ភ្នំពេញ – រាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានប្រកាសពីការបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈលើផ្នែកម្ហូបអាហារ និងភេសជ្ជៈ ដែលអាចនឹងចាប់ផ្តើមពីខែមករា ឆ្នាំ២០២២ខាងមុខ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ សុខ ទូច ប្រធានរាជ្យបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា បានឱ្យដឹងថា ការបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈលើផ្នែកម្ហូបអាហារនេះ គឺឈរនៅលើទស្សនវិជ្ជាចំនួន៤ ដែលរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជាបានសិក្សាស្រាវជ្រាវ គឺ តម្លៃទាប ឆ្ងាញ់ គុណភាព និងស្នាមញញឹម។
តម្លៃទាប ៖ តើធ្វើម៉េចឱ្យមានតម្លៃទាបបាន? តាមឯកឧត្តមបណ្ឌិត សុខ ទូច ដើម្បីឱ្យមានតម្លៃទាបបាន គឺត្រូវឈរនៅលើគោលការណ៍៤ ទី១.មានផលិតផលក្នុងស្រុក, ទី២.មានជំនាញដោយខ្លួនឯង, ទី៣.ផលិតផលិតផលអ័រកានិក និង ៤.បង្កើតពូជកសិកម្មនៅក្នុងស្រុក។
ឆ្ងាញ់ ៖ដើម្បីឱ្យម្ហូបឆ្ងាញ់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតបានបញ្ជាក់ថា ត្រូវឈរលើគោលការណ៍វិជ្ជាជីវៈ និងជំនាញ។
គុណភាព ៖ គឺទាមទារ៣ចំណុចសំខាន់ ១.គុណភាពមនុស្ស, ២.គុណភាពទៅលើផលិតផល និង ៣.គុណភាពប្រទេសដែលមានបរិស្ថានល្អ។
ស្នាមញញឹម ៖ បើតាមការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត សុខ ទូច កម្ពុជាបានទទួលលេខ១នៅលើពិភពលោកចំពោះស្នាមញញឹម ប៉ុន្តែទៅលើបាយ័ន តែមិនទាន់មានស្នាមញញឹមទៅលើម្ហូបនៅឡើយទេ, ដូច្នេះស្នាមញញឹម គឺបានមកពីកត្តា៣ខាងលើ គឺថោក ឆ្ងាញ់ គុណភាព ។ ហើយស្នាមញញឹមនឹងក្លាយទៅជាទីផ្សារដ៏សំខាន់ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយទៅកាន់ពិភពលោក។
ប៉ុន្តែទាំងអស់នេះ គឺអាស្រ័យទៅលើអ្នកធ្វើម្ហូប, ហើយនៅរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា នឹងបណ្តុះបណ្តាលទៅលើមុខម្ហូបចំនួន ៣៦មុខ បង្រៀនដោយចុងភៅលំដាប់ផ្កាយ៥ មានបទពិសោធន៍រយៈពេល២០ឆ្នាំ ដោយការសិក្សាមានរយៈពេល ២ខែ ១ខែ និងរយៈពេលខ្លី។
សម្រាប់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋដែលចាប់អារម្មណ៍ សូមទាក់ទងទៅកាន់មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះបណ្តាលនិងស្រាវជ្រាវ នៃរាជ្យបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា ឬតាមរយៈទូរស័ព្ទលេខ 097 72 28 4444៕