ភ្នំពេញ៖ ក្រសួងព័ត៌មានបានសម្រេចបង្កើតគណៈកម្មការតាមដាន វាយតម្លៃ និងលើកសរសើរការអនុវត្តក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈសារព័ត៌មាន។ នេះបើតាម សេចក្ដីប្រកាសរបស់ក្រសួងព័ត៌មានដែល AMS ទទួលបាននៅរសៀលថ្ងៃទី០៣ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១។
នៅក្នុងប្រការ១ នៃសេចក្តីសម្រេចនេះបានឱ្យដឹងថា គណៈកម្មការដែលត្រូវបង្កើតថ្មីនេះ ត្រូវតាមដានមើលស្ថាប័នសារព័ត៌មាន វាយតម្លៃ និងលើកសរសើរ ចំពោះអ្នកសារព័ត៌មាន និងអង្គភាពសារព័ត៌មានណា ដែលអនុវត្តបានត្រឹមត្រូវតាមក្រមសីលធម៌ វិជ្ជាជីវៈសារព័ត៌មាន និងដាក់វិន័យចំពោះអ្នកសារព័ត៌មាន និងអង្គភាពសារព័ត៌មានដែលបានប្រព្រឹត្តល្មើសក្រមសីលធម៌ និងវិជ្ជាជីវៈ។
គណៈកម្មការនេះត្រូវបានបង្កើតឡើង ដើម្បីតម្រង់ទិសអ្នកសារព័ត៌មានក្នុងការបំពេញភារកិច្ចរបស់ខ្លួនឱ្យបានត្រឹមត្រូវតាមក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ សំដៅលើកស្ទួយកិត្តិយស សេចក្ដីថ្លៃថ្លូរ និងកិត្យានុភាពរបស់អ្នកសារព័ត៌មាន និងអង្គភាពសារព័ត៌មាន។
ចំពោះគណៈកម្មការរួមមាន ឯកឧត្តម ប៉ុត បូវុត រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងព័ត៌មាន ជាប្រធានគណៈកម្មការ ឯកឧត្តម តន់ យ៉ាន រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងព័ត៌មាន និងប្រធានសមាគមទូរទស្សន៍កម្ពុជា ជាអនុប្រធានគណៈកម្មការ រួមទាំងសមាជិកមួយចំនួនបន្ថែមទៀត៕