ជំនាញដែលអាហារូបករណ៍ផ្ដល់ជូនរួមមាន អក្សរសាស្ត្រអង់គ្លេស, អក្សរសាស្ត្រកូរ៉េ, អក្សរសាស្ត្រចិន, ភាសាបារាំង, នីតិសាស្ត្រ, រដ្ឋបាលសាធារណៈ, ទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ, គណនេយ្យនិងហិរញ្ញវត្ថុ, សណ្ឋាគារ និងការគ្រប់គ្រង, ទេសចរណ៍, ព័ត៌មានវិទ្យា ទីផ្សារ។ អាហារូបករណ៍ផ្ដល់ជូនការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររងចំនួន២ឆ្នាំ និងថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រចំនួន៤ឆ្នាំ សម្រាប់វេនសិក្សា ថ្ងៃចន្ទ-សុក្រ វេនព្រឹក ឬវេនរសៀល។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមអាចទំនាក់ទំនងទៅកាន់គ្រឹះស្ថានឧត្ដមសិក្សាតាមរយៈ ០៩៣ ៧១១ ១០១ ឬអាចទៅកាន់ទីតាំងផ្ទាល់ដែលមានអាសយដ្ឋាននៅ ភូមិត្រពាំងក្រសាំង សង្កាត់ត្រពាំងអណ្ដូង ខណ្ឌពោធិ៍សែនជ័យ រាជធានីភ្នំពេញ។
លក្ខខណ្ឌសម្រាប់ជ្រើសរើសសិស្ស អាហារូបករណ៍ផ្ដល់ជូនសិស្ស-និស្សិតទូទាំងប្រទេស សម្រាប់សិស្ស-និស្សិតមកពីខេត្តព្រៃវែង បាត់ដំបង និងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ សិស្ស-និស្សិតធ្លាប់បានចូលរួមសកម្មភាពការងារសង្គម ឬមានជីវភាពខ្វះខាត ត្រូវភ្ជាប់ជាមួយលិខិតបញ្ជាក់សកម្មភាពការងារសង្គម ឬលិខិតបញ្ជាក់ភាពក្រីក្រចេញដោយអាជ្ញាធរ។ ជាមួយគ្នានេះ សិស្ស-និស្សិតត្រូវបំពេញពាក្យស្នើសុំ ប្រវត្តិរូបសង្ខេប សលាកបត្រឯកត្តជន(មានគំរូ) និងត្រូវបំពេញកិច្ចសន្យាខិតខំរៀនសូត្រ និងគោរពតាមវិធានបទបញ្ជាផ្ទៃក្នុងរបស់ក្រុមការងារអាហារូបករណ៍។ សម្រាប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ ត្រូវមានសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬសញ្ញាបត្រដែលមានតម្លៃសមមូល សម្រាប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររង ត្រូវមានសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬប្រឡងធ្លាក់មធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ។