សៅ កូរីរដ្ឋា យុវតីមកពីខេត្តព្រះវិហារ ឡើង​មករៀនជំនាញផលិតនំដល់ភ្នំពេញ ដើម្បីសម្រេចក្តីស្រមៃបើកអាជីវកម្មនៅស្រុកកំណើត
ដើម្បីសម្រេចក្តីស្រមៃ និងមានជំនាញមួយ​ច្បាស់លាស់ក្នុងជីវិត យុវតី សៅ កូរីរដ្ឋា បានចាកចេញពីស្រុកកំណើត​នៅ​ខេត្តព្រះវិហារ មក​កាន់រាជធានីភ្នំពេញ ដើម្បីរៀនផលិតនំ នៅ​វិទ្យាស្ថាន​សហគ្រិនភាព និងនវានុវត្តន៍ ក្រោម​​គម្រោង​របស់​កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ដល់​យុវជន​មកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ ១,៥លាននាក់របស់រាជរដ្ឋាភិបាល។
យុវតី សៅ កូរីរដ្ឋា និយាយថា ជំនាញផលិតនំនេះ គឺនាង​ត្រូវ​សិក្សា​រយៈពេលប្រាំមួយខែ ដោយសិក្សាអំពីការផលិតនំ និងដុតនំជាច្រើនប្រភេទផ្សេងៗគ្នា។ កូរីរដ្ឋា បន្តថា ត្បិតទើបតែរៀនបាន​រយៈពេល​មួយខែក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែនាងបានរៀន និងស្វែងយល់បានច្រើន​អំពីការផលិតនំ ខណៈការបង្រៀនរបស់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ក៏​មានការបង្ហាត់បង្ហាញច្បាស់លាស់ ដិតដល់ និងយកចិត្តទុកដាក់។
កូរីរដ្ឋា បន្ថែមថា ក្នុងអំឡុងពេលរៀនជំនាញធ្វើនំបានមួយខែនេះ នាងអាចរៀនធ្វើនំបានមួយចំនួននៅផ្ទះដោយខ្លួនឯង ទោះប្រភេទនំខ្លះមិនទាន់មានឧបករណ៍គ្រប់គ្រាន់ក្នុងការផលិត ប៉ុន្តែនាងតែងតែយកចិត្តទុកដាក់ និងកត់ត្រារូបមន្តផ្សេងៗទុក និងតាមដានសួរគ្រូបន្ថែមនៅពេលមានចម្ងល់ជានិច្ច។
សិក្ខាកាមរូបនេះបានបន្តថា វគ្គសិក្សារយៈពេល៦ខែនេះ មិនមែនជារយៈពេលវែងពេក ឬខ្លីពេកសម្រាប់ការសិក្សានោះទេ ព្រោះថា មានពេលវេលាគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់ការរៀន និងស្វែងយល់ ថែមទាំងទទួលបានឱកាសហាត់ការងារជាមួយកន្លែងហាត់ការដែលជាដៃគូសហការណ៍របស់សាលាផងដែរ។​ យុវតីមកពីខេត្តព្រះវិហាររូបនេះបន្តថា ប្រសិនបើរៀនដុតនំ នៅខាងក្រៅក៏មិនមានការសិក្សាដែលមានរយៈពេលដូចនេះដែរ ហើយ​ត្រូវ​បង់លុយដើម្បីរៀនទៀតផង ដូច្នេះក្នុងរយៈពេលនេះ នាងគិតថា គឺជាពេលវេលាសមស្របបំផុតសម្រាប់រៀន ដើម្បីទទួលបានជំនាញមួយច្បាស់លាស់។
បើតាម យុវតី កូរីរដ្ឋា ជំនាញធ្វើនំ និងដុតនំនេះ គឺគេសិក្សាអំពីរូបមន្តនៃការលាយម្សៅនំ របៀបលាយគ្រឿងផ្សំ ស្គាល់សម្ភារៈដែលត្រូវមានក្នុងការផលិតនំ ការធ្វើនំដែលមានរូបរាងខុសៗគ្នា និងការស្វែងយល់ពីការបង្កើតថ្មី និងការអភិវឌ្ឍន៍ផ្នែកនេះផងដែរ។
សៅ កូរីរដ្ឋា យល់ឃើញថា ជំនាញដុតនំ ឬការផលិតនំ មានសារៈសំខាន់ជាងគេក្នុងវិស័យអាហារូបត្ថម្ភ និងសេដ្ឋកិច្ចសង្គម ព្រោះជំនាញនេះ អាចឱ្យ​យើង​ផ្គត់ផ្គង់អាហារដែលមានគុណភាព និងប្រភេទសំបូរបែបទៅកាន់សហគមន៍។ ជំនាញដុតនំនេះ មិនត្រឹមតែជួយឱ្យប្រជាជនបានទទួលអាហារចំណីប្រកបដោយអនាម័យ និងរសជាតិផ្អែមឆ្ងាញ់ប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងជួយបង្កើតការងារក្នុងវិស័យកែច្នៃអាហារដ៏ធំមួយផងដែរ។ បន្ថែមពីនេះ ជំនាញដុតនំ ក៏អាចជួយជំរុញការលូតលាស់សេដ្ឋកិច្ចតាមរយៈការបើកអាជីវកម្មថ្មីៗទាក់ទងនឹងផលិតផលនំ ហើយអ្នកដែលមានជំនាញផលិតនំនេះ អាចផ្តល់នូវបរិយាកាសផ្តោតលើវប្បធម៌អាហារដែលជំរុញសុភមង្គល និងសុខភាពល្អនៅក្នុងសង្គម។
បន្ទាប់ពីបញ្ចប់ជំនាញផលិតនំនេះ យុវតី សៅ កូរីរដ្ឋា នឹងមានគម្រោងរៀនជំនាញឆុងកាហ្វេមួយទៀត ហើយបន្ទាប់​មក​នាងនឹង​ស្វែងរកការងារធ្វើដើម្បីសន្សំបទពិសោធន៍ក្នុងផ្នែកនេះឱ្យបានច្រើន មុនវិលត្រឡប់​ទៅស្រុកកំណើតវិញ ដើម្បីបើកអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួនក្នុងក្តីស្រមៃ។
យុវតី សៅ កូរីរដ្ឋា ក៏​សូមលើកទឹកចិត្តដល់យុវជន យុវនារីទាំងអស់ដែលចង់រៀន ចង់ចេះជំនាញមួយច្បាស់លាស់ក្នុងខ្លួនអាចស្វែងរកឱកាសសិក្សាជំនាញផ្សេងៗដែលស្ថិតក្រោមកម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស ដល់យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារក្រីក្រ និង​គ្រួសារងាយរងហានិភ័យ ១,៥លាននាក់របស់រាជរដ្ឋាភិបាល នៅតាមបណ្ដាគ្រឹះស្ថានសិក្សានានាទាំងរាជធានីភ្នំពេញ និងតាមបណ្ដាខេត្តនានា៕