កុមារីអាយុ១២ឆ្នាំមួយក្រុម មកពីខេត្តព្រៃវែង ហៅឈ្មោះក្រុមខ្លួនឯងថា Takor Girls បានបង្កើតអេបទូរស័ព្ទដៃ “រៀនអក្ខរក្រមភាសាខ្មែរ” ដើម្បីជួយកុមារពីអាយុ១ឆ្នាំ ដល់៣ឆ្នាំឱ្យចេះអានអក្សរមុនពេលចូលរៀន បានជាប់ជ័យលាភីសហគ្រិនវ័យក្មេងថ្នាក់ជាតិកម្រិតបឋមសិក្សា ក្នុងកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងថ្នាក់ជាតិ “តិចណូវេសិន និងអនាគតទេពកោសល្យឌីជីថល ឆ្នាំ២០២៥”។
កុមារី រដ្ឋា សុខដាវីន ជាសិស្សថ្នាក់ទី៦ នៃបឋមសិក្សាតាកោ និងជាតំណាងក្រុមជ័យលាភីសហគ្រិនវ័យក្មេងថ្នាក់ជាតិកម្រិតបឋមសិក្សា បានប្រាប់ AMS Education ថា រូបគេ និងក្រុមចូលរួមប្រកួតក្នុងកម្មវិធីនេះ ក៏ព្រោះតែចូលចិត្តផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ហើយចង់បញ្ចេញសមត្ថភាព និងភាពក្លាហានទៅឱ្យគណៈកម្មការ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ក៏ដូចជាអាណព្យាបាល ក៏ដូចជាសិស្សានុសិស្សផ្សេងទៀតបានឃើញ។ ជាពិសេស ចង់ទទួលបានជ័យលាភីក្នុងការប្រកួតយកមុខមាត់ជូនសាលា។
តំណាងក្រុម Takor Girls រូបនេះ បន្ថែមថា គម្រោងដែលក្រុមខ្លួនដាក់ប្រកួត គឺអេបទូរស័ព្ទដៃ “រៀនអក្ខរក្រមភាសាខ្មែរ” សម្រាប់សិស្សថ្នាក់ទី១ ដល់ថ្នាក់ទី៣ ដោយក្នុងនោះ មានរៀនអំពីមូលដ្ឋានគ្រឹះភាសាខ្មែរមុនចូលរៀននៅសាលា។ សុខដាវីន បន្តថា អេបរៀនអក្ខរក្រមភាសាខ្មែរ មានលក្ខណៈពិសេសសម្រាប់កុមាររៀនភាសាខ្មែរដំបូង ដោយមានបង្ហាញទាំងព្យព្ជានៈ រូបភាព និងសំឡេង ដែលមានភាពងាយស្រួលក្នុងការរៀនភាសាខ្មែរ។
“កុមារដែលមិនទាន់បានចូលរៀននៅសាលាក៏អាចរៀនតាមអេបនេះបាន ហើយនៅពេលគ្រប់អាយុចុះឈ្មោះចូលរៀន កុមាររៀនឆាប់ចេះ ហើយគ្រូងាយស្រួលបង្រៀន”
កុមារី រដ្ឋា សុខដាវីន បន្ថែមទៀតថា នៅពេលក្រុមរបស់ខ្លួនបានជាប់ជ័យលាភីសហគ្រិនវ័យក្មេងថ្នាក់ជាតិកម្រិតបឋមសិក្សា គឺពិតជាមានអារម្មណ៍សប្បាយរីករាយ។ សុខដាវីន ក៏ចង់ឃើញកុមារតូចៗមានសមត្ថភាពក្លាហាន មានគំនិតបង្កើតកម្មវិធីអប់រំថ្មី។ ទន្ទឹមនេះ នាងក៏ចង់ឃើញសិស្សានុសិស្សផ្សេងទៀតចូលរួមបញ្ចេញសមត្ថភាពក្នុងការប្រកួតនានា ដើម្បីពង្រឹងសមត្ថភាពខ្លួនឯង និងផ្ដល់កិត្តិយសដល់គ្រួសារ និងសាលារៀន។
លោក សុខ ជា ជាគ្រូបង្គោលឌីជីថល នៃសាលាបឋមសិក្សាតាកោ ខេត្តព្រៃវែង និងជាគ្រូដឹកនាំរបស់ក្រុម Takor Girls មានប្រសាសន៍ថា លោកពិតជាកោតសរសើរប្អូនៗបានខិតខំប្រឹងប្រែរយៈពល១២សប្ដាហ៍ក្នុងការប្រកួត ដោយលោកមើលឃើញថា ពួកគេចង់ចេះ ចង់ដឹង ឧស្សាហ៍ព្យាយាម មានសាមគ្គីភាព មានសេចក្ដីក្លាហាន និងមានទេពកោសល្យ។ លោក សុខ ជា បន្តថា លោករីករាយនៅពេលឃើញពួកគាត់ខិតខំប្រឹងប្រែងហើយទទួលបានលទ្ធផលល្អ។
គ្រូបង្គោលឌីជីថលរូបនេះ បន្ថែមថា ការបំផុសឱ្យបង្កើតកម្មវិធីទូរស័ព្ទរៀនអក្ខរក្រមភាសាខ្មែរនេះ គឺដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងអ្វីដែលជាបញ្ហាសិស្សមិនចេះអានអក្សរ ហើយអាចដោះស្រាយបាននៅពេលក្មេងបានប្រើប្រាស់កម្មវិធីនេះ ដោយពួកគេអាចស្គាល់អក្សរ អានតាម និងអាចទទួលបានចំណេះដឹងបណ្ដើរៗមុនចូលរៀននៅសាលា។
លោក សុខ ជា បញ្ជាក់ថា កម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃនេះ មាន៣ចំណុចសំខាន់ ទី១.រៀនព្យព្ជានៈ ទី២.រៀនស្រៈខ្មែរ និងទី៣ រៀនលេខខ្មែរ។ ក្នុងនោះ ការរៀនព្យញ្ជានៈ និងរៀនស្រៈខ្មែរ មានបង្កើតជារូបភាព សំឡេង និងឧទាហរណ៍។ ចំណែក ការរៀនលេខខ្មែរ មានបង្កើតជារូបភាព សំឡេង និងលំហាត់។ លើសពីនេះ អេបរៀនអក្ខរក្រមភាសាខ្មែរនេះ ក៏បានដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាសាធារណៈផងដែរ។
ជាមួយគ្នានេះ លោក សុខ ជា ក៏លើកទឹកចិត្តដល់ប្អូនៗសិស្សានុសិស្សត្រូវមានចិត្តចង់រៀន ចង់ចេះផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា ព្រោះសម័យនេះ មិនថាជាសិស្សប្រុស ឬសិស្សស្រី គឺមានសមត្ថភាពស្មើគ្នាក្នុងការចាប់យកឱកាសដើម្បីបង្ហាញសមត្ថភាព ទទួលបានបទពិសោធន៍ ចូលរួមអភិវឌ្ឍខ្លួនឯង ជួយសង្គមជាតិ និងជួយវិស័យអប់រំឱ្យរីកចម្រើនទៅមុខដូចប្រទេសអភិវឌ្ឍដែរ៕