អង្គរ​សង្រ្កាន្ត​ឆ្នាំ២០២៣ ព្រឹត្តិការណ៍ផ្សារភ្ជាប់នូវ​ក្តីស្រមៃជាមួយ​ក្តីសង្ឃឹម
ភ្នំពេញ – ក្រោយ​អវត្តមានអស់​រយៈពេល​៤ឆ្នាំ នៅ​ថ្ងៃទី១៤ ១៥ និង​១៦ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២៣ ព្រឹត្តិការណ៍​អង្គរ​សង្រ្កាន្តនឹង​ត្រូវ​រៀបចំ​សារ​ជាថ្មី ដើម្បី​អបអរ​សាទរ​ពិធីបុណ្យ​ចូលឆ្នាំ​ប្រពៃណីជាតិខ្មែរ ក៏​ដូចជា​ប្រារព្ធ​ខួប​១០ឆ្នាំ នៃព្រឹត្តិការណ៍​អង្គរ​សង្រ្កាន្ត ដែលជា​ការ​រំលឹក​ដល់ភាព​រស់រវើក នៃមរតកបេតិកភណ្ឌអរូបីដ៏ផូរផង់របស់ខ្មែរ នៅ​លើ​ទីតាំង​នៃមរតក​បេតិកភណ្ឌរូបី នៃពិភពលោក។
ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានគណៈកម្មការ​រៀបចំព្រឹត្តិការណ៍​អង្គរ​សង្រ្កាន្ត និងជាប្រធាន​សហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ប្រធានបទ​សម្រាប់​ព្រឹត្តិការណ៍​អង្គរ​សង្រ្កាន្ត​ឆ្នាំ២០២៣ គឺ «ក្តីស្រមៃ និង​ក្តីសង្ឃឹម» ដែលមានន័យថា ការផ្សារភ្ជាប់នូវ​ក្តីស្រមៃជាមួយ​ក្តីសង្ឃឹម ប្រកប​ដោយ​ភាពជឿជាក់របស់ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​គ្រប់រូប​ ក្នុង​ដំណើរឆ្ពោះ​ទៅ​កាន់ភាពសុខក្សេមក្សាន្ត មោទកភាពជាតិ ភាពរុងរឿង និង​ភាពរីកចម្រើន វិបុលភាព និងភាពធន់ នៃប្រជាជាតិកម្ពុជា ជាមួយ​អរិយធម៌​ដែលខ្ពង់ខ្ពស់ឆើតឆាយ។
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធានបទ​ខាងលើ ក៏​បានផ្សារ​ភ្ជាប់​ជាមួយ​នឹង​គោល​គំនិត 3Cs ដែលជា​គោលគំនិតឆ្ពោះ​ទៅអនាគត​កម្ពុជា នៃការ​កសាង​ធនធាន​មនុស្ស​ប្រកប​ដោយ​សមត្ថភាព ក្នុង​ភាពជាខ្មែរ និង​ពោរពេញ​ដោយ​ធម៌។
ក្រៅពីនេះ ព្រឹត្តិការណ៍​អង្គរសង្រ្កាន្ត​ឆ្នាំ​២០២៣ ក៏​នឹង​មានការឆ្លុះបញ្ចាំង​ទៅ​លើ​យុទ្ធនាការ Beyond the Games ដែលជា​ការ​ចូលរួម​ចំណែក​មួយ​ដ៏​ធំ​ក្នុង​ការផ្សព្វផ្សាយ​ឆ្ពោះទៅ​ព្រឹត្តិការណ៍​ស៊ីហ្គេម​លើកទី៣២ និង​អាស៊ាន​ប៉ារ៉ា​ហ្គេម​លើកទី១២ ឆ្នាំ២០២៣ ដែលកម្ពុជា​នឹង​ធ្វើជា​ម្ចាស់ផ្ទះ។
ឯកឧត្តម សុខ សប្បាយណា ប្រធានក្រុមប្រតិបត្តិ ព្រឹត្តិការណ៍​អង្គរ​សង្រ្កាន្ត បានមានប្រសាសន៍ថា ព្រឹត្តិការណ៍​អង្គរសង្រ្កាន្តឆ្នាំ២០២៣ នឹង​ត្រូវ​រៀបចំធ្វើ​ឡើង​ប្លែង និង​កាន់តែលេចធ្លោ កាន់តែធំជាង​បណ្តា​ឆ្នាំមុនៗ ដោយ​មានការ​ប្រមូលផ្តុំ​នូវ​កម្មវិធី ព្រឹត្តិការណ៍ និង​តួអង្គ​និមិត្តរូប​សំខាន់ៗ (តាមឆ្នាំនីមួយៗនៃអង្គរសង្រ្កាន្ត) ក៏​ដូចជា​វត្ថុ​ពិសេសៗ (វត្ថុយក្ស) មក​ជួបជុំគ្នា ដែលឆ្លុះបញ្ចាំង​តាមរយៈកម្មវិធីចំនួន ៤៤កម្មវិធី នៅ​តាម​ទីតាំង ឬ​តំបន់ចំនួន​៦ផ្សេង​គ្នា ។ មួយវិញទៀត នៅ​ក្នុង​ព្រឹត្តិការណ៍​អង្គរសង្រ្កាន្ត​ឆ្នាំ២០២៣ ក៏គ្រោង​នឹង​មានការ​បំបែក​ឯកត្តកម្មពិភពលោកចំនួន២ផងដែរ។
ឯកឧត្តម សុខ សប្បាយណា
“អង្គរសង្រ្កាន្ត​មិន​មែនត្រឹមតែជាព្រឹត្តិការណ៍វប្បធម៌ ហើយ​ក៏​មិន​ត្រឹម​តែជាពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរ ប៉ុន្តែវា​ជាស្មារតីរួបរួមមួយក្នុងការបង្ហាញនិម្មិត្តរូប នៃភាពរុងរឿង”
សូម​ជម្រាបដែរថា ព្រឹត្តិការណ៍​អង្គរសង្រ្កាន្ត ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ឡើងទ្រង់ទ្រាយ​ធំជា​លើក​ដំបូង​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០១៣ លើទឹកដីអង្គរនៃខេត្ត​សៀមរាបដោយ​សហភាព​សហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា (ស.ស.យ.ក.) ក្នុង​គោល​បំណង​ប្រមូលផ្តុំ​យុវជន និង​សាធារណជន ដើម្បីអបអរ​សាទរ​ពិធីបុណ្យ​ចូលឆ្នាំថ្មី​ប្រពៃណីជាតិខ្មែរ ជាមហាគ្រួសារខ្មែរ​តែមួយ ក៏​ដូចជា​ចូល​រួមថែរក្សា និង​អភិវឌ្ឍវប្បធម៌ជាតិ និង​លើក​ស្ទួយ​កិត្យានុភាព​ជាតិលើឆាកអន្តរជាតិ ផ្តល់ឱកាស​ដល់យុវជន ប្រជាពលរដ្ឋ ភ្ញៀវទេសចរជាតិ និងអន្តរជាតិបានសិក្សា​អំពីកិត្តិនាម ភាពចម្រុះ​នៃវប្បធម៌ អរិយធម៌ ប្រពៃណី និង​សាសនា។
ព្រឹត្តិការណ៍នេះ ក៏​ដើម្បីបំផុស​ស្មារតី​ប្រជាជនកម្ពុជា ជាពិសេស​យុវជន កូនចៅ​ខ្មែរជំនាន់ក្រោយ ឱ្យ​មានមោទកភាព ស្រឡាញ់វប្បធម៌ អរិយធម៌ ប្រពៃណី និង​ទំនៀមទម្លាប់​ បំផុស​គំនិត​រួបរួម​កម្លាំង​សាមគ្គីជាធ្លុង​មួយ និង​ជា​គ្រួសារ​តែមួយ ព្រមទាំង​បណ្តុះស្មារតីអភិរក្ស និង​អភិវឌ្ឍវប្បធម៌ជាតិ បាវចនាជាតិ ព្រលឹង និង​អត្តសញ្ញាណជាតិខ្មែរ។
ចាប់តាំង​ពីឆ្នាំ​២០១៣ ដល់ឆ្នាំ​២០១៨ សហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា បានរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍​អង្គរសង្រ្កាន្ត​ចំនួន​៦លើក​រួចមកហើយ ដោយ​បានចូលរួម​លើកទឹកចិត្ត និង​ទុកលទ្ធភាព​ជូន​ក្រុម​គ្រួសារ ស.ស.យ.ក. រាជធានី/ខេត្ត រៀបចំ​ព្រឹត្តិការណ៍​សង្រ្កាន្ត​នៅ​តាម​បណ្តា​រាជធានី/ខេត្តរបស់ខ្លួន។ មក​ទល់ពេលនេះ អង្គរ​សង្រ្កាន្ត មានអត្ថន័យ​លើសតែ​ពីព្រឹត្តិការណ៍ តែជា​អត្តសញ្ញាណ និង​ស្មារតី​នៃមហាក្រុមគ្រួសារខ្មែរ ក្នុង​ការ​ចូលរួមអបអរសាទរ​ពិធីបុណ្យ​ចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរ និង​ការ​បង្ហាញ​ការ​ស្រឡាញ់ ក៏​ដូចជា​មោទកភាពចំពោះ​ប្រទេស​ជាតិទូទាំង​ប្រទេស និង​ក្រៅ​ប្រទេស៕