ទម្លាប់ទទួលទានផ្អែមពេក ប្រៃពេក និងមានជាតិខ្លាញ់ច្រើនពេល ជាមុខសញ្ញាជំងឺមិនឆ្លងរ៉ាំរៃធ្ងន់ធ្ងរ
ភ្នំពេញ –  ខ្លឹមសារអត្ថបទចូលរួមទិវាជំងឺទឹកនោមផ្អែមពិភពលោក (World Diabetis Day) កាលពីថ្ងៃទី១៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២ របស់ក្រសួងសុខាភិបាល បានបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់ថា ទិវាជំងឺទឹកនោមផ្អែមពិភពលោកប្រារព្ធឡើងដើម្បីបាញ់ឆ្ពោះទៅរកអត្រាប្រវ៉ាឡង់នៃជំងឺទឹកនោមផ្អែម និងផលប៉ះពាល់របស់វា ព្រមទាំងអប់រំមនុស្សឱ្យបង្កើនការយកចិត្តទុកដាក់លើការការពារ និងព្យាបាលជំងឺទឹកនោមផ្អែម ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ទម្លាប់ទទួលទានចំណីអាហារដែលមានរសជាតិផ្អែមពេក ប្រៃពេក និងមានជាតិខ្លាញ់ច្រើនពេក ជាមុខសញ្ញាជំងឺមិនឆ្លងរ៉ាំរៃធ្ងន់ធ្ងរមួយ​នេះ ។
លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិត ឱ វណ្ណឌីន រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងសុខាភិបាល បានបញ្ជាក់ថា ការយកចិត្តទុកដាក់លើសុខភាពផ្ទាល់ខ្លួន និងចូលរួមកាត់បន្ថយហានិភ័យដែលបង្កឱ្យមានជំងឺមិនឆ្លង ។ ប្រជាពលរដ្ឋត្រូវប្រកាន់ទម្លាប់ ដូចជា កុំពិសាប្រៃពេក កុំពិសាផ្អែមពេក កុំពិសាខ្លាញ់ច្រើន​ពេក និងធ្វើលំហាត់ប្រាណជាប្រចាំ គឺជាមធ្យោបាយដ៏ល្អសម្រាប់ការចូលរួមការពារជំងឺទឹកនោមផ្អែម ជំងឺលើសសម្ពាធឈាម និងជំងឺមិនឆ្លងផ្សេងៗទៀតជាដើម ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិត បានពន្យល់ពីការយកចិត្តទុកដាក់ស្របតាមលក្ខណៈវិទ្យាសាស្ត្រថា ការត្រួតពិនិត្យជាតិស្ករក្នុងឈាមជាជំនួយដល់ការរុករកបានទាន់ពេលនូវហានិភ័យនៃការកើតឡើងជំងឺទឹកនោមផ្អែម ព្រមទាំងអាចឈានទៅរកការព្យាបាលបានទាន់ពេល ។ លើសពីនេះ សូមកែលម្អការទទួលទានកាបូអ៊ីដ្រាត, រៀនទម្លាប់ទទួលអាហារមួយចំណែកតូច (កុំឱ្យឆ្អែតពេក), បរិភោគអាហារដែលមានជាតិសរសៃ ឬ Fiber ដែលមានជាតិស្ករទាប, កុំជក់បារី, ព្រមទាំងធ្វើលំហាត់ប្រាណយ៉ាងហោចណាស់ឱ្យបាន ៣០នាទីក្នុងមួយថ្ងៃ ។
សូមជម្រាបថា ទឹកនោមផ្អែមជាជំងឺមិនឆ្លងដែលអាចកើតមានតាមរយៈទម្លាប់គ្រប់គ្រងរបបអាហារសុខភាពផ្ទាល់ខ្លួនមិនបានត្រឹមត្រូវ ។ ទិវាជំងឺទឹកនោមផ្អែមពិភពលោក ឆ្នាំ២០២២ បានប្រារព្ធឡើងក្រោមប្រធានបទ “ការអប់រំដើម្បីការពារថ្ងៃស្អែក” ដែលប្រធានបទនេះ ជំរុញដល់ការបរិភោគអាហារប្រកបដោយផាសុខភាព ព្រមទាំងបង្កើនការយកចិត្តទុកដាក់លើការថែទាំសុខភាពការពារជំងឺទឹកនោមផ្អែម ។
ទិវាជំងឺទឹកនោមផ្អែមពិភពលោក (World Diabetis Day) បានបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ១៩៩១ ដោយសហព័ន្ធជំងឺទឹកនោមផ្អែមអន្តរជាតិ មានការគាំទ្រពីអង្គការសុខភាពពិភពលោក (WHO) ក្នុងការឆ្លើយតបទៅនឹងការព្រួយបារម្ភកាន់តែខ្លាំងឡើងអំពីសុខភាព និងការគំរាមកំហែងសេដ្ឋកិច្ចដែលបង្កឡើងដោយជំងឺទឹកនោមផ្អែម ។ ទិវានេះបានក្លាយជាថ្ងៃផ្លូវការរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិក្នុងឆ្នាំ២០០៦ ៕