អ្នកនិពន្ធដែលមានស្រុកកំណើតនៅក្នុងខេត្តកំពង់ចាមរូបនេះ បានបញ្ជាក់ថា ហេតុផលដែលអ្នកស្រីសរសេរសៀវភៅនេះឡើង ដោយសារតែអ្នកស្រីផ្ទាល់ជាស្រ្តី និងអ្នកនិពន្ធ និងអ្នកផលិតវីដេអូអប់រំនៅ​មណ្ឌល​ព័ត៌មាន​ស្រ្តី​កម្ពុជា (WMC) ជា​កន្លែង​​ដែល​ធ្វើការផ្តោតទៅលើការលើកកម្ពស់សិទ្ធិស្រ្តី និងកុមារី ។
“ ខ្ញុំ​ចង់​លុប​បំបាត់​ពាក្យដែលគេតែងនិយាយថា «អ្ហែងជាស្រីហ្នឹង!» ចោល​ ហើយ​ច្រក​​ចេញ​ដ៏ល្អបំផុត​សម្រាប់ស្រ្តីគឺការអប់រំ
ប្រសាសន៍អ្នកស្រី អ៊ុច ថាវី
អ្នកនិពន្ធដែលមាននាមប៉ាកកា មេអំបៅ បញ្ជាក់ថា ស្នាដៃសៀវភៅមួយក្បាលនេះ ជាបណ្តុំរឿងខ្លីបែបអប់រំលើកទឹកចិត្តស្រ្តី រួមជាមួយនឹងកំណត់​ហេតុ​ជីវិត​ផ្ទាល់ខ្លួន​របស់អ្នកស្រីផងដែរ ។ ស្នាដៃមួយនេះ មិនមែនជាការលើកឡើងពីជោគជ័យរបស់ស្រ្តី​ណា​ម្នាក់​ទេ វាគ្រាន់​តែ​ជាការបង្ហាញនូវបទពិសោធរបស់ស្រ្តីដែលជាតួអង្គនៅ​ក្នុងរឿងទាំងអស់ ដែលបានខិតខំ​តស៊ូជម្នះនឹងផ្នត់គំនិតសង្គម តស៊ូជម្នះនឹងកំសោយផ្លូវចិត្តខ្លួនឯង ដើរឆ្លងកាត់ឧបសគ្គ​ជីវិត បោះជំហានទៅរកក្ដីស្រមៃ និងឯករាជ្យជាខ្លួនឯង ។
“ខ្ញុំចង់ឃើញស្រ្តីចូលរួមរាល់សកម្មភាពទាំងឡាយណាដែលអាចឱ្យគាត់ងើបរួចពីរណ្តៅផ្នត់គំនិត «ស្រ្តីបង្វិលចង្រ្កានមិនជុំ» ឬ «ស្រ្តីជាប្រហុកមួយពាង​ប្រចាំផ្ទះ» នោះចេញ”
អ្នកស្រី អ៊ុចថាវី បន្តថា បើទោះជាគាត់​ត្រូវ​ធ្វើជាស្រ្តីមេផ្ទះ គាត់ក៏គួរជាស្រ្តីមេផ្ទះដែលមានចំណេះដឹង ចេះយល់ពីសិទ្ធិខ្លួនឯង។ បើគាត់ជាម្តាយគេ ក៏ត្រូវតែជាម្តាយដែលមានសមត្ថភាពអប់រំណែនាំ​ទាំងកូនស្រីនិងកូន​ប្រុស​ថា «កូនប្រុសនិងកូនស្រីសុទ្ធតែជាមាសទឹកដប់ដូចគ្នា» ការពង្រឹងចំណេះ និង​ពង្រឹង​​ជំនាញជាអ្វីដែលស្រ្តីត្រូវតែធ្វើ ។
ស្រ្តីដែលស្ថិតនៅក្នុងវិស័យនិពន្ធជាច្រើនឆ្នាំរូបនេះបន្តថា បុរសធ្វើអី្វបាន ស្រ្តីក៏អាចធ្វើវាបានដូចគ្នា ប៉ុន្តែគ្រប់យ៉ាងគឺវាស្ថិតលើស្រ្តីខ្លួនឯងជាគោល​សំខាន់​បំផុត។ ស្រ្តី​ខ្លួន​ឯង​ត្រូវតែហ៊ានតស៊ូជម្នះក្រោកឈរដោយខ្លួនឯង ត្រូវធ្វើជា​ព្រហ្មលិខិត​កំណត់វាសនា​ខ្លួន​ដោយ​ខ្លួនឯង ហើយការសិក្សាអប់រំគឺជាខ្នងបង្អែកដ៏​រឹងមាំ​បំផុត​​របស់​ស្រ្តី​គ្រប់រូប ។
សូម​បញ្ជាក់ដែរថា សៀវភៅដែលមានចំណងជើងថា “កូនស្រី” គឺជាស្នាដៃទីបីហើយរបស់អ្នកស្រី អ៊ុច ថាវី ដោយកន្លងមកអ្នកស្រីធ្លាប់បានចេញផ្សាយស្នាដៃចំនួន២រួចមកហើយ ដោយ ទី១ជាប្រលោមលោករឿងបែបស៊ើបអង្កេតរឿង “តាមប្រមាញ់ឧក្រិដ្ឋជន” និង ទី២ ប្រលោមលោកបែបជីវិត រឿង «សំណាញ់​​ជីវិត» ៕