បច្ចេកវិទ្យា ៥ចំណុចសម្រួលដល់ការរស់នៅរបស់មនុស្សអំឡុងពេលវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩
ភ្នំពេញ- វិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩ បានបង្កផលប៉ះពាល់យ៉ាងខ្លាំងដល់ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋជុំវិញពិភពលោក ពិសេសក្រុមជនងាយរងគ្រោះ។ ស្របគ្នានេះ ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាពិតជាមានសារៈសំខាន់ក្នុងការលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពរបស់ប្រជាជនគ្រប់រូប ព្រមទាំងអនុញ្ញាតឱ្យមនុស្សគ្រប់គ្នា រួមទាំងក្រុមជនងាយរងគ្រោះ អាចបន្តនូវសកម្មភាពនានា ដូចជា ទទួលសេវាសាធារណៈ បង្កើតប្រាក់ចំណូល សម្រួលដល់ការសិក្សារៀនសូត្រ ការរស់នៅ និងការប្រាស្រ័យទាក់ទង។ នេះបើតាមការចេញផ្សាយរបស់មជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជា៤.០។
១. ទទួលសេវាសាធារណៈ៖ មូលហេតុចម្បងដែលធ្វើឱ្យក្រុមជនងាយរងគ្រោះមិនអាចទទួលបានសេវាសាធារណៈបានពេញលេញគឺដោយសារតែកង្វះព័ត៌មាន និងការយល់ដឹងពីការប្រើប្រាស់សេវាសាធារណៈទាំងនោះ នេះបើយោងតាមគេហទំព័រ United Nations ។ ដូច្នេះ រដ្ឋាភិបាលនៃបណ្តាប្រទេសនានាជុំវិញពិភពលោកចាប់ផ្តើមទាញយកសក្តានុពលពីបច្ចេកវិទ្យា តាមរយៈការផ្តល់សេវាសាធារណៈតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ដើម្បីឱ្យប្រជាជនគ្រប់រូបអាចទទួលបានព័ត៌មានពីសេវាសាធារណៈបានទូលំទូលាយ និងងាយស្រួលជាងមុន។ ម៉្យាងវិញទៀត អាចបន្តទទួលបានការផ្តល់សេវាសាធារណៈ បើទោះបីជាមានការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩។
២. បង្កើនប្រាក់ចំណូល៖ យើងសង្កេតឃើញថាពាណិជ្ជកម្មតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិកបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ជួយឱ្យប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូប រួមទាំងក្រុមជនងាយរងគ្រោះអាចរកប្រាក់ចំណូលបានក្នុងអំឡុងពេលវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩។ យោងតាមគេហទំព័រ Small Business Trends នៅអំឡុងពេលវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩ ស្ត្រីមួយចំនួនបានជួបប្រទះនូវបញ្ហាប្រឈមជាច្រើន ដូចជា ការបាត់បង់ការងារ ការថយចុះប្រាក់ចំណូល និងកំណើនបន្ទុកការងារផ្ទះជាដើម។ ដូច្នេះ ពាណិជ្ជកម្មតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិកមិនត្រឹមតែជួយឱ្យស្ត្រីរកប្រាក់ចំណូលបានក្នុងអំឡុងពេលមានជំងឺរាតត្បាតប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងអាចឱ្យស្ត្រីដែលមិនមានពេលវេលាគ្រប់គ្រាន់ចូលរួមក្នុងកម្លាំងពលកម្មពេញម៉ោងអាចរកប្រាក់ចំណូលបានក្នុងពេលវេលាដែលសមស្រប។
៣. ការសិក្សារៀនសូត្រ៖ ដើម្បីបង្ការការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩សិស្សទាំងអស់ត្រូវសម្របខ្លួននឹងការរៀនសូត្រតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ហើយការរៀនសូត្រពីចម្ងាយ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ វត្តមាននៃបច្ចេកវិទ្យាជាច្រើនអាចជួយឱ្យសិស្សពិការឱ្យបន្តការរៀនសូត្របាន។ ជាក់ស្តែង សិស្សពិការអាចប្រើប្រាស់មុខងារ Google Voice Typing ដើម្បីវាយ ឬកែសម្រួលអត្ថបទតាមការនិយាយ ព្រមទាំងអាចប្រើប្រាស់មុខងារ Audio Transcription នៅលើ Zoom និង Microsoft Team ដើម្បីបំប្លែងសំឡេងទៅជាអត្ថបទផងដែរ។
៤. សម្រួលដល់ការរស់នៅ៖ ការរក្សាគម្លាតមានសារៈសំខាន់ក្នុងការកាត់បន្ថយការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ប៉ុន្តែការរក្សាគម្លាតនេះអាចធ្វើឱ្យជនពិការជួបប្រទះការលំបាកក្នុងការស្វែងរកជំនួយពីមនុស្សជុំវិញខ្លួនក្នុងករណីចាំបាច់។ ជាក់ស្តែង ជនពិការភ្នែកមិនអាចមើលឃើញព័ត៌មាននៅលើស្លាកផលិតផល (Product Label) ដែលតម្រូវឱ្យពួកគាត់ត្រូវសុំជំនួយពីអ្នកដទៃ ប៉ុន្តែជាមួយនឹងវត្តមាននៃបច្ចេកវិទ្យា ដូចជា កម្មវីធីបំប្លែងអក្សរទៅជាសំឡេង (Text to Speech App) ជនពិការអាចស្តាប់ឮអំពីព័ត៌មានរបស់ផលិតផល ដែលធ្វើឱ្យពួកគាត់អាចទិញទំនិញបានដោយឯករាជ្យ និងងាយស្រួលជាងមុន។
៥. ការប្រាស្រ័យទាក់ទង៖ យោងតាមគេហទំព័រ biomed central វិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩ បានធ្វើឱ្យជនចាស់ជរាកាន់តែនៅដាច់ឆ្ងាយពីសង្គម និងឯកោ ដែលធ្វើឱ្យពួកគាត់អាចប្រឈមនឹងជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្ត ភាពតានតឹង ការថយចុះនៃប្រព័ន្ធភាពស៊ាំ និងការឡើងសម្ពាធឈាមជាដើម។ ហេតុនេះហើយបច្ចេកវិទ្យា ដូចជា ទូរស័ព្ទដៃវៃឆ្លាត វេទិកាអនឡាញ អ៊ុម៉ែល កម្មវិធីខលជាវីដេអូ និងកម្មវិធីជជែកផ្ទាល់ (Live Chat) បានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការពង្រឹងសុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់ជនចាស់ជរា តាមរយៈការរក្សាទំនាក់ទំនងរវាងមនុស្សវ័យចំណាស់ជាមួយក្រុមគ្រួសារ មិត្តភក្តិ និងមនុស្សក្នុងសហគមន៍៕