ភ្នំពេញ- ការធ្វើតេស្តវាយតម្លៃលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្សថ្នាក់ទី៦ ដែលមានការចូលរួមពីសាលារៀនសាធារណចំនួន២០០ និងសាលាឯកជនចំនួន៣០ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ គេបានរកឃើញថា ការសិក្សារបស់សិស្សនៅតំបន់ទីប្រជុំជនល្អប្រសើរជាងសិស្សមកពីតំបន់ជនបទលើគ្រប់មុខវិជ្ជា ក្នុងកំឡុងនៃការបិទសាលារៀននៅឆ្នាំសិក្សា២០២០-២០២១ ដោយសារតែជំងឺកូវីដ-១៩។
មានប្រសាសន៍នៅក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងសិក្ខាសាលាស្តីពីការផ្សព្វផ្សាយលទ្ធផលរង្វាងតម្លៃលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្សថ្នាក់ទី៦ លើកទី៤ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក៏បានមានប្រសាសន៍ដែរថា សិស្សស្រីមានការសិក្សាល្អប្រសើជាង សិស្សប្រុសគ្រប់មុខវិជ្ជា ទាំងសិស្សនៅទីប្រជុំជន និងជនបទ។
ជាមួយគ្នានេះ ការវាយតម្លៃក៏រកឃើញដែរថា សិស្សនៅសាលាឯកជនមានការសិក្សាល្អប្រសើរជាងសិស្សនៅសាលារដ្ឋ ដោយសាលាឯកជនមានលទ្ធភាពបង្រៀនតាមអនឡាញបានច្រើនជាង។ ក្នុងនោះកង្វះគ្រឿងអេឡិចត្រូនិចដែលជាឧបករណ៍រៀនតាមអនឡាញ ក៏ជាកត្តាសំខាន់ដែរក្នុងការសិក្សារបស់សិស្ស។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី កត្តាសិស្សបានឆ្លងកាត់ថ្នាក់មត្តេយ្យសិក្សា ការថែទាំ ការផ្តល់អាហាររូបត្ថម្ភ ក៏ជាកត្តាធ្វើឱ្យសិស្សមានការសិក្សាមិនដូចគ្នាដែរ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងបញ្ហាប្រឈមនេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបានបញ្ជាក់ថា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយមួយចំនួន ដើម្បីឆ្លើយតបបញ្ហា ព្រមទាំងបានដោះស្រាយជាបណ្តើរៗ ដើម្បីធានាគុណភាពដល់ការសិក្សារបស់សិស្សានុសិស្ស។
គួរជម្រាបជូនថា តេស្តរង្វាយតម្លៃសិស្សថ្នាក់ទី៦នេះ ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងវាយតម្លៃលទ្ធផលសិក្សាថ្នាក់ជាតិ ធ្វើនៅលើសាលារៀនជាសំណាកគំរូ និងធ្វើបញ្ហាវិនិច្ឆ័យលើព័ត៌មានដែលប្រមូលបានដើម្បីជាមូលដ្ឋានសម្រាប់ធ្វើការកែលម្អគោលនយោបាយផែនការយុទ្ធសាស្រ្ត ឬកម្មវិធីសិក្សាឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព៕