ជាការកត់សម្គាល់បច្ចុប្បន្ននេះ ក្រុមហ៊ុនដែលធ្វើការវិនិយោគលើវិស័យយានយន្តនៅកម្ពុជា កំពុងតែមានតម្រូវការអ្នកបច្ចេកទេសដែលជាស្រ្តីកាន់តែច្រើន ខណៈដែលជំនាញមួយនេះស្រ្តីមិនសូវចុះឈ្មោះចូលរៀននៅឡើយ ហេតុនេះអ្នកជំនាញបច្ចេកទេសយានយន្ត នៃវិទ្យាស្ថានជាតិពហុបច្ចេកទេសកម្ពុជា (NPIC) បានធ្វើការអំពាវនាវឱ្យយុវនារីចូលរៀនវគ្គបច្ចេកទេសមេកានិកយានយន្តឱ្យបានច្រើនថែមទៀត ខណៈជំនាញមួយនេះ ក៏កំពុងតែមានតម្រូវការទីផ្សារការងារខ្ពស់នៅកម្ពុជា ក៏ដូចជាសកលលោក។
លោក មិន ឆេងហ៊ាន់ នាយកមហាវិទ្យាល័យជំនាញបច្ចេសទេសមេកានិកយានយន្ត នៃវិទ្យាស្ថាន NPIC បានមានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ននៅវិទ្យាស្ថានរបស់លោកសិស្សជានារីដែលបានមកចុះឈ្មោះចូលរៀនជំនាញមេកានិកយានយន្ត មានចំនួនតិចជាងសិស្សជាបុរស។ លោកថា ប្រសិនបើសិស្សនារីចូលរៀន នោះគឺជាផលល្អ ព្រោះគាត់អាចមានលទ្ធភាពក្នុងការរកការងារបានឆាប់រហ័ស ខណៈតម្រូវការទីផ្សារលើជំនាញនេះបច្ចុប្បន្នកំពុងមានខ្ពស់។
បើតាមលោក ឆេងហ៊ាន់ សិស្សនារីដែលរៀនជំនាញមេកានិកយានយន្តនៅពេលរៀនចប់ ពួកគាត់អាចក្លាយជា Service Advisor ព្រោះកន្លងមកលោកសង្កេតឃើញថា នារី គឺត្រូវក្រុមហ៊ុនដែលវិនិយោគលើវិស័យយានយន្តភាគមានតម្រូវការច្រើន ដោយសារស្រ្តីអាចកាន់ Spare Part Stock ផ្សេងៗបាន។
លើសពីនេះ លោកនាយកបានលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សជានារីគួរតែហ៊ានប្រកួតប្រជែងសមត្ថភាព និងចូលប្រឡូកក្នុងវិស័យមេកានិកយានយន្តជាមួយនឹងសិស្សជាបុរស ព្រោះសមត្ថភាពបុរស និងនារីមិនមានភាពខុសគ្នាច្រើននោះទេ។ នារីបច្ចុប្បន្ននេះមានសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់ទាំងចំណេះដឹង និងកម្លាំងកាយ ដើម្បីចូលប្រឡូកក្នុងវិស័យការងារផ្នែកយានយន្ត។
ទូទៅសិស្សនិស្សិតដែលរៀនជំនាញមេកានិករថយន្ត ត្រូវបានបង្រៀនឱ្យយល់អំពីមូលដ្ឋានដូចជា អគ្គិសនី គ្រឿងបន្លាស់រថយន្តគ្រប់ប្រភេទ គ្រឿងម៉ាស៊ីនខាងក្នុង និងប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងអេឡិចត្រូនិក។ បន្ទាប់ពីរៀនចប់រយៈពេល៤ឆ្នាំ សិស្សនិស្សិតអាចចូលរួមក្នុងឧស្សាហកម្មដែលទាក់ទងនឹងសង្វាក់ផលិតកម្មដូចជា ការផលិតយានយន្តគ្រប់ប្រភេទ អាចចូលរួមក្នុងការងារជួសជុលយានយន្ត និងអាចចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួន ឬទទួលយកការងារផ្សេងទៀតនៅក្នុងវិស័យមេកានិចយានយន្ត។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ក្នុងមួយឆ្នាំគ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈស្ថិតក្រោមក្រសួងការងារ បណ្តុះបណ្តាលអ្នកជំនាញមេកានិចយានយន្តប្រមាណជិត៦ពាន់នាក់ ក្នុងនោះស្រ្តីមានចំនួនប្រមាណ៧ភាគរយប៉ុណ្ណោះ។ ជាក់ស្តែងនៅក្នុងឆ្នាំ២០២៣ សិស្សនិស្សិតជំនាញមេកានិចយានយន្តដែលត្រូវបណ្តុះបណ្តាលមានសរុបចំនួន ៥៧៧៤នាក់ ក្នុងនោះស្រ្តីមានចំនួន ៤០៩នាក់៕