អ្នកចិត្តសាស្ត្រ ៖ បញ្ហាផ្លូវចិត្តប៉ះពាល់ដល់គ្រប់ផ្នែកទាំងអស់នៃជីវិតកុមារ និងក្មេងជំទង់
សុខភាពផ្លូវចិត្តកុមារ ក៏មានសារៈសំខាន់ដូចគ្នានឹងសុខភាពផ្លូវកាយពួកគេដែរ។ អ្នកជំនាញផ្លូវចិត្តពន្យល់ថា ប្រសិនបើកុមារមានបញ្ហាផ្លូវចិត្ត បញ្ហានោះនឹងបង្កផលប៉ះពាល់គ្រប់ផ្នែកទាំងអស់ នៃជីវិតរបស់ពួកគេ ជាពិសេសគឺ​ជីវភាពរស់នៅ លទ្ធផលសិក្សា និងអនាគតកុមារ។
ទាក់ទងនឹងកត្តាគ្រួសារនេះដែរ គ្រួសារមួយចំនួនបានដាក់សម្ពាធ និងក្តីរំពឹងខ្ពស់ពេកលើកុមារ ដែលធ្វើឱ្យពួកគេទទួលរងនូវសម្ពាធខ្លាំង ខណៈគ្រួសារខ្លះទៀត​ មានបញ្ហាប្រាស្រ័យទាក់ទង មិនបានផ្ដល់ការគាំទ្រផ្លូវចិត្តដល់កុមារ ជាហេតុធ្វើឱ្យកុមារប្រឈមមុខនឹងអារម្មណ៍អវិជ្ជមានច្រើន។
“ជាធម្មតាក្មេងពិបាកក្នុងការប្រាប់យើង ជាពិសេសក្មេងកាន់តែតូច ប៉ុន្តែជាទូទៅ វានឹងលេចឡើងតាមរយៈអាកប្បកិរិយា​។ បើយើងសង្កេតអត្តចរិតរបស់គេឱ្យបានច្បាស់លាស់ នោះយើងនឹងដឹងថា ក្មេងមានបញ្ហាផ្លូវចិត្តនៅក្នុងកម្រិតណាមួយ វាអាចមានតិច មានច្រើន ទៅតាមស្ថានការណ៍ និងស្ថានភាពរបស់គាត់មួយៗ”
ជាដំណោះស្រាយបញ្ហាផ្លូវចិត្ត និងការពារកុមារពីវិបត្តិផ្លូវចិត្ត អ្នកចិត្តសាស្ត្ររូបនេះ លើកឡើងថា កុមារដែលមានបញ្ហាផ្លូវចិត្តអាចជាសះស្បើយ និងត្រឡប់មកធម្មតាវិញ ប៉ុន្តែដើម្បីបង្កើតបរិយាកាសអំណោយផលដល់សុខភាពផ្លូវចិត្តកុមារ ទាមទារឱ្យមានការចូលរួមពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ហើយតួអង្គសំខាន់ៗ មានដូចជា គ្រួសារ អាណាព្យាបាល សាលារៀន និងរដ្ឋាភិបាល។​
លោក សេធុល ចង់ឃើញសាលារដ្ឋនៅកម្ពុជា បង្កើតឱ្យមានកម្មវិធីផ្ដល់សេវាប្រឹក្សាយោបល់ផ្នែកផ្លូវចិត្តតាមសាលា (School Counseling Program) ដោយលោកមើលឃើញថា កម្មវិធីនេះ នឹងជួយកុមារបានច្រើន ក្នុងការជំរុញការលូតលាស់ពុទ្ធិ បញ្ញា ស្មារតី ផ្លូវចិត្ត និងការរីកលូតលាស់ផ្នែកសង្គម ព្រោះតាមរយៈការផ្ដល់សេវាប្រឹក្សាយោបល់ កុមារនឹងយល់ដឹងពីវិធីគ្រប់គ្រងអារម្មណ៍ខ្លួនឯង ស្គាល់ពីផ្លូវចិត្តខ្លួនឯង និងដឹងពីរបៀបជួយខ្លួន​ឯងនៅពេលមានបញ្ហាផ្លូវចិត្ត។ ខណៈប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ាន ដូចជា ហ្វីលីពីន សិង្ហបុរី ម៉ាឡេស៊ី ឥណ្ឌូណេស៊ី និងថៃ បាននិងកំពុងអនុវត្តកម្មវិធីនេះរួចហើយ៕