វិធីសាស្ត្រ ៥ចំណុចកសាងប្រសិទ្ធភាពទំនាក់ទំនងឱ្យកាន់តែប្រសើររវាងម្តាយឪពុកនិងកូន
ទំនាក់ទំនងល្អរវាងម្តាយឪពុកនិងកូនជាទំនាក់ទំនងបង្កើតសុភមង្គលនៅក្នុងគ្រួសារ ព្រមទាំងជះឥទ្ធិពលវិជ្ជមានដល់ការលូតលាស់ប្រាជ្ញាស្មារតីរបស់កូន ។ កុមារដែលទទួលបានការអប់រំល្អពីម្តាយឪពុក រមែងអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពខ្លួនបានលឿនរហ័សជាងកុមារដែលខ្វះភាពកក់ក្តៅពីគ្រួសារ ។ ខាងក្រោមនេះ ជាវិធីសាស្ត្រ ៥ចំណុចជួយឱ្យម្តាយឪពុកបង្កើនទំនាក់ទំនងកាន់តែស្និទ្ធស្នាលជាមួយកូន ដែលបានចុះផ្សាយរបស់មូលនិធិគាំពាកុមារ UNICEF របស់អង្គការសហប្រជាជាតិ ។
១. បង្ហាញក្តីស្រឡាញ់ពិតប្រាកដទៅកាន់កូន ៖ ជាការពិតម្តាយឪពុកគ្រប់រូបតែងផ្តល់ក្តីស្រឡាញ់ដ៏ធំធេងចំពោះកូន ។ ប៉ុន្តែដើម្បីបង្កើនក្តីស្រឡាញ់នេះឱ្យបានពេញលេញសម្រាប់កូន ម្តាយឪពុកត្រូវហ៊ានប្រាប់កូនពីមូលហេតុនៃក្តីស្រឡាញ់របស់ខ្លួន ។ មតិខ្លះយល់ថា បង្ហាញក្តីស្រឡាញ់ដោយប្រើពាក្យសម្តីទៅកូន ជាមូលហេតុនាំឱ្យកូនដឹងចិត្តមិនស្តាប់បង្គាប់ តែផ្ទុយទៅវិញរបៀបចិញ្ចឹមកូននៅក្នុងសតវត្សទី២១ បានបង្ហាញថា ការបង្ហាញពាក្យពេចន៍ដោយស្រឡាញ់ញឹកញាប់ ទៅកាន់កូន “ប៉ាម៉ាក់ស្រឡាញ់កូន” នឹងធ្វើឱ្យកូនទទួលបានភាពកក់ក្តៅ និងស្មោះត្រង់ជាមួយម្តាយឪពុក ។ ទន្ទឹមនឹងនិយាយទៅកាន់កូន ម្តាយឪពុកស្តាប់កូនដោយយកចិត្តទុកដាក់ដូចគ្នា ។
២. បង្កើតបរិយាកាសរីករាយជាមួយគ្នា ៖ បង្កើតបរិយាកាសរីករាយក្នុងគ្រួសារជួយឱ្យកុមារអភិវឌ្ឍទំនាក់ទំនងបានល្អជាមួយម្តាយឪពុក ។ បរិយាកាសរីករាយនៅក្នុងគ្រួសារ មានដូចជា បង្កើតល្បែងថាមពលរួមគ្នា ការសាកល្បងប្រកួតកីឡាជាមួយកូន ផ្តល់ឱកាសធ្វើកិច្ចការអ្វីមួយឱ្យកូន ពេលនោះអាចជួយឱ្យកូនអភិវឌ្ឍភាសាបានលឿនរហ័ស កុមារមានភាពក្លាហាននៅក្នុងគ្រួសារ ។
ស្របនឹងការបង្កើតបរិយាកាសរីករាយនេះ ម្តាយឪពុកក៏ត្រូវចេះប្រើភាសាដែលអាចយល់បានសម្រាប់កូន និងសមស្របតាមអាយុរបស់ពួកគេ ។ ម្តាយឪពុកត្រូវនិយាយភាសាច្បាស់លាស់ ជាក់លាក់ និងកុំប្រើពាក្យប្រមាថ ។ ការប្រើភាសាល្អជាគំរូល្អសម្រាប់កូនរបស់អ្នក ។ សូមចាំថា ការសន្ទនាគួរតែធ្វើឱ្យកូនតូចរបស់អ្នកមានអារម្មណ៍គោរព និងស្រឡាញ់ ។
៣. បង្រៀនកូនពីរបៀបស្វែងយល់អារម្មណ៍ ៖ ជួយកូនឱ្យអភិវឌ្ឍភាពវៃឆ្លាតខាងអារម្មណ៍ វាជារឿងសំខាន់សម្រាប់ពួកគេ ។ ប្រសិទ្ធភាពនៃទំនាក់ទំនងក្នុងគ្រួសារក៏ដូច្នេះដែរ គឺអាស្រ័យលើសមាជិកគ្រួសារគ្រប់រូបយល់ពីអារម្មណ៍ ឬយល់ពីចិត្តគ្នាទៅវិញទៅមក ។ ម្តាយឪពុកចាំបាច់ត្រូវពន្យល់ ឬបង្ហាញពីគុណសម្បត្តិនិងគុណវិបត្តិនៃកំហឹង ភាពរីករាយ សោកសៅ ការឈឺចាប់ និងអារម្មណ៍ភ័យខ្លាចទៅកាន់កូន ។ ឧទារហណ៍ ដូចជាឃ្លាថា ម្តាយយល់ពីអារម្មណ៍មួយនេះ, ម៉ែពុកនឹងរីករាយ ប្រសិនបើកូនស្រឡាញ់ការសិក្សា, កូនកុំបារម្ភប្រសិនបើធ្វើមិនទាន់បានល្អពេលនេះ, រឿងនេះជារឿងរបស់យើងទាំងអស់គ្នា… ។ ការយល់ពីអារម្មណ៍គ្នាទៅវិញទៅមក នឹងជួយឱ្យទំនាក់ទំនងកាន់តែជិតស្និទនៅក្នុងគ្រួសារ ។
៤. ការប្រើប្រាស់ពាក្យលើកទឹកចិត្ត ៖ ពាក្យលើកទឹកចិត្តសំខាន់ណាស់សម្រាប់សមាជិកគ្រួសារទាំងអស់ ។ ភ្ជាប់នឹងការស្វែងយល់ពីអារម្មណ៍របស់សមាជិកគ្រួសារ ពាក្យលើកទឹកចិត្តប្រៀបដូចជាឱសថដ៏សំខាន់នៅក្នុងគ្រួសារ ។ តើគួរប្រើពាក្យលើកទឹកចិត្តនៅពេលណា? ពាក្យពេចន៍ទាំងនេះ អាចប្រើនៅពេលកូនទទួលបានលទ្ធផលល្អពីការសិក្សា ឬពួកគេបានធ្វើកិច្ចការល្អប្រសើរអ្វីមួយ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ពាក្យលើកទឹកចិត្តក៏អាចប្រើនៅពេលដែលកូន ឬសមាជិកគ្រួសារណាម្នាក់មិនសប្បាយចិត្តផងដែរ ។ ជាទូទៅវិធីសាស្ត្រចិញ្ចឹមកូនបែបវិជ្ជមាន ការលើកទឹកចិត្តជាសកម្មភាពចាំបាច់បំផុត ជំនួសឱ្យការស្តីបន្ទោស ឬការដាក់ទណ្ឌកម្មណាមួយ ។
៥. លើកទឹកចិត្តជៀសវាងផ្តល់សំណូក ៖ លេងសើចអាចជារឿងមែនទែន ហើយរឿងមែនទែន សូមកុំចាត់ទុកជារឿងលេងសើចសម្រាប់កូន ។ ត្រង់ចំណុចនេះ ម្តាយឪពុកចាំបាច់ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ខ្លាំងបំផុតចំពោះការផ្តល់រង្វាន់ទៅកាន់កូន ដែលជាថ្នូរនឹងសកម្មភាពអ្វីមួយ ។ រង្វាន់លើកទឹកចិត្តម្តាយឪពុកអាចផ្តល់ឱ្យកូនក្នុងរូបភាពគាំទ្រឱ្យកូនខិតខំប្រឹងប្រែងសិក្សារៀនសូត្រជារឿងល្អ តែផ្ទុយទៅវិញការផ្តល់រង្វាន់ញឹកញាប់ និងគ្រប់រូបភាពពេក អាចជាការផ្តល់សំណូកដល់កូនទៅវិញ ។ ការដោះដូររង្វាន់នេះនឹងជះឥទ្ធិពលពេញដំណើរជីវិតរបស់កូន ហើយមានតែការពន្យល់ពីគុណតម្លៃនៃអំណោយនីមួយៗទៅកាន់កូនតែប៉ុណ្ណោះ ទើបជាជម្រើសល្អសម្រាប់កូន ៕