ភ្នំពេញ – បេក្ខជនចំនួន ៥ក្រុម បានជាប់ជ័យលាភី ក្នុងវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រ នៃកម្មវិធីធុរកិច្ចជាតិសម្រាប់យុវជន ឆ្នាំ២០២២ ក្រោយទទួលការវាយតម្លៃប្រកបដោយគុណវុឌ្ឍិ និងសុក្រឹតភាពរបស់គណៈកម្មការដាក់ពិន្ទុ ដែលបានអញ្ជើញមកពីតាមបណ្ដាស្ថាប័នរដ្ឋ អង្គការដៃគូពាក់ព័ន្ធ និងក្រុមហ៊ុនឯកជន កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
ក្រុមបេក្ខជនឆ្នើមចំនួន ៥ក្រុមដែលបានជាប់ក្នុងវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រនៃកម្មវិធីធុរកិច្ចជាតិសម្រាប់យុវជន ឆ្នាំ២០២២ រួមមាន ជ័យលាភីលេខ១ បានទៅលើបេក្ខជនមកពីខេត្តកោះកុង, ជ័យលាភីលេខ២ បានទៅលើបេក្ខជនមកពីខេត្តបាត់ដំបង, ជ័យលាភីលេខ៣ បានទៅលើបេក្ខជនមកពីខេត្តត្បូងឃ្មុំ, ជ័យលាភីលេខ៤ បានទៅលើបេក្ខជនមកពីខេត្តកំពង់ស្ពឺ និងជ័យលាភីលេខ៥ បានទៅលើបេក្ខជនមកពីកណ្ដាល។
ឯកឧត្តម សេរី ជំនះ អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីធុរកិច្ចជាតិសម្រាប់យុវជន ឆ្នាំ២០២២ រៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងដើម្បីបង្កើតឱកាសឱ្យយុវជនទទួលបាននូវចំណេះដឹង និងដំណោះស្រាយបញ្ហាផ្សេងៗ សម្រាប់ជួយលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងដល់យុវជនពាក់ព័ន្ធទៅនឹងការធ្វើអាជីវកម្មប្រកបដោយភាពជាសហគ្រិន។
ឯកឧត្តម សេរី ជំនះ បន្តថា យុវជនមានការត្រៀមខ្លួនឱ្យបានប្រសើរ មុនចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្មថ្មី ដោយចេះចែករំលែកចំណេះដឹងគ្នា មានភាពសកម្ម មានភាពជាអ្នកដឹកនាំ ចេះសហការគ្នា ចេះធ្វើការជាក្រុម និងមានគំនិតច្នៃប្រឌិតក្នុងការចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួន តាមរយៈការរៀបចំជាផែនការអាជីវកម្ម ដែលផែនការអាជីវកម្មនោះ អាចចូលរួមចំណែកជួយដោះស្រាយបញ្ហាសង្គម និងជួយលើកស្ទួយសេដ្ឋកិច្ចជាតិនាពេលអនាគត។
ឯកឧត្តម ស៊ាង បូរ៉ាត រដ្ឋលេខាធិកាក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក៏បានលើកឡើងដែរថា កម្មវិធីនេះ ពិតជាបានជួយជំរុញឱ្យយុវជន ពិនិត្យមើលសក្ដានុពលធនធាន និងបទពិសោធន៍ដែលខ្លួនមាន ដើម្បីចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្មសមស្របទៅនឹងលទ្ធភាព និងសមត្ថភាពរបស់ខ្លួន។ ដោយឡែក សម្រាប់យុវជនដែលមានអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួនរួចហើយប៉ុន្តែកំពុងប្រឈមទៅនឹងការខាតបង់ ឬក្ស័យធន ពួកគេអាចប្រើប្រាស់ចំណេះដឹងដែលទទួលបានពីការបណ្ដុះបណ្ដាល ធ្វើជាមូលដ្ឋានក្នុងការពិនិត្យ និងវាយតម្លៃទៅលើកង្វះខាត និងបញ្ហាប្រឈមក៏ដូចជា ការស្វែងរកដំណោះស្រាយ ដើម្បីកែលម្អ ព្រមទាំអពង្រឹងអាជីវកម្មរបស់ខ្លួនឱ្យរួចផុតពីហានិភ័យផ្សេងៗផដែរ។
សូមជម្រាបជូនថា នៅក្នុងឆ្នាំ២០២២នេះ ការអនុវត្តកម្មវិធីធុរកិច្ចជាតិសម្រាប់យុវជននៅតាមបណ្ដារាជធានី- ខេត្តទាំង២៥ ឆ្លងកាត់អស់រយៈពេលជាង៥ខែ ដោយចាប់ផ្ដើមអនុវត្តតាំងពីខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ ។ ក្រុមការងាររបស់នាយកដ្ឋានយុវជន និងអង្គការអន្តរជាតិខាងការងារ (ILO) បានធ្វើការបណ្ដុះបណ្ដាលអំពីសហគ្រិនភាពដល់គ្រូបង្គោលថ្នាក់ជាតិ គ្រូបង្គោលរាជធានី -ខេត្ត និងយុវជននៅទូទាំង ២៥រាជធានី-ខេត្ត បានចំនួនជាង ៥០០០នាក់៕