ទោះប្រឡងធ្លាក់គ្រូ១៨ដង តែលោក អេង ប៉ូលីសុវណ្ណ មិនបោះបង់ ព្រោះឆន្ទៈចង់ក្លាយជាគ្រូបង្រៀនពេញសិទ្ធិ
ដោយសារតែក្តីស្រឡាញ់អាជីពជាគ្រូបង្រៀន និងចង់ក្លាយជាមន្រ្តីរាជការពេញសិទ្ធិមួយរូប លោក អេង ប៉ូលីសុវណ្ណ ដែលបច្ចុប្បន្ន​មាន​វ័យ៣២ឆ្នាំ បានចំណាយពេលរហូត​ដល់ទៅ​១២ឆ្នាំ ក្នុងការដាក់ពាក្យ​ប្រឡងចូលក្របខណ្ឌគ្រូបង្រៀន រហូត១៨ដង។ តែយ៉ាងណាការប្រឹងប្រែង និងឆន្ទៈរបស់ លោក ប៉ូលីសុវណ្ណ រយៈពេលជាង១០ឆ្នាំ មិនបាន​ធ្វើ​ឱ្យ​លោក​ខកចិត្តឡើយ ពោលគឺលោកបានប្រឡងជាប់ក្របខណ្ឌជាគ្រូបង្រៀនជាស្ថាពរ ​ក្នុងការ​ប្រឡង​លើកទី១៩របស់លោក នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៣។
លោក ប៉ូលីសុវណ្ណ ដែលមានស្រុក​កំណើត​នៅ​ខេត្តស្វាយរៀង រៀបរាប់ថា ក្រោយ​​ប្រឡងជាប់សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប កាលពី​ឆ្នាំ២០១១ លោក​មិន​មានលទ្ធភាពទៅបន្តការ​សិក្សានៅមហាវិទ្យាល័យនោះទេ ព្រោះតែស្ថានភាពគ្រួសារនាពេលនោះលំបាកខ្លាំង ខណៈ​ឪពុករបស់លោកក៏បានអនិច្ចកម្ម​នៅ​គ្រានោះដែរ ដូច្នេះលោកត្រូវ​​បង្ខំចិត្ត​ចាកចេញពីស្រុកកំណើត​ទៅស្វែង​រក​ការងារធ្វើដើម្បីបានកម្រៃខ្លះ​ផ្គត់ផ្គង់គ្រួសារ ។ ​​ការងារដែលលោក​ទទួលបាននៅពេលនោះ គឺ​ការងារជាសន្តិសុខ ហើយ​បន្ទាប់មក​ក៏​ជា​កម្មកររោងចក្រជាដើម, ទោះជាកំពុងបំពេញ​ការងារជាសន្តិសុខក្តី ក៏ជា​កម្មកររោងចក្រ​ក្តី តែលោកក៏​មិន​ភ្លេចឆ្លៀតដាក់ពាក្យ​ប្រឡង​គ្រូ ដែលជាក្តីស្រម៉ៃរបស់លោកដែរ។ កាលនោះ​ប្រហែល​ជា​ដោយ​សារតែលោក​រវល់ធ្វើការងារ មិន​មាន​ពេលច្រើន​ក្នុងការមើលមេរៀន ទើបបណ្តាល​ឱ្យ​លទ្ធផលប្រឡងរបស់លោកមិនបានល្អ។
នៅក្នុងឆ្នាំ២០១៥ ដែល​អាច​ចាត់ទុកថាជាពន្លឺនៃក្តីស្រម៉ៃ លោក​បានជាប់ជាគ្រូកិច្ចសន្យា នៅ​សាលា​បឋមសិក្សា​តានូ ស្ថិត​នៅ​ក្នុងស្រុកកំណើតរបស់លោកដែរ ។ ហើយ​ជាមួយ​គ្នានេះ ពេលនោះ លោក​ក៏​ទទួលបានអាហារូបករណ៍ អ.ម.ត. ដើម្បីបន្តការសិក្សា​ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ​ជំនាញធនាគារ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ ថែមទៀត ដោយ​លោក​បាន​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ​នៅ​ឆ្នាំ​២០១៩។
ទោះជាទទួលបានសញ្ញាបត្រ​បរិញ្ញាបត្រហើយក្តី តែមិន​បានធ្វើ​ឱ្យលោក ប៉ូលីសុវណ្ណ បំភ្លេច​ចោល​នូវ​ការ​ប៉ុនប៉ងការប្រឡង​ដើម្បី​យក​ក្របខណ្ឌរដ្ឋនោះទេ ខណៈសញ្ញាបត្រ​បរិញ្ញាបត្រមួយសន្លឹកនេះ បែរជាធ្វើ​ឱ្យ​លោក​មាន​ឱកាស​ និង​សិទ្ធិ​ប្រឡងកាន់តែច្រើន ។ បើតាម​លោក ប៉ូលីសុវណ្ណ ដោយសារ​តែចង់ក្លាយជាមន្រ្តីរាជការ និង​ក្លាយជាគ្រូបង្រៀនពេញសិទ្ធិម្នាក់ ឆ្នាំខ្លះ​លោក​ដាក់ពាក្យ​ប្រឡង​ចូលក្របខណ្ឌរហូត​ដល់ទៅ៣ដង ប៉ុន្តែមិនទទួលបានជោគជ័យ រហូត​ដល់ឆ្នាំ​២០២៣ ទើបលោកប្រឡងជាប់ជាមន្រ្តីអប់រំ ហើយ​បច្ចុប្បន្ន​លោក​គឺជាគរុនិស្សិតបរិញ្ញាបត្រ+២ ឯកទេសសេដ្ឋកិច្ច។
លោក ប៉ូលីសុវណ្ណ ក៏​បាននិយាយដែរថា សម្រាប់ឆន្ទៈធ្វើជាមន្រ្តីរាជការ ធ្វើជាគ្រូបង្រៀនពេញសិទ្ធិ គឺលោក​មិន​បោះបង់ឡើយ ហើយ​ប្រសិនបើ​នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៣នោះ លោក​មិន​អាច​ប្រឡង​ជាប់ទេ លោកនឹងបន្តការ​សិក្សា​រហូត​ដល់ថ្នាក់អនុបណ្ឌិតថែមទៀត ដើម្បីអាចមានសិទ្ធិផ្នែកអាយុ ដាក់ពាក្យប្រឡង​យកក្របខណ្ឌបន្តទៀត ពោលគឺលោកនឹងព្យាយាមរហូត​ដល់ទីបំផុត។
សម្រាប់ឆន្ទៈរបស់ខ្ញុំ ខ្ញុំនៅតែសន្យានឹងខ្លួនឯងថា ធ្វើយ៉ាងម៉េចក៏ដោយ ត្រូវតែប្រឡងគ្រូឱ្យជាប់ ទោះបីជាគៀកនឹងដល់អាយុផុតកំណត់ក៏ដោយ ព្រោះសម្រាប់អ្នកមានសញ្ញាបត្របរិញ្ញាអាចប្រឡងបានត្រឹមអាយុ ៣៥ឆ្នាំ។ នៅអំឡុងពេលដែលខ្ញុំប្រឡងនេះ ខ្ញុំមានអាយុ ៣១, ហេតុនេះ ខ្ញុំនៅមានពេល៤ ឆ្នាំទៀត។ ដូច្នេះ ស៊ូធ្វើម៉េច ខ្ញុំនឹងពង្រឹងចំណេះដឹងកបន្ថែម ហើយតស៊ូប្រឡងឱ្យជាប់នៅក្នុងឆ្នាំ ដែលយើងមិនទាន់ផុតអាយុ។
ជាមួយគ្នានេះ លោក អេង ប៉ូលីសុវណ្ណ ក៏​បានចែករំលែក​បទពិសោធន៍​របស់លោកដែលជោគជ័យ ក្នុងការដាក់ពាក្យ​ប្រឡង​ចូលក្របខណ្ឌជាគ្រូបង្រៀនដល់យុវជនដែរ ដោយក្នុងនោះ គឺយុវជន​ត្រូវមានការត្រៀមលក្ខណៈ ដូចជា ស្វែងរកឯកសារសិក្សា, តាមដានព័ត៌មានសង្គម, ហ្វឹកហាត់ធ្វើវិញ្ញាសាប្រឡងឆ្នាំចាស់ៗ, សរសេរអក្សរឱ្យស្អាត មានរចនាបទ និងអក្ខរាវិរុទ្ធត្រឹមត្រូវ, ពេលប្រឡងត្រូវមើលសំណួរ និងអានសំណួរឱ្យបានច្បាស់, ការឆ្លើយសំណួរត្រូវខ្លី និងចំអ្វីដែលគេចង់បាន ហើយរាល់ចម្លើយត្រូវមានសេចក្ដីសន្និដ្ឋាន។
លោក ប៉ូលីសុវណ្ណ និយាយថា ការប្រឡង​ចូលជាមន្រ្តីរាជការ គឺមិន​ងាយស្រួលឡើយ គឺមានតែអ្នក​មានសមត្ថភាពពិតប្រាកដប៉ុណ្ណោះ ទើបទទួលបានជោគជ័យ ដូច្នេះសម្រាប់យុវជនដែលមានបំណងចង់ប្រឡង​ចូលក្របខណ្ឌមន្រ្តីរាជការ​សូមខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រ៕