រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាចាប់ផ្តើមបើកវគ្គបណ្តុះបណ្តាលវិជា្ជជីវៈលើផ្នែកម្ហូបអាហារ
ភ្នំពេញ – រាជបណ្ឌិត្យ​សភាកម្ពុជា បានប្រកាស​ពីការ​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈលើ​ផ្នែក​ម្ហូបអាហារ និង​ភេសជ្ជៈ ដែលអាច​នឹង​ចាប់ផ្តើម​ពីខែមករា ឆ្នាំ​២០២២ខាងមុខ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធាន​រាជ្យ​បណ្ឌិត្យសភា​កម្ពុជា បាន​ឱ្យ​ដឹងថា ការ​បណ្តុះ​បណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈលើ​ផ្នែក​ម្ហូបអាហារនេះ គឺឈរនៅលើទស្សនវិជ្ជាចំនួន៤ ដែល​រាជបណ្ឌិត្យ​សភា​កម្ពុជា​បាន​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ គឺ តម្លៃទាប ឆ្ងាញ់ គុណភាព និង​ស្នាមញញឹម។
តម្លៃទាប ៖ តើ​ធ្វើម៉េចឱ្យ​មានតម្លៃទាបបាន? តាមឯកឧត្តមបណ្ឌិត សុខ ទូច ដើម្បីឱ្យ​មាន​តម្លៃទាប​បាន គឺត្រូវឈរនៅលើគោលការណ៍៤ ទី១.មាន​ផលិតផលក្នុងស្រុក, ទី២.មានជំនាញដោយខ្លួនឯង, ទី៣.ផលិតផលិតផលអ័រកានិក និង ៤.បង្កើតពូជកសិកម្ម​នៅ​ក្នុងស្រុក។
ឆ្ងាញ់ ៖ដើម្បីឱ្យ​ម្ហូបឆ្ងាញ់ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត​បាន​បញ្ជាក់ថា ត្រូវ​ឈរលើគោលការណ៍វិជ្ជាជីវៈ និង​ជំនាញ។
គុណភាព ៖ គឺទាមទារ៣ចំណុចសំខាន់ ១.គុណភាពមនុស្ស, ២.គុណភាពទៅលើផលិតផល និង ៣.គុណភាពប្រទេស​ដែលមានបរិស្ថានល្អ។
ស្នាមញញឹម ៖ បើតាម​ការ​លើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សុខ ទូច កម្ពុជាបានទទួល​លេខ១នៅលើពិភពលោកចំពោះស្នាមញញឹម ប៉ុន្តែទៅលើបាយ័ន តែ​មិន​ទាន់មានស្នាមញញឹម​ទៅលើ​ម្ហូបនៅឡើយទេ, ដូច្នេះស្នាមញញឹម គឺបាន​មក​ពី​កត្តា៣ខាងលើ គឺថោក ឆ្ងាញ់ គុណភាព ។ ហើយ​ស្នាមញញឹមនឹងក្លាយទៅជា​ទីផ្សារ​ដ៏សំខាន់ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយ​ទៅ​កាន់ពិភពលោក។
ប៉ុន្តែទាំងអស់នេះ គឺអាស្រ័យទៅលើអ្នកធ្វើម្ហូប, ហើយ​នៅ​រាជបណ្ឌិត្យ​សភាកម្ពុជា នឹងបណ្តុះបណ្តាល​​ទៅ​លើមុខម្ហូប​ចំនួន ៣៦មុខ បង្រៀនដោយ​ចុងភៅ​លំដាប់ផ្កាយ៥ មានបទពិសោធន៍​រយៈពេល២០ឆ្នាំ ដោយ​ការ​សិក្សា​មាន​រយៈពេល​ ២ខែ ១ខែ និង​រយៈពេលខ្លី។
សម្រាប់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ​ដែលចាប់អារម្មណ៍ សូមទាក់ទងទៅ​កាន់មជ្ឈមណ្ឌល​បណ្តុះបណ្តាលនិងស្រាវជ្រាវ នៃរាជ្យបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា ឬ​តាមរយៈទូរស័ព្ទលេខ 097 72 28 4444៕