វេជ្ជបណ្ឌិត ប្រាក់ សោភ័ណនារី ៖ ក្រសួងសុខាភិបាលកំពុង​បង្កើនការព្យាបាលកុមារមានបញ្ហាកង្វះអាហារូបត្ថម្ភ
លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិត ប្រាក់ សោភ័ណនារី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាល បានថ្លែងថា ក្រសួងសុខាភិបាល បានដាក់ចេញនៅយុទ្ធសាស្រ្ត អនុវត្តកាត់បន្ថយអត្រាមរណៈភាពមាតា និងទារក និងកង្វះអាហារូបត្ថម្ភ ដែលបានដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងផែនការយុទ្ធសាស្រ្ត ដែលជាគោលដៅអទិភាពមួយក្នុងចំណោម គោលដៅអទិភាពទាំងបួននៃវិស័យសុខាភិបាល ដើម្បីធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវ​សុខភាពបន្តពូជ និងការកាត់បន្ថយអត្រាស្លាប់ទារក កុមារ ក៏ដូចជាបង្កើនអត្រាគ្របដណ្តប់ ការទទួលបាននូវ​សេវាអាហារូបត្ថម្ភ ក្នុងការកាត់បន្ថយបញ្ហាកង្វះថាមពល ប្រូតេអ៊ីន និងកង្វះសារធាតុ ក្នុងចំណោមស្រ្តី និងកុមារអាយុក្រោម៥ឆ្នាំ។
វេជ្ជបណ្ឌិត សោភ័ណនារី បន្ថែមថា ទោះកម្ពុជាបានសម្រេចវឌ្ឍនភាពជាច្រើនក្នុងការលើកកម្ពស់សុខភាពមាតា ទារក និងកុមារក៏ដោយ តែបើក្រឡេកមើលបញ្ហាកង្វះអាហាររូបត្ថមនៅកម្ពុជា គឺស្ថិតក្នុងការព្រួយបារម្ភ ពីសំណាក់រាជរដ្ឋាភិបាល ក៏ដូចជាអង្គការដៃគូអភិវឌ្ឍទាំងអស់គ្នាផងដែរ។
រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាលបន្តថា ​ចាប់ពីឆ្នាំ២០១១ ក្រសួងសុខាភិបាល បានព្យាបាលកុមារកង្វះអាហាររូបត្ថម្ភ ស្រួចស្រាលធ្ងន់ធ្ងរ ចំនួនប្រហែល ៥ម៉ឺននាក់តាមរយៈសេវាព្យាបាលនៅមណ្ឌលសុខភាព និងមន្ទីរពេទ្យនានា ដោយបានកសាងសមត្ថភាពមន្រ្តីសុខាភិបាល ក្នុងការស្រាវជ្រាវកុមារស្គមស្គាំង ក៏ដូចជាធ្វើការព្យាបាល និងថែទាំកុមារទាំងនោះ។ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៨មក រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានចាប់ផ្តើមដាក់បន្ថែមថវិកាជាតិសម្រាប់ទិញអាហារព្យាបាលដល់កុមារកង្វះអាហាររូបត្ថម្ភស្រួចស្រាល់ ធ្ងន់ធ្ងរ រួមជាមួយកិច្ចសហការណ៍គ្នាជាមួយអង្គការយូនីសេហ្វក្នុងការជួយគាំទ្រនូវ​កញ្ចប់ថវិកាមួយនេះ។ តាមការប៉ានប្រមាណកម្ពុជាមានបញ្ហាកង្វះអាហាររូបត្ថម្ភប្រមាណ ៦ម៉ឺននាក់ ហើយនៅក្នុងចំណោមនោះ មានប្រមាណតែ១០ភាគរយប៉ុណ្ណោះដែលទទួលបានការព្យាបាល ។
“អ៊ីចឹងយើងឃើញថា យើងនៅមានគម្លាតជាច្រើនតទៅទៀតដែលត្រូវការយកចិត្តទុកដាក់ និងធ្វើការថែទាំព្យាបាល ក៏ដូចជាស្វែងរកកុមារកង្វះអាហាររូបត្ថម្ភនោះឱ្យទាន់ពេលវេលា”
– លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិត ប្រាក់ សោភ័ណនារី
បើតាម​លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិត បច្ចុប្បន្នថវិកា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល និងដៃគូអភិវឌ្ឍសម្រាប់​ការ​ព្យាបាលកុមារដែលមានការកង្វះអាហាររូបត្ថម្ភ ស្រួចស្រាលធ្ងន់ធ្ងរបានប្រហែលតែ១០ភាគរយប៉ុណ្ណោះ ដែលវានៅពុំទាន់អាចសម្រេចបានពេញលេញនូវគោលដៅក្នុងការព្យាបាលកុមារកង្វះអាហាររូបម្ភស្រួចស្រាល់ ធ្ងន់ធ្ងរប្រមាណ២.៥០០០ នាក់ ជារៀងរាល់ឆ្នាំ នៅត្រឹមឆ្នាំ២០២០នៅឡើយ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ​ដើម្បី​ចូលរួមចំណែក​ក្នុងការ​ដោះស្រាយ​កង្វះ​អាហារូបត្ថម្ភ​ស្រួចស្រាល់​មធ្យម និង​ធ្ងន់ធ្ងរ​នៅ​កម្ពុជា អង្គការ​ហេឡែន ខេ​ល​ល័​រ អន្តរជាតិ ​គាំទ្រ​ដោយ​ក្រសួងសុខាភិបាល បានចាប់ផ្តើម​ដាក់ឱ្យ​ដំណើរការ​ជា​ផ្លូវការ​នូវ​គម្រោង​ព្យាបាល​ និង​ថែទាំ​កុមារ​កង្វះ​អាហារូបត្ថម្ភ​ស្រួចស្រាល់​មធ្យម និង​ធ្ងន់ធ្ងរ​នៅក្នុង​ខេត្ត​គោលដៅ​ចំនួន ​៣​ គឺខេត្តតាកែវ សៀមរាប និង​កំពង់ឆ្នាំង ដោយមាន​រយៈពេល​ប្រាំ​ឆ្នាំ​ចាប់ពីឆ្នាំ២០២៣ រហូត​ដល់ឆ្នាំ​២០២៧ ហើយ​តាមរយៈ​ការដាក់​ដំណើរការ​គម្រោង​ខាងលើនេះ គេ​រំពឹងថា នឹង​ជួយ​កាត់បន្ថយ​កម្រិត​នៃ​កង្វះ​អាហារូបត្ថម្ភ​ក្នុងចំណោម​កុមារ​កម្ពុជា នាំ​ពួកគេ​ឱ្យមាន​សុខភាព​ល្អ មាន​ប្រាជ្ញា​ឆ្លាត​វាងវៃ មាន​ IQ ខ្ពស់ និង​ជួយ​កាត់បន្ថយ​អត្រា​មរណៈភាព​កុមារ​កម្ពុជា​ថែមទៀត​៕