ភ្នំពេញ៖ បរិយាកាសកន្លែងការងារស្រស់ស្រាយ បុគ្គលម្នាក់ៗមានចំណេះដឹងទូលំទូលាយ ហើយផលិតភាពការងារកាន់តែល្អប្រសើរឡើង រមែងតែងប្រសូតចេញពីចំណេះដឹងរបស់បុគ្គលិកគ្រប់រូបដែលរក្សាទម្លាប់អានសៀវភៅជាប្រចាំ។ ការអានជាផ្នែកមួយសំខាន់សម្រាប់អភិវឌ្ឍសមត្ថភាពបុគ្គលឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរ ហើយអាចឈ្វេងយល់ពីរបៀបរស់នៅរបស់មនុស្សនៅជុំវិញខ្លួនបានយ៉ាងល្អ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់លោក គីម ដារ៉ា ស្ថាបនិកសាលាបង្វឹក Startup Community ។
លោក គីម ដារ៉ា បានចែករំលែកបទពិសោធន៍ទាក់ទងនឹងការអានសៀវភៅថា បុគ្គលិកសាលាបង្វឹករបស់លោកទាំងអស់ត្រូវមកន្លែងធ្វើការងារមុនម៉ោងនៅពេលព្រឹកដើម្បីអានសៀវភៅ ដោយសារទម្លាប់អានសៀវភៅនឹងផ្តល់ផ្លែផ្កាយ៉ាងច្រើនសម្រាប់ជីវិត។ លោកបានបញ្ជាក់ថា ដំណាក់កាលអានសៀវភៅដំបូងបុគ្គលិកជួនកាលពិបាកខ្លាំង ត្រូវមកមុនម៉ោងដើម្បីអានសៀវភៅ ប៉ុន្តែបន្ទាប់ពីចាប់ផ្ដើមអានរាល់ថ្ងៃ បុគ្គលិកម្នាក់ៗចាប់ផ្តើមចាត់ទុកសៀវភៅជាផ្នែកមួយសំខាន់សម្រាប់ជីវិតពួកគេ។
“ទម្លាប់អាននេះធ្វើឱ្យពួកគាត់រីកចម្រើនចំណេះដឹង អាចដោះស្រាយបញ្ហាខ្លួនឯងបាន អាចជួយផ្ដល់យោបល់ទៅមិត្តភក្តិ និងចាប់ផ្ដើមចូលចិត្តអានដោយខ្លួនឯងតែម្ដង”
ដោយមើលឃើញពីគុណតម្លៃនៃការអានលោក គីម ដារ៉ា បានឱ្យដឹងទៀតថា សាលា Startup Community បានរៀបចំសៀវភៅអានជាច្រើនសម្រាប់ទុកឱ្យបុគ្គលិកនិងសិស្សានុសិស្សអាន។ អ្នកអប់រំរូបនេះបានបន្ថែមថា អានសៀវភៅមិនត្រឹមតែផ្តល់ចំណេះដឹងទូលំទូលាយនោះទេ ថែមទាំងជំរុញឱ្យបុគ្គលិកម្នាក់ៗមានទំនួលខុសត្រូវខ្ពស់លើការងាររបស់ខ្លួនថែមទៀតផង។
“បើសិនជាខ្ញុំអត់បានអានសៀវភៅនោះទេ ជីវិតរបស់ខ្ញុំមិនអាចមកដល់ពេលនេះទេ! ពេលដែលខ្ញុំលំបាកខ្លាំងមានតែការអានសៀវភៅប៉ុណ្ណោះដែលអាចបង្រៀនពីតម្លៃជីវិតឱ្យខ្ញុំតស៊ូទៅមុខ”
ស្ថាបនិកសាលាបង្វឹក Startup Communty បានជឿជាក់ថា ការអានសៀវភៅអាចឱ្យមនុស្សម្នាក់ៗមានគំនិតវិជ្ជមាន និងគិតបានទូលំទូលាយ ហើយយុវជនជាសរសរទ្រូងនៃប្រទេសជាតិគួរជួយជំរុញគ្នាបង្កើតវប្បធម៌អំណាន និងណែនាំសៀវភៅអានល្អៗដល់គ្នា ដើម្បីជំរុញអភិវឌ្ឍខ្លួនឱ្យកាន់តែប្រសើរ និងរក្សាចិត្តគំនិតរឹងមាំបានល្អ៕