ភ្នំពេញ – ខ្លឹមសារអត្ថបទចូលរួមទិវាជំងឺទឹកនោមផ្អែមពិភពលោក (World Diabetis Day) កាលពីថ្ងៃទី១៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២ របស់ក្រសួងសុខាភិបាល បានបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់ថា ទិវាជំងឺទឹកនោមផ្អែមពិភពលោកប្រារព្ធឡើងដើម្បីបាញ់ឆ្ពោះទៅរកអត្រាប្រវ៉ាឡង់នៃជំងឺទឹកនោមផ្អែម និងផលប៉ះពាល់របស់វា ព្រមទាំងអប់រំមនុស្សឱ្យបង្កើនការយកចិត្តទុកដាក់លើការការពារ និងព្យាបាលជំងឺទឹកនោមផ្អែម ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ទម្លាប់ទទួលទានចំណីអាហារដែលមានរសជាតិផ្អែមពេក ប្រៃពេក និងមានជាតិខ្លាញ់ច្រើនពេក ជាមុខសញ្ញាជំងឺមិនឆ្លងរ៉ាំរៃធ្ងន់ធ្ងរមួយនេះ ។
លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិត ឱ វណ្ណឌីន រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងសុខាភិបាល បានបញ្ជាក់ថា ការយកចិត្តទុកដាក់លើសុខភាពផ្ទាល់ខ្លួន និងចូលរួមកាត់បន្ថយហានិភ័យដែលបង្កឱ្យមានជំងឺមិនឆ្លង ។ ប្រជាពលរដ្ឋត្រូវប្រកាន់ទម្លាប់ ដូចជា កុំពិសាប្រៃពេក កុំពិសាផ្អែមពេក កុំពិសាខ្លាញ់ច្រើនពេក និងធ្វើលំហាត់ប្រាណជាប្រចាំ គឺជាមធ្យោបាយដ៏ល្អសម្រាប់ការចូលរួមការពារជំងឺទឹកនោមផ្អែម ជំងឺលើសសម្ពាធឈាម និងជំងឺមិនឆ្លងផ្សេងៗទៀតជាដើម ។