ក្រសួងអប់រំ រកឃើញម្ចាស់ជ័យលាភីថ្នាក់ជាតិ ៦រូប ជាប់ពានរង្វាន់ “សម្តេចសង្ឈរាជ ជួន ណាត” ផ្នែកតែងនិពន្ធ និងពានរង្វាន់ “ព្រះភិរម្យភាសាអ៊ូ ហៅ ង៉ុយ” ផ្នែកស្មូតកំណាព្យ
ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បាន​រកឃើញម្ចាស់ជ័យលាភីតែងនិពន្ធ និង​ស្មូតកំណាព្យ​ចំនួន ៦រូប ក្នុងកម្មវិធីប្រឡងជ្រើសរើសជ័យលាភីថ្នាក់ជាតិតែងនិពន្ធ ពានរង្វាន់សម្តេចសង្ឈរាជ ជួន ណាត និងស្មូតកំណាព្យ ពានរង្វាន់ ព្រះភិរម្យភាសាអ៊ូ ហៅ ង៉ុយ ដើម្បីអបអរសារទរទិវាគ្រូបង្រៀន ០៥ តុលា ២០២៥ ក្រោមប្រធានបទ “គ្រូបង្រៀនជាតួអង្គសំខាន់នៃបរិវត្តកម្មបញ្ញាសិប្បនិម្មិត”។
សម្រាប់ជ័យលាភីផ្នែកតែងនិពន្ធពានរង្វាន់សម្តេចសង្ឈរាជ ជួន ណាត រួមមាន ជ័យលាភីលេខ១ បានទៅលើ បេក្ខជន សេក ណន មកពីខេត្តព្រៃវែង, ជ័យលាភីលេខ២ បានទៅលើ បេក្ខជន ខន ម៉ាណែត មកពីខេត្តកំពង់ធំ និងជ័យលាភីលេខ៣ បានទៅលើបេក្ខជន សុទ្ធ បញ្ញា មកពីខេត្តកំពង់ស្ពឺ។ ដោយឡែក ជ័យលាភីផ្នែកស្មូតកំណាព្យ រួមមាន ជ័យលាភីលេខ១ បានទៅលើ បេក្ខនារី ស៊ុយ រក្សា មកពីខេត្តពោធិ៍សាត់, ជ័យលាភីលេខ២ បានទៅលើបេក្ខនារី​ ហ៊ុន ធីតា មកពីខេត្តតាកែវ និងជ័យលាភីលេខ៣ បានទៅលើបេក្ខជន ផុស សុភ័ក្ដ មកពីខេត្តកំពង់ឆ្នាំង។
កឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ណាត ប៊ុនរឿន រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងអប់រំបន្ថែមថា ទិវាគ្រូបង្រៀនដែល​ផ្សារភ្ជាប់ការតែងនិពន្ធ និងស្មូតកំណាព្យនេះ នឹងពង្រីកឱ្យបានទូលំទូលាយជាងឆ្នាំនេះបន្ថែមទៀតនៅឆ្នាំក្រោយ​ ឱ្យមានការចូលរួមកាន់តែច្រើនឡើង ហើយមានសមាសភាពចម្រុះ ដោយ​មាន​ន័យថា ពីមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃ ម្នាក់ៗកាន់តែគាំទ្រដល់ទិវាគ្រូបង្រៀន មិនមែនតែក្នុងជួរគ្រូបង្រៀននោះទេ ពោគឺគ្រប់ស្រទាប់វណ្ណៈ។
គួរជំរាបជូនថា ជា​រៀងរាល់ឆ្នាំ កម្ពុជា​តែងប្រារព្ធទិវាគ្រូបង្រៀន ៥តុលា ក្នុងគោលបំណងដើម្បីជាការបំផុសនូវគ្រប់ភូមិសិក្សាទូទាំងប្រទេស និងរំលឹកពីគុណបំណាច់របស់គ្រូបង្រៀន ដែលបានចំណាយពេលវេលា កម្លាំងកាយ កម្លាំងចិត្ត ស្មារតី និងវិជ្ជាជីវៈ ក្នុងការបំពេញភារកិច្ច ជាអ្នកបណ្ដុះបណ្ដាលដើម្បីផ្ទេរនូវតម្លៃ ព្រមទាំងទូន្មានឱ្យសិស្សានុសិស្សធ្វើតែអំពើល្អ ដឹងគុណគ្រូបង្រៀន។ អមជាមួយគ្នានេះ ក្រសួងអប់រំជា​រៀងរាល់ឆ្នាំ ក៏តែងរៀបចំការប្រកួតតែងនិពន្ធ និង​ស្មូតកំណាព្យជាលក្ខណៈជាតិ ដើម្បីធ្វើ​ឱ្យ​ទិវា​គ្រូបង្រៀន​កាន់តែផុសផុលឡើង៕