ឪពុកអ្នកម្តាយគ្រប់រូបតែងតែចង់ឃើញកូនរបស់ខ្លួនមានការលូតលាស់ពីវ័យកុមារទៅវ័យជំទង់បានយ៉ាងល្អប្រសើរ និងពីវ័យជំទង់ទៅមនុស្សពេញវ័យប្រកបដោយចំណេះដឹង និងសមត្ថភាពខ្ពស់។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ឪពុកអ្នកម្តាយជាច្រើនតែងចង់ឱ្យកូនរៀនភាសាទី២ ឱ្យឆាប់ចេះលឿន ព្រោះគិតដល់អនាគតនៃទីផ្សារការងាររបស់កូន។ តើឪពុកម្ដាយគួរដឹងអ្វីខ្លះមុនសម្រេចចិត្តឱ្យកូនរៀនភាសាទី២ ?
អ្នកស្រី យូ បូរី ស្ថាបនិកនៃក្រុមហ៊ុន TEDP និងឯកទេសប្រព័ន្ធ KPI មានប្រសាសន៍ថា តាមការស្រាវជ្រាវ កុមារនៅកម្រិតបឋមសិក្សា អាចរៀនរហូតដល់ទៅ៥ភាសាក្នុងពេលជាមួយគ្នា ប៉ុន្តែត្រូវបង្រៀនភាសានីមួយៗឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ទាំងវេយ្យាករណ៍ ការសរសេរ ការអាន ទើបធ្វើឱ្យក្មេងចាប់បានល្អ និងចេះច្បាស់ដូចភាសាកំណើររបស់ខ្លួន។
អ្នកស្រី យូ បូរី ស្ថាបនិកនៃក្រុមហ៊ុន TEDP និងឯកទេសប្រព័ន្ធ KPI
អ្នកជំនាញរូបនេះ បញ្ជាក់បន្ថែមថា អាយុដែលសក្ដិសមបំផុតក្នុងការរៀនភាសាទី២ គឺចាប់ពីកុមារចូលរៀននៅថ្នាក់ទី១ ពោលគឺចាប់ពីអាយុ៧ឆ្នាំរហូតដល់អាយុ១៥ឆ្នាំ ជារយៈពេលមួយល្អប្រសើរបំផុតក្នុងការរៀនភាសាទី២។ ដោយឡែក​សម្រាប់កុមារ​នៅអាយុ១៥ឆ្នាំ ដែលជាវ័យជំទង់ ប៉ុន្តែទើបចាប់ផ្ដើមចង់រៀនភាសាទី២ ក៏អាចឆាប់ចាប់បានដូចគ្នា ព្រោះជាវ័យមានការច្នៃប្រឌិត ចេះស្រាវជ្រាវបានល្អប្រសើរជាងកុមារ អាចថ្លឹងថ្លែងបានល្អជាងកុមារ ប៉ុន្តែតុងសំឡេង កុមារបញ្ចេញសំឡេងបានល្អជាង។ មានន័យថា មនុស្សពេញវ័យ ចាប់ផ្ដើមរៀនភាសាទី២ អាចមានប្រសិទ្ធភាពដូចក្មេងដែរ ប្រសិនបើដាក់ចិត្ត និងខិតខំរៀន។
គ្រូបង្រៀនភាសាអង់គ្លេស នៃសាលារៀនជំនាន់ថ្មី វិទ្យាល័យព្រែកលៀប រូបនេះ បញ្ជាក់ថា អ្នកគ្រូផ្ទាល់ ជាអ្នកកើតនៅខេត្តពេលនៅពីក្មេងអាយុ ៤ទៅ៥ ឆ្នាំ មិនទាន់បានស្គាល់ភាសាអង់គ្លេសនោះទេ គឺទើបបានចូលរៀនភាសាអង់គ្លេស​នៅអាយុ១០ឆ្នាំជាងក្នុងកម្រិតថ្នាក់អនុវិទ្យាល័យប៉ុណ្ណោះ។ ដូច្នេះឱ្យតែយកចិត្តទុកដាក់ ខិតខំព្យាយាមរៀន ហើយអនុវត្តក្នុងការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ នឹងអាចរៀនភាសាទី២ ដោយប្រសិទ្ធភាព។