គំនិតនៃការបង្កើតប្រព័ន្ធសន្សំពិន្ទុក្នុងសហគមន៍ របស់យុវជនមួយក្រុមដែលមានឈ្មោះថា Wastelock បានបង្ហាញពីដំណោះស្រាយកាត់បន្ថយគ្រោះមហន្តរាយ តាមរយៈការគ្រប់គ្រងសំណល់រឹង (ប្លាស្ទិក) ដែលអាចកាត់បន្ថយបញ្ហាទឹកជំនន់ក្នុងទីក្រុង។ គំនិតដែលនាំមកនូវការដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមមួយនេះ បានជាប់ជ័យលាភីលេខ១ ក្នុងកម្មវិធីប្រកួតគំនិត Youth Ideathon ក្រោមប្រធានបទ “ភាពធន់នឹងគ្រោះមហន្តរាយក្នុងសហគមន៍” ដែលរៀបចំដោយ Mekong Resilience កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
លោក វុឌ្ឍ សុវណ្ណ និស្សិតឆ្នាំទី៣ ជំនាញពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិ នៃសាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង និងជាតំណាងក្រុម Wastelock បានលើកឡើងថា នៅពេលមានភ្លៀងធ្លាក់ខ្លាំងម្តងៗ តាមដងវិថីមួយចំនួននៅក្នុងទីក្រុងត្រូវបានទឹកជន់លិច ដែលវាប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន ក៏ដូចជាប៉ះពាល់ដល់សេដ្ឋកិច្ចជាតិ និងសុខមាលភាពប្រជាជននៅក្នុងតំបន់ ខណៈកាកសំណល់ប្លាស្ទិកដែលគ្រប់គ្រងមិនបានល្អ ក៏ធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់សុខភាពប្រជាពលរដ្ឋដោយប្រយោលផងដែរ។ ដោយមើលឃើញពីបញ្ហានេះ ក្រុមរបស់លោកដែលមានសមាជិក៥នាក់ បានគិតគ្នា ហើយទទួលបាននូវគំនិតក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាទឹកជំនន់ក្នុងទីក្រុងនៅពេលមានភ្លៀងធ្លាក់ខ្លាំង ដោយសារកាកសំណល់ប្លាស្ទិក ធ្វើឱ្យកកស្ទះបំពង់បង្ហូរទឹក។
លោក វុឌ្ឍ សុវណ្ណ បានបង្ហាញពីគម្រោងលើការដោះស្រាយបញ្ហាទឹកជំនន់ ដោយសារការកកស្ទះកាកសំណល់រឹងតាមបំពង់បង្ហូរទឹកនៅតាមដងផ្លូវសាធារណៈ ដោយមាន ៣ផ្នែកធំៗ រួមមាន ទី១. សិក្សាពីតំបន់មួយនៅក្នុងសហគមន៍ដែលមានកាកសំណល់ប្លាស្ទិក និងដាក់ឱ្យមានធុងសំរាមសន្សំពិន្ទុ, ទី២. កាកសំណល់ដែលប្រមូលបាន នឹងដឹកជញ្ជូនទៅកន្លែងកែច្នៃបា្លស្ទិកដើម្បីប្រើប្រាស់ឡើងវិញ និង ទី៣. បង្កើតឱ្យមានប្រព័ន្ធសន្សំពិន្ទុបែបឌីជីថល (App) ក្នុងករណីដែលប្រជាជនយកកាកសំណល់ប្លាស្ទិកមកដាក់ក្នុងធុងសំរាមសន្សំពិន្ទុ ក្នុងបរិមាណគីឡូណាមួយត្រឹមត្រូវដែលបានកំណត់នៅក្នុងប្រព័ន្ធ នោះពួកគាត់នឹងទទួលបានពិន្ទុ ដើម្បីសន្សំយកជារង្វាន់ ការបញ្ចុះតម្លៃផ្សេងៗ ពីដៃគូសហការ។
តំណាងក្រុម Wastelock យល់ថា កត្តាដែលជំរុញឱ្យក្រុមរបស់ខ្លួនជាប់ជ័យលាភីលេខ១ គឺដោយសារ ដំណោះស្រាយដែលក្រុមរបស់ខ្លួនបានលើកមកបង្ហាញពិតជាអាចដោះស្រាយបញ្ហាដែលកើតក្នុងសង្គម។ ទន្ទឹមគ្នា គំនិតមួយនេះ ក៏ជួយកាត់បន្ថយគ្រោះមហន្តរាយក្នុងសហគមន៍ ក៏ដូចជាបង្កើតទម្លាប់ឱ្យប្រជាជនក្នុងតំបន់រស់នៅដោយកាត់បន្ថយប្លាស្ទិក និងមានភាពធន់ចំពោះគ្រោះមហន្តរាយ។ លើសពីនេះ ប្រព័ន្ធសន្សំពិន្ទុ នឹងផ្ដល់រង្វាន់ដល់អ្នកដែលមានឆន្ទៈកាត់បន្ថយសំណល់ប្លាស្ទិក និងជួយដល់បរិស្ថាន។ ជាពិសេស ក្រុមមានភាពចម្រុះក្នុងជំនាញនីមួយៗ ផ្នែកស្រាវជ្រាវ ប្រមូលផ្ដុំគំនិត ឌីសាញ សហការជាក្រុមល្អ និងយល់ស្របគំនិតគ្នាទៅវិញទៅមក។
លោក វុឌ្ឍ សុវណ្ណ រំពឹងថា គំនិតនេះ អាចក្លាយជារូបរាងពិតប្រាកដនៅពេលអនាគត ក្នុងការកាត់បន្ថយសំណល់ប្លាស្ទិក និងកាត់បន្ថយគ្រោះទឹកជំនន់បានមួយភាគធំ។ តែយ៉ាងណាគម្រោង អាចលេចចេញជារូបរាងបាន លុះត្រាតែមានការចូលរួមគាំទ្រពីដៃគូអភិវឌ្ឍ ដូចជារាជរដ្ឋាភិបាល ស្ថាប័នឯកជន ជាពិសេសការចូលរួមពីប្រជាជនក្នុងសហគមន៍ផងដែរ។
តាមរយៈកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងគំនិត Youth Ideathon លោក វុឌ្ឍ សុវណ្ណ និងក្រុម ទទួលបាននូវបទពិសោធន៍ និងចំណេះដឹងជាច្រើន ពិសេសបានរៀនពីគោលការណ៍មួយចំនួនដែលរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានដាក់ចេញ ក្រោមការអនុវត្តដោយគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តរាយដែលទាក់ទងការកាត់បន្ថយគ្រោះមហន្តរាយ, ការរៀបចំទីក្រុង ក៏ដូចជាតួនាទីសំខាន់នៃកិច្ចសហការជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល និងស្ថាប័នឯកជន ក៏ដូចជាប្រជាជននៅក្នុងសហគមន៍ផងដែរ។ ជាពិសេស រៀនបានច្រើនពីគំនិតថ្មីៗរបស់ក្រុមបេក្ខជនផ្សេងទៀតក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាសង្គម ដែលសុទ្ធតែជាបំណិនល្អៗអាចយកមកសិក្សា បានជាគំនិតថ្មី ដើម្បីអនុវត្តគំនិតរបស់ខ្លួនផងដែរ។
លោក វុឌ្ឍ សុវណ្ណ ក៏បានលើកទឹកចិត្តឱ្យសិស្ស និស្សិតទាំងអស់ ចាប់ផ្ដើមសង្កេតអំពីបរិស្ថាន ឬព្រឹត្តិការណ៍សំខាន់ៗដែលកើតមានឡើងនៅក្នុងសង្គម អាចជាបញ្ហាសង្គម បញ្ហាបរិស្ថាន បញ្ហាសុខភាពសាធារណៈ ឬបញ្ហាក្នុងវិស័យកសិកម្មផ្សេងៗ ហើយចាប់ផ្ដើមគិតរិះរកដំណោះស្រាយមួយចំនួនដែលអាចជួយដល់សហគមន៍បាន។ ហើយក៏សូមឱ្យសិស្សនិស្សិត សិក្សាស្វែងយល់ដឹងពីភាពធន់ គ្រោះមហន្តរាយឱ្យបានប្រសើរ សម្រាប់គាំពារខ្លួនឯង និងសង្គមជាតិនៅពេលជួបគ្រោះមហន្តរាយ ដូចជាគ្រោះទឹកជំនន់ ឬគ្រោះរាំងស្ងួតជាដើម៕