ជប៉ុនកំពុងពិចារណាពេលវេលាធ្វើការរបស់ប្រជាជនមកត្រឹមតែបួនថ្ងៃក្នុងមួយសប្តាហ៍
ជប៉ុន៖ ទម្លាប់ធ្វើការគោរពវិន័យផ្ទាល់ខ្លួនតឹងរឹងនិងយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់បំផុតលើការងាររបស់ប្រជាជនជប៉ុន ត្រូវបានគេចាត់ទុកជាប្រពៃណីនៃរបៀបធ្វើការដែលមានផលិតភាពខ្ពស់និងមានទំនួលខុសត្រូវ។ ប៉ុន្តែឥរិយាបថធ្វើការងារបែបនេះ បានបង្កើតជាសម្ពាធផ្លូវចិត្តដល់​ប្រជាជនយ៉ាងខ្លាំង។ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាកំពុងជួបប្រទះ កាលពីពេលថ្មីៗនេះរដ្ឋាភិបាលជប៉ុនបានប្រកាសឱ្យម្ចាស់អាជីវកម្មជាច្រើនអនុវត្តរបៀបធ្វើការត្រឹមតែបួនថ្ងៃប៉ុណ្ណោះក្នុងមួយសប្តាហ៍។
ការចេញផ្សាយរបស់ Japan Times កាលពីថ្ងៃសុក្រសប្តាហ៍កន្លងបានឱ្យដឹងថា រដ្ឋាភិបាលជប៉ុនកំពុងរៀបចំសេចក្តីព្រាងច្បាប់ថ្មីមួយគាំទ្រដល់តុល្យភាពការងាររបស់ប្រជាជនជប៉ុន ព្រមទាំងរៀបចំយ៉ាងលម្អិតក្នុងចំណុចនីមួយៗ ហើយរង់ចាំតែការសម្រេចចិត្តចុងក្រោយពីនាយករដ្ឋមន្ត្រីជប៉ុន លោក Yoshihide Suga តែប៉ុណ្ណោះ។
រូបភាពតំណាង
ខ្លឹមសារនៃសេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្តីពីរបៀបធ្វើការងារថ្មីនេះ បានបញ្ជាក់ថា ជប៉ុននឹងផ្លាស់ប្តូរពេលវេលាធ្វើការងារដោយគិតទៅលើសុខមាលភាពប្រជាជនជាចម្បង។ គោលការណ៍ថ្មីនេះនឹងជួយឱ្យមនុស្សមានពេលវេលាកាន់តែច្រើនក្នុងទំនាក់ទំនងគ្រួសារ ព្រមទាំងមានពេលវេលាស្វែងយល់ពីជីវិតផ្ទាល់ខ្លួន និងការរស់នៅក្នុងសង្គម។
ទោះបីជាយ៉ាងណាក្តីគោលការណ៍ធ្វើការងារថ្មីត្រឹមបួនថ្ងៃក្នុងមួយសប្តាហ៍ អាចនឹងប្រឈមបញ្ហាកង្វះខាតកម្លាំងពលកម្មមួយចំនួន ខណៈជប៉ុនកំពុងត្រូវការកម្លាំងពលកម្មកាន់តែច្រើនដើម្បីធ្វើការងារជាច្រើន។
សូមបញ្ជាក់ថា កន្លងមកក្រុមហ៊ុនធំៗរបស់ជប៉ុនមួយចំនួនធ្លាប់សាកល្បងអនុវត្តរបៀបធ្វើការងារថ្មីនេះ ជាក់ស្តែងកាលពីឆ្នាំ២០១៩ ក្រុមហ៊ុន Microsoft របស់ជប៉ុនបានតេស្តធ្វើការងារត្រឹមតែបីថ្ងៃក្នុងមួយសប្តាហ៍ ជាលទ្ធផលផលិតកម្មបានកើនឡើងដល់ទៅ ៤០ភាគរយ។ កាលពីឆ្នាំ ២០១៧ ក្រុមហ៊ុន Yahoo Japan Group ធ្លាប់អនុវត្តការងារបួនថ្ងៃក្នុងមួយសប្តាហ៍ ហើយលទ្ធផលក៏ទទួលបានល្អប្រសើរដូចគ្នាដែរ៕