ជាឱកាសសម្រាប់សិស្សនិស្សិត បុគ្គលិក មន្រ្តីរាជការ នៅឆ្នាំនេះ ក្រសួងមុខងារសាធារណៈ បានប្រកាសពីការប្រឡងជ្រើសរើស សិស្សមន្រ្តីក្រមការ ជំនាន់ទី១២ នៃសាលាភូមិន្ទរដ្ឋបាល ចំនួន២០៥នាក់។
លក្ខខណ្ឌនៃការជ្រើសរើស ៖ បេក្ខជនត្រូវមានសញ្ជាតិខ្មែរ, មានសញ្ញាបត្រចាប់ពីមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិបូក២ ឆ្នាំ នៃការសិក្សាបន្ថែមនៅឧត្តមសិក្សា ឬសមមូលឡើងទៅ, មានអាយុយ៉ាងតិច ១៨ឆ្នាំ និងអាយុយ៉ាងច្រើនបំផុតគិតត្រឹមថ្ងៃទី១៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ដោយបេក្ខជនមន្រ្តីរាជការ និងបេក្ខជនមានសញ្ញាបត្របណ្ឌិត ត្រូវបានលើកលែងលក្ខខណ្ឌអាយុ តែបេក្ខជនមានសញ្ញាបត្របរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ ឬសមមូល ត្រូវមានអាយុច្រើនបំផុត៤០ឆ្នាំ បេក្ខជនមានសញ្ញាបត្របរិញ្ញាបត្រ ត្រូវមានអាយុច្រើនបំផុត ៣៥ឆ្នាំ បេក្ខជនមានសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិបូក២ ត្រូវមានអាយុច្រើនបំផុត ២៥ឆ្នាំ។
បេក្ខជនមិនត្រូវប្រាសចាកសិទ្ធិខាងផ្លូវរដ្ឋប្បវេណី សិទ្ធិពលរដ្ឋ និងសិទ្ធិខាងនយោបាយ, បេក្ខជនត្រូវជ្រើសរើសប៉ុស្តិ៍នៅតាមរដ្ឋបាលក្រុង ស្រុក ខណ្ឌ ដែលមានតម្រូវការ និងត្រូវពិនិត្យអំពីស្ថានភាពទីតាំងរដ្ឋបាលក្រុង ស្រុក ខណ្ឌ ដែលចង់ទៅបំពេញការងារឱ្យបានច្បាស់លាស់ មុននឹងសម្រេចចិត្តជ្រើសរើស។ ចំពោះព័ត៌មានបន្ថែម បេក្ខជនអាចទាក់ទងជាមួយមន្ទីរមុខងារសាធារណៈរាជធានី ខេត្ត តាមគោលដៅដែលបានជ្រើសរើស។
លើកទឹកចិត្ត និងផ្តល់អាទិភាពចំពោះ ជនមានពិការភាព, ស្រ្តី, ជនជាតិដើមភាគតិច, មន្រ្តីជាប់កិច្ចសន្យាដែលបំពេញការងារក្នុងរដ្ឋបាលសាធារណៈ, បេក្ខជនមានអាយុច្រើនជាងគេ។
ការចុះឈ្មោះ នឹងចាប់ផ្តើមពីថ្ងៃទី១៨ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ រហូតដល់ថ្ងៃទី១៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ វេលាម៉ោង ១៧ជាកំហិត។
ការដាក់ពាក្យប្រឡងធ្វើឡើងតាមរយៈប្រព័ន្ធអនឡាញ ដោយបេក្ខជនអាចចូលទៅកាន់ https://go.gov.kh/era/mcskkr ដើម្បីបំពេញព័ត៌មានសុំសិទ្ធិប្រឡងប្រជែង និងស្កេនបញ្ចូលឯកសារតម្រូវសម្រាប់ការដាក់ពាក្យ។
ឯកសារចាំបាច់សម្រាប់ការដាក់ពាក្យ រួមមាន ៖ អត្តសញ្ញាណប័ណ្ណសញ្ជាតិខ្មែរ ឬឆាយា (ព្រះសង្ឃ), សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិបូក២ឆ្នាំនៃការសិក្សាបន្ថែមនៅឧត្តមសិក្សា ឬសមមូល, រូបថតទំហំ 4×6 (ផ្ទៃខាងក្រោយពណ៌ស ឬផ្ទៃមេឃ), ចំពោះមន្រ្តីរាជការ ត្រូវមានលិខិតអនុញ្ញាតឱ្យចូលរួមប្រឡងប្រជែងចេញដោយប្រធានស្ថាប័ន ឬអាជ្ញាធរ ដែលមានសិទ្ធិអនុញ្ញាតឱ្យផ្ទេរក្របខណ្ឌ។
ចំពោះព័ត៌មានផ្សេងទៀត បេក្ខជនអាចទំនាក់ទំនងទៅកាន់ទូរស័ព្ទ ឬ ប្រព័ន្ធ Telegram ០៩២ ៤៥៦ ៥៥៥, ០១០ ៤៣៧ ៩២២ រៀងរាល់ម៉ោងធ្វើការ៕