“សំណង់ផ្លូវថ្នល់” ជំនាញថ្មីមិនសូវមានអ្នករៀន ខណៈ​ទីផ្សារការងារទូលំទូលាយ
ភ្នំពេញ – កម្ពុជាជាប្រទេស​កំពុងអភិវឌ្ឍន៍ ដូច្នេះរាល់​ការ​កសាងនិងស្តារហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូន គឺជា​ផ្នែកមួយមានអាទិភាពខ្ពស់ជួយជំរុញដល់​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​​ ។ ជាកា​រមើលឃើញរបស់អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍វិស័យហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូន កម្ពុជាកំពុងខ្វះខាត​អ្នកជំនាញ​ខាងផ្លូវ​ថ្នល់​យ៉ាងច្រើនចូលរួមបម្រើការងារនេះ ពិសេ​ស​​កា​រចូ​លរួមពី​យុវជនកម្ពុជា ។
ឯកឧត្តម ហ៊ាង វុត្ថា អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋាន​បច្ចេកទេស នៃក្រសួងសាធារណការ និង​ដឹកជញ្ជូន បាន​មាន​ប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ន​កម្ពុជាមាន​ហេដ្ឋា​រចនា​សម្ព័ន្ធ​​ជា​ច្រើន​ដែល​ត្រូវ​អភិវឌ្ឍន៍ និង​កែសម្រួលបន្ថែមទៀត ប៉ុន្តែ​មាន​​និស្សិត​កម្ពុជា​តែប្រមាណ ​៥ភាគរយ​ប៉ុណ្ណោះជា​វិស្វករ​ផ្លូវ​ថ្នល់ ។ កម្ពុជា​នៅ​ខ្វះខាត​​ធន​ធាន​​មនុស្ស​ជំនាញផ្លូវថ្នល់ និង​មិនទាន់​ឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​តម្រូវ​ការ​បាននៅ​ឡើយ​។
ឯកឧត្តម ហ៊ាង វុត្ថា អគ្គនាយក កត់សម្គាល់ថា និស្សិត​ដែល​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​ផ្នែកសំណង់ផ្លូវថ្នល់ មានឱកាសការងារ​ខ្ពស់​ជាង​និស្សិត​ដែលរៀន​​ជំនាញ​ផ្សេងៗ ។ ជំនា​ញ​​សំណង់​​ផ្លូវថ្នល់ គឺជាជំនាញ​ដែល​សិក្សា​អំពី​សំណង់​ផ្លូវ ​ថ្នល់ ផ្លូវ​ល្បឿន​លឿន ស្ពាន ផ្លូវដែក និង​កំពង់ផែ ដើម្បី​ឱ្យ​ការ​សាងសង់នោះ​ប្រកប​ដោយ​គុណ​ភាព​ និង​​ចរីភាព ។
ជំនាញ​មួយ​នេះ​ត្រូវ​សិក្សា​ផ្តោត​សំខាន់​ទៅ​លើ មេកានិកដី កម្លាំងនៃសម្ភារៈ សណ្ឋានដី ការវិភាគ​រចនាសម្ព័ន្ធ ជលសាស្រ្តទូទៅ ធារាសាស្រ្ត រចនាសម្ព័ន្ធ​ធារា​សាស្រ្ត​ សរសៃ​ដែកសំណង់បេតុង ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និង​សំណង់​ផ្លូវ​ថ្នល់សំណង់ស្ពាន និងសំណង់​ធ្វើពីឈើ និង​ដែក ។ នេះជាការបញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តម ហ៊ាង វុត្ថា ។
ដើម្បីរៀនជំនាញ​មួយ​នេះបាន តើ​សិស្ស​ត្រូវ​មានមូលដ្ឋានគ្រឹះអ្វីខ្លះ?តាមការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម ហ៊ាង វុត្ថា អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានបច្ចេកទេស នៃក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន សិស្ស​ដែលអាច​រៀន​ជំនាញ​សំណង់​ផ្លូវ​ថ្នល់ គួរ​តែមាន​ចំណេះ​ដឹងមូលដ្ឋានផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្ត ដូចជា គណិតវិទ្យា រូបវិទ្យា គីមីវិទ្យា និង​ភូមិ​វិទ្យាជាដើម ។ ជាមួយ​គ្នា​សិស្ស​ត្រូវ​មាន​និស្ស័យ ចំណង់ចំណូលចិត្ត ​និង​ត្រូវ​ចេះតស៊ូផងដែរ ព្រោះថាការងារផ្លូវថ្នល់ គឺត្រូវ​នៅ​កណ្តាលថ្ងៃត្រង់ ឬ​ក៏​ត្រូវ​ធ្វើ​ផ្លូវ​នៅ​តំបន់ដាច់ស្រយាល ។
បើតាម​ឯកឧត្តម​អគ្គនាយក ជំនាញសំណង់ផ្លូវថ្នល់នេះ គឺមានឱកាស​ការងារទូលំទូលាយ ដោយ​ក្រោយពីបញ្ចប់ការ​សិក្សា និស្សិតអាច​ទៅធ្វើ​ការ​​​នៅ​ក្រសួងសា​ធា​រ​ណការ និងដឹកជញ្ជូន, ក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍​ជនបទ, ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និង​សំណង់ ។ និស្សិតអាច​ទៅធ្វើការ​ងារ​នៅក្រុម​ហ៊ុន​​​ឯក​ជនដែលទា​ក់​ទង​ទៅនឹងសំណង់ ឬអង្គការជាតិនិងអន្តរជាតិមួយ​ចំនួន ។ សិស្សានុសិស្សដែលមានបំណងចង់ក្លាយ​ខ្លួនជា​វិស្វករផ្លូវថ្នល់ គឺចាំបាច់​ត្រូវ​តែតម្រង់​ទិស​ខ្លួន​ឯង ដោ​យ​​ខិតខំសិក្សា​មុខ​វិជ្ជាសំខាន់ៗ ដូចជា គណិតវិទ្យា រូបវិទ្យា គីមីវិទ្យា និង​ភូមិ​វិទ្យាជាដើម ៕