ក្រសួងអប់រំ ជំរុញឱ្យ​គ្រប់គ្រឹះស្ថានសិក្សា​បង្កើតសកម្មភាពប្រកួតប្រជែងតែងនិពន្ធ និងស្មូតកំណាព្យ អបអរទិវាគ្រូបង្រៀន ៥តុលា
ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កំពុងជំរុញដល់គ្រប់គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​ទាំងអស់ ទាំងគ្រឹះស្ថាន​សាធារណៈ ក៏​ដូចជា​ឯកជន​ធ្វើ​សកម្មភាពប្រកួតប្រជែងតែងនិពន្ធ និងស្មូតកំណាព្យ ដើម្បីអបអរសាទរទិវាគ្រូបង្រៀន ៥ តុលា ២០២៥។ ការប្រកួតប្រជែងការតែងនិពន្ធនេះ ជា​ការ​ដណ្តើមពានរង្វាន់ សម្ដេចព្រះសង្ឃរាជ ជួន ណាត និងប្រកួតប្រជែងស្មូតកំណាព្យ ពានរង្វាន់ព្រះភិរម្យភាសាអ៊ូ ហៅ ង៉ុយ ក្រោមប្រធានបទ “គ្រូបង្រៀនជាតួអង្គសំខាន់នៃបដិវត្តកម្មបញ្ញាសិប្បនិម្មិត”។
ក្នុង​កិច្ចប្រជុំពិភាក្សាស្តីពីការត្រៀមប្រារព្ធទិវាគ្រូបង្រៀនឆ្នាំ២០២៥ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ទិវាគ្រូបង្រៀន ៥ តុលា ត្រូវបានចាត់ទុកជាទិវាកម្រិតសកល ហើយត្រូវ​ប្រារព្ធឡើងក្នុងគោលបំណង ដើម្បីបំផុសនូវវប្បធម៌ និងប្រពៃណី នៃការរំឭកគុណូបការៈដ៏ថ្លៃថ្លាជូនចំពោះគ្រូបង្រៀននៅគ្រប់ភូមិសិក្សាទូទាំងប្រទេស ដែលបានចំណាយពេលវេលា កម្លាំងកាយ កម្លាំងចិត្ត ស្មារតី និងវិជ្ជាជីវៈ ក្នុងការបំពេញភារកិច្ចជាអ្នកបណ្ដុះបណ្ដាលដែលមិនមែនផ្ទេរត្រឹមតែចំណេះដឹងនិងចំណេះវិជ្ជាប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងទូន្មានឱ្យសិស្សានុសិស្សធ្វើតែអំពើល្អ ស្គាល់ខុស ស្គាល់ត្រូវ និងចេះគោរពចាស់ទុំ ក្លាយខ្លួនជាធនធានមនុស្សដ៏មានសក្ដានុពលសម្រាប់ប្រទេសជាតិ។
សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៥នេះ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ​ ស្នើឱ្យក្រុមការងារបន្តសហការគ្នាឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរ ដោយត្រូវបន្តយកចិត្តទុកដាក់លើកិច្ចការងារតាមជំនាញ ជ្រើសរើសប្រធានបទ និងពាក្យស្លោកសម្រាប់កម្មវិធីស្របតាមចក្ខុវិស័យ និងការវិវឌ្ឍថ្មីៗក្នុងវិស័យអប់រំ ជាពិសេសផ្តោតលើការអប់រំឌីជីថល និងបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) ចាត់ចែងរៀបចំការប្រឡងតែងនិពន្ធ និងស្មូតកំណាព្យឱ្យដំណើរការរលូន បង្ហាញសមិទ្ធផលនានារបស់គ្រូបង្រៀន ក៏ដូចជាត្រៀមរៀបចំរបាយការណ៍សម្រាប់កម្មវិធី។
ក្នុងនោះថ្នាក់ក្រោម​ជាតិ​នឹង​ត្រូវ​រៀបចំ​ឡើង​ដោយ​មន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡា រាជធានីខេត្ត ហើយ​ការ​ប្រកួតថ្នាក់ជាតិ គ្រោង​នឹង​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ពីថ្ងៃទី៣០ ខែកញ្ញា ដល់ថ្ងៃទី១ ខែតុលា ឆ្នាំ​២០២៥ នៅក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ហើយការ​ប្រគល់ពានរង្វាន់​ដល់ជ័យលាភី នឹងប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ក្នុង​ពិធីប្រារព្ធ​ទិវាគ្រូបង្រៀន នាថ្ងៃទី៣ ខែតុលា ឆ្នាំ​២០២៥ នៅ​វិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ។
ដោយឡែក​សម្រាប់​គោល​ការណ៍ និង​លក្ខណៈ​វិនិច្ឆ័យ សម្រាប់​ការ​តែងនិពន្ធ នឹង​ត្រូវ​ផ្តោត​ទៅលើ អត្ថរូប (រង្វាស់កាព្យ ចំណាប់ចួន ភាសាកាព្យ), អត្ថន័យ (ត្រឹមត្រូវ​តាមប្រធានបទ), អត្ថរស (តម្លៃអប់រំ តម្លៃគុណធម៌ តម្លៃសីលធម៌ និង អក្ខរាវិរុទ្ធ។ ហើយ​សម្រាប់​ការ​ស្មូតកំណាព្យ នឹងត្រូវ​វិនិច្ឆ័យលើ ការស្មូតគោរព​តាមលំនាំបទនៃកំណាព្យ, ទឹកដមសំឡេង​ពិរោះក្រអៅក្រអួន, សំឡេ​ងមិនដាច់ មិនភ្លាត់ ឬភ្លាវនាំ​ឱ្យ​ខុស​ចង្វាក់ និង ទឹកមុខ កាយវិការទៅតាមបរិយាកាសនៃបទនីមួយៗ។
សូមជំរាបជូនថា ទិវាគ្រូបង្រៀន ត្រូវ​បានរាជរដ្ឋាភិបាលប្រកាស​តាមរយៈអនុក្រឹត្យ​លេខ៤៧ អនក្រ.បក ចុះថ្ងៃទី០៣ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ១៩៩៧ ដោយ​កំណត់យកថ្ងៃទី០៥ ខែតុលា ដើម្បីប្រារព្ធពិធីនេះជារៀងរាល់ឆ្នាំ ក្នុងគោលបំណងដើម្បីបំផុសនូវគ្រប់ភូមិសិក្សាទូទាំងប្រទេស និងរំលឹកពីគុណបំណាច់របស់គ្រូបង្រៀន ដែលបានចំណាយពេលវេលា កម្លាំងកាយ កម្លាំងចិត្ត ស្មារតី និងវិជ្ជាជីវៈ ក្នុងការបំពេញភារកិច្ច ជាអ្នកបណ្ដុះបណ្ដាលដើម្បីផ្ទេរនូវតម្លៃ ព្រមទាំងទូន្មានឱ្យសិស្សានុសិស្សធ្វើតែអំពើល្អ ស្គាល់ខុស ស្គាល់ត្រូវ និងចេះគោរពចាស់ទុំ៕