កាលពីថ្ងៃទី១២ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៤ លោកស្រី Jutta Urpilainen ស្នងការអឺរ៉ុបសម្រាប់ភាពជាដៃគូអន្តរជាតិ និង ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានដាក់ឱ្យដំណើរការនូវគម្រោង Global Gateway Flagship ការអប់រំសម្រាប់ការងារបៃតង និងការងារឌីជីថល សម្រាប់យុវជនកម្ពុជា។
តាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់សហភាពអឺរ៉ុប គម្រោង Global Gateway Flagship នឹងជួយទៅដល់ការបណ្តុះបណ្តាលក្រុមអ្នកបច្ចេកទេសវិជ្ជាជីវៈកម្រិតមធ្យម ដល់កម្រិតខ្ពស់ សម្រាប់ជំនាញដែលមានតម្រូវការក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្មនៅកម្ពុជា ក៏ដូចជាជួយទៅដល់ការស្រាវជ្រាវ ការផ្លាស់ប្តូរទស្សនកិច្ចសិក្សា ការផ្តល់អាហារូបករណ៍ដល់សិស្សនិស្សិតសម្រាប់មុខវិជ្ជា STEM ជាដើម។
ក្នុងកម្មវិធីដែលធ្វើឡើងនៅក្នុងវិទ្យាល័យចំណេះទូទៅ និងបច្ចេកទេសហ៊ុនសែនជម្ពូវ័ន ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ ដោយថ្លែងអំណគុណដល់សហគមន៍អឺរ៉ុប ក្នុងការជួយគាំទ្រដល់វិស័យអប់រំកម្ពុជា ហើយដែលអាចជួយផ្តល់នូវជំនាញដល់យុវជនកម្ពុជា។ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបញ្ជាក់ថា គម្រោង Global Gateway Flagship របស់សហគមន៍អឺរ៉ុប នឹងជួយដល់យុវជន ក៏ដូចជានិស្សិតកម្ពុជាទទួលបាននូវជំនាញ ជាពិសេសលើការផ្លាស់ប្តូរនិស្សិត ក៏ដូចជាលោកគ្រូអ្នកគ្រូ លើកកម្ពស់នូវការកែលម្អគោលនយោបាយអប់រំ លើកកម្ពស់ការស្រាវជ្រាវ និងជំនាញ ក៏ដូចជាលើកកម្ពស់ការចូលរួមរបស់ផ្នែកឯកជនផងដែរ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យសម្តែងការជឿជាក់ថា តាមរយៈកម្មវិធីផ្តល់នូវទីផ្សារនាំទៅអឺរ៉ុប ក៏ដូចជាការជួយបណ្តុះបណ្តាលខាងផ្នែកជំនាញ នឹងផ្តល់ឱកាសឱ្យយុវជនកម្ពុជាទទួលបាននូវជំនាញ ដើម្បីឱ្យកម្ពុជាបោះជំហានឆ្ពោះទៅកាន់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយនិរន្តរភាព។
លោកស្រី Jutta Urpilainen ស្នងការអឺរ៉ុបសម្រាប់ភាពជាដៃគូអន្តរជាតិ ដែលក៏ធ្លាប់ជាគ្រូបង្រៀន និងក៏ជាអតីតសកម្មជនយុវជន លើកឡើងថា ការវិនិយោគដែលពិភពលោកអាចធ្វើបាន គឺទៅលើយុវជន ហើយសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជាដែលប្រជាពលរដ្ឋភាគច្រើនសុទ្ធតែជាយុវជន ដូច្នេះការធានាយ៉ាងណាឱ្យយុវជននៅតែអាចមានភាពធន់ និងចង់រៀនសូត្រនូវអ្វីថ្មីៗទៀត គឺជាគន្លឹះដើម្បីរក្សានិរន្តរភាព នៃការអភិវឌ្ឍ និងផ្តល់ឱ្យការអភិវឌ្ឍកាន់តែល្អប្រសើរសម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា៕