ភ្នំពេញ៖ ខណៈជំងឺកូវីដ-១៩ កំពុងរីករាលដាលមនុស្សគ្រប់គ្នាត្រូវសម្រាកនៅផ្ទះ ហើយពេលវេលានេះឱកាសអាចធ្វើរឿងល្អៗអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពខ្លួនឯងឱ្យកាន់តែប្រសើរ ។ កញ្ញា សេង ហ្គេកលី អ្នកនិពន្ធសៀវភៅ និងជាអ្នកនិយាយលើកទឹកចិត្តនៅក្នុងបណ្ដាញសង្គម បានលើកពីទម្លាប់ប្រាំមួយចំណុចគួរធ្វើនៅផ្ទះក្នុងបរិបទនៃការរស់នៅបែបថ្មីនេះ ។
១. អានសៀវភៅ ៖ មនុស្សគ្នាប្រហែលជាធ្លាប់ទិញសៀវភៅមកទុកដើម្បីអាន ប៉ុន្តែមិនទាន់មានពេលអានដោយគិតថាថ្ងៃណាទំនេរចាំមានពេលនៅផ្ទះចាំអានសៀវភៅនោះ ឥឡូវនេះដល់ពេលវេលានៅផ្ទះអានសៀវភៅ ។ អ្នកគួរចំណាយពេលកន្លះម៉ោង ឬមួយម៉ោងដើម្បីអានសៀវភៅ វាក៏អាចធ្វើយើងទទួលបានគំនិតថ្មីៗជារឿងរាល់ថ្ងៃផងដែរ ។
២. មើលភាពយន្ត ៖ ពេលនេះធនធានដែលមានច្រើនបំផុតនោះគឺពេលវេលា ត្រូវតែប្រើវាឱ្យបានល្អបំផុត ដោយមុននឹងយើងសម្រេចចិត្តនៅក្នុងការជ្រើសរើសខ្សែរភាពយន្តនោះមកមើល ត្រូវដឹងថារឿងនោះបង្គប់ន័យអប់រំបែបណាខ្លះ។ គួរចំណាយពេលមើលភាពយន្តណាពេលដែលមើលចប់ហើយយើងអាចទទួលតម្លៃអប់រំ ចំណេះដឹង ការកម្សាន្ត និងដំណោះស្រាយផ្សេងៗពីរឿងមួយនោះ។
៣. ពេលវេលាសម្រាប់ខ្លួនឯង ៖ គួររកពេលណាមួយឱ្យចិត្តបានសម្រាកខ្លះ ដោយមិនមើលទូរស័ព្ទនិងព័ត៌មានណាដែលធ្វើឱ្យយើងកាន់តែស្រេ្តស ។ យើងអាចទៅអង្គុយនៅកន្លែងណាមួយស្ងប់ស្ងាត់នៃបរិវេណផ្ទះ ដកង្ហើមចេញចូល១០ ទៅ១៥នាទី ដើម្បីឱ្យអារម្មណ៍បានធូរស្រាល អាចនិយាយជាមួយខ្លួនឯង និងដឹងអំពីចិត្តខ្លួនឯងបានបន្ថែម ។
៤. ធ្វើឱ្យខ្លួនឯងមានសកម្មភាពល្អៗ ៖ ជាទូទៅសភាវរស់របស់មនុស្សត្រូវតែមានចលនា ឬសកម្មភាព ពីព្រោះថាពេលនេះនៅផ្ទះមានពេលវេលាច្រើន ដោយចំណាយពេលទៅរៀបចំបន្ទប់គេង រៀបចំទូរសៀវភៅ ហាត់ប្រាណ ចម្អិនម្ហូប និងការនិយាយលេងកម្សាន្តជាមួយគ្រួសារជាដើម ហើយសកម្មភាពទាំងនេះក៏វាជួយឱ្យយើងបំបាត់ភាពតានតឹងនៅក្នុងអារម្មណ៍ រួមទាំងជំនួយដល់សុខភាពផងដែរ។
៥. សិក្សាជំនាញថ្មី ៖ នេះជាឱកាសដ៏ល្អសម្រាប់យើងទាំងអស់គ្នា មានពេលវេលាគ្រប់គ្រាន់រៀនអ្វីថ្មីៗ ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍ខ្លួនឯងបន្ថែមទៀតទៅតាមអ៊ីនធឺណេត មានដូចជា រៀនភាសា រៀនកាត់តវីដេអូ រៀនកុំព្យុទ័រ និងមានជំនាញជាច្រើនទៀត ។ សាកគិតទៅមើលប្រសិនជាមនុស្សនៅផ្ទះមួយខែ ហើយយកពេលវេលាសិក្សារៀនជំនាញដែលចង់រៀន នោះវានឹងទទួលបានផលវិជ្ជមានជាច្រើន ។
៦. សរសេរនិងគិតពីគោលដៅបន្ទាប់ពីចប់កូវីដ-១៩ ៖ គួរតែប្រើពេលវេលាសរសេរនិងគិតអំពីគោលដៅរបស់ខ្លួនចាប់ពីពេលនេះទៅ ។ ត្រូវគិតពីគោលដៅបន្ទាប់ថាចង់ត្រូវធ្វើអ្វី ដើម្បីត្រៀមខ្លួនជាស្រេចសម្រាប់ធ្វើរឿងទាំងនោះ ប៉ុន្តែបើគិតថាចាំចប់កូវីដ-១៩ ចាំគិតអំពីគោលដៅបន្ទាប់ វាអាចជារឿងខាតពេល ៕