផ្លូវ ថ្នល់ ផ្លូវល្បឿនលឿន ស្ពាន ផ្លូវដែក និងកំពង់ផែ ដើម្បីឱ្យការសាងសង់នោះប្រកបដោយគុណភាព និងចរីភាព ។
ជំនាញមួយនេះត្រូវសិក្សាផ្តោតសំខាន់ទៅលើ មេកានិកដី កម្លាំងនៃសម្ភារៈ សណ្ឋានដី ការវិភាគរចនាសម្ព័ន្ធ ជលសាស្រ្តទូទៅ ធារាសាស្រ្ត រចនាសម្ព័ន្ធធារាសាស្រ្ត សរសៃដែកសំណង់បេតុង ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងសំណង់ផ្លូវថ្នល់សំណង់ស្ពាន និងសំណង់ធ្វើពីឈើ និងដែក ។ នេះជាការបញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តម ហ៊ាង វុត្ថា ។
ដើម្បីរៀនជំនាញមួយនេះបាន តើសិស្សត្រូវមានមូលដ្ឋានគ្រឹះអ្វីខ្លះ?តាមការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម ហ៊ាង វុត្ថា អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានបច្ចេកទេស នៃក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន សិស្សដែលអាចរៀនជំនាញសំណង់ផ្លូវថ្នល់ គួរតែមានចំណេះដឹងមូលដ្ឋានផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្ត ដូចជា គណិតវិទ្យា រូបវិទ្យា គីមីវិទ្យា និងភូមិវិទ្យាជាដើម ។ ជាមួយគ្នាសិស្សត្រូវមាននិស្ស័យ ចំណង់ចំណូលចិត្ត និងត្រូវចេះតស៊ូផងដែរ ព្រោះថាការងារផ្លូវថ្នល់ គឺត្រូវនៅកណ្តាលថ្ងៃត្រង់ ឬក៏ត្រូវធ្វើផ្លូវនៅតំបន់ដាច់ស្រយាល ។
បើតាមឯកឧត្តមអគ្គនាយក ជំនាញសំណង់ផ្លូវថ្នល់នេះ គឺមានឱកាសការងារទូលំទូលាយ ដោយក្រោយពីបញ្ចប់ការសិក្សា និស្សិតអាចទៅធ្វើការនៅក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន, ក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ, ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ ។ និស្សិតអាចទៅធ្វើការងារនៅក្រុមហ៊ុនឯកជនដែលទាក់ទងទៅនឹងសំណង់ ឬអង្គការជាតិនិងអន្តរជាតិមួយចំនួន ។ សិស្សានុសិស្សដែលមានបំណងចង់ក្លាយខ្លួនជាវិស្វករផ្លូវថ្នល់ គឺចាំបាច់ត្រូវតែតម្រង់ទិសខ្លួនឯង ដោយខិតខំសិក្សាមុខវិជ្ជាសំខាន់ៗ ដូចជា គណិតវិទ្យា រូបវិទ្យា គីមីវិទ្យា និងភូមិវិទ្យាជាដើម ៕