ការផ្ដល់សេវាកម្មទទួលបដិសណ្ឋារកិច្ចនៅតាមបណ្ដាសណ្ឋាគារ កន្លែងស្នាក់នៅ ប្រកបដោយវិជ្ជាជីវៈ គឺជាចំណែកមួយក្នុងការទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរជាតិ អន្តរជាតិ ក៏ដូចជាជួយលើកស្ទួយសេដ្ឋកិច្ច។ នេះជាការយល់ឃើញរបស់យុវតី វឿយ ស្រីម៉ៅ បច្ចុប្បន្នជាអ្នកធ្វើបដិសណ្ឋារកិច្ចនៅ Confirel Showroom ក្នុងក្រុងសៀមរាប។
យុវតី វឿយ ស្រីម៉ៅ គឺជាអតីតសិស្សរៀនជំនាញការិយាល័យជួរមុខ នៅសមាគមន៍ក្លឹបទេសចរណ៍សៀមរាប (Siem Reap Tourism Club Association-STC), ស្រីម៉ៅ ឱ្យដឹងថា ជំនាញការិយាល័យជួរមុខ ជាជំនាញដែលសិក្សាពីការផ្ដល់សេវាកម្មនៅក្នុងសណ្ឋាគារ សេវាស្នាក់នៅ ការធ្វើបដិសណ្ឋារកិច្ច របៀបនៃការទទួលភ្ញៀវប្រកបដោយវិជ្ជាជីវៈក្នុងការងារ និងរៀនអំពីរបៀប នៃការដោះស្រាយបញ្ហាដែលភ្ញៀវបានជួបនៅក្នុងករណីផ្សេងៗគ្នាផងដែរ។ ស្រីម៉ៅ បន្តថា នាងបានសិក្សាជំនាញការិយាល័យជួរមុខរយៈពេល៨ខែ ដោយសិក្សាលើថ្នាក់ទ្រឹស្ដីចំនួន៤ខែ និងអនុវត្តផ្ទាល់រយៈពេល៤ខែ។
កំឡុងពេលសិក្សាទាំងម៉ោងទ្រឹស្ដី និងម៉ោងអនុវត្ត ជំនាញការិយាល័យជួរមុខនេះ បានធ្វើឱ្យ ស្រីម៉ៅ មានភាពក្លាហានជាងមុនក្នុងការជួបនិយាយជាមួយភ្ញៀវជាតិ និងអន្តរជាតិ, បានស្គាល់ព័ត៌មានជាច្រើនពីកន្លែងទេសចរណ៍នានាក្នុងប្រទេស, បានស្គាល់ និងចេះពីរបៀបនៃការទទួលស្វាគមន៍ភ្ញៀវដោយផ្សារភ្ជាប់ជាមួយស្នាមញញឹម និងវិជ្ជាជីវៈ និងចេះពីជំនាញទន់នៃការងារដូចជា ការស្វែងរកដំណោះស្រាយក្នុងកំឡុងពេលការងារជាមួយក្រុមការងារ ឬជាមួយភ្ញៀវ។ មុននឹងអាចមានបទពិសោធន៍ការងារបែបនេះ ស្រីម៉ៅ ខិតខំយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងរៀនសូត្រ និងចុះកម្មសិក្សា ត្បិតមើលឃើញពីសារសំខាន់នៃការចេះជំនាញការិយាល័យជួរមុខ ក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ និងចង់មានជំនាញមួយច្បាស់លាស់ដើម្បីអាចស្វែងរកការងារ និងអាចជួយផ្គត់ផ្គង់គ្រួសារ។
“បញ្ហាចំបងដែលខ្ញុំជួបនៅពេលរៀនគឺ ភាសាអង់គ្លេស ដែលជាឧបសគ្គធំរារាំងឱ្យខ្ញុំពិបាកក្នុងការទំនាក់ទំនងជាមួយភ្ញៀវបរទេស”
កញ្ញា វឿយ ស្រីម៉ៅ
យុវតីវ័យ២០ឆ្នាំរូបនេះ បន្ថែមថា ត្បិតមានបញ្ហាភាសាក្នុងការទំនាក់ទំនង នាងបានខិតខំរៀនសូត្រ អាន កត់ត្រាពាក្យថ្មីៗដែលបានពីការសន្ទនា អនុវត្តជាមួយខ្លួនឯងនៅជាមួយកញ្ចក់ ឬពេលជិះកង់ និងពេលធ្វើការងារផ្ទះ ។ លើសពីនេះ ស្រីម៉ៅ តែងតែព្យាយាមអនុវត្តនិយាយជាមួយជនបរទេស និងស្ដាប់វីដេអូសន្ទនាក្នុង Youtube ជាដើម។
បើតាមយុវតី វឿយ ស្រីម៉ៅ ក្រោយរៀនចប់ សិស្សដែលមានជំនាញការិយាល័យជួរមុខ អាចធ្វើការងារទៅតាមផ្នែកដែលខ្លួនស្រលាញ់ ដូចជា អ្នកទទួលភ្ញៀវ ជាប្រធានការិយាល័យជួរមុខ ឬជំនួការអ្នកគ្រប់គ្រង អ្នកគិតលុយ និងក្នុងផ្នែកផ្សេងៗជាច្រើនទៀតនៅតាមសណ្ឋាគារ ភោជនីយដ្ឋាន និងហាងអាហារផ្សេងៗ។ សម្រាប់ ស្រីម៉ៅ ក្រោយបញ្ចប់ការសិក្សា និងកម្មសិក្សារយៈពេល៨ខែដោយជោគជ័យ បច្ចុប្បន្ន ស្រីម៉ៅ កំពុងបម្រើការងារក្នុងផ្នែកលក់ ដែលជាផ្នែកមួយនៅក្នុងជំនាញការិយាល័យជួរមុខ ដោយ កញ្ញា អាចប្រើប្រាស់ជំនាញពីការរៀនបានដូចជា ការទទួលស្វាគមន៍ ការរៀបចំខ្លួន ភាសានិយាយ ការផ្ដល់ព័ត៌មាន និងការផ្ដល់សេវាកម្មផ្សេងៗជាច្រើនទៅកាន់អតិថិជនប្រកបដោយវិជ្ជាជីវៈ និងទំនុកចិត្ត។
ស្រីម៉ៅ យល់ថា ជំនាញនេះពិតជាល្អមែនទែនក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ ព្រោះវាជាចំណែកមួយជួយឱ្យសេដ្ឋកិច្ចរីកចម្រើន ដោយការផ្ដល់ស្នាមញញឹម និងការទទួលស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្ដៅទៅកាន់ភ្ញៀវជាតិ និងអន្តរជាតិ ដែលអាចនាំឱ្យកម្ពុជាមានកេរ្តិ៍ឈ្មោះល្អផងដែរ។
យ៉ាងណាក៏ដោយសម្រាប់យុវជន យុវនារី ដែលចង់រៀនជំនាញការិយាល័យជួរមុខ គឺអាចទៅចុះឈ្មោះចូលរៀនបានតាមសាលាបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ដោយបច្ចុប្បន្នតាមរយៈកម្មវិធី TVET ១.៥លាននាក់ សិស្សអាចរៀនជំនាញដោយមិនគិតថ្លៃ៕