ពេជ្រ សុមាលី ចែករំលែកបទពិសោធន៍ ទទួលបានអាហារូបករណ៍ម្ចាស់ក្សត្រីមហាចក្រីសុរិន្ទថន
ភ្នំពេញ – ការទៅរៀន​បន្តថ្នាក់មហាវិទ្យាល័យ បន្ទាប់ពី​បញ្ចប់​ថ្នាក់​មធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ គឺជាក្ដីស្រមៃរបស់យុវតី ពេជ្រ សុមាលី តាំងពីកំពុង​រៀន​នៅថ្នាក់វិទ្យាល័យមកម្ល៉េះ។ បច្ចុប្បន្ន​នេះ ក្តីស្រមៃនោះ បានក្លាយជា​ការ​ពិតហើយ ដោយ​ពេលនេះ សុមាលី កំពុងសិក្សា​ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ​ជំនាញ​វិទ្យាសាស្រ្ត​កសិកម្ម នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ Burapha នៃខេត្ត​ Chanthaburi ប្រទេសថៃ ក្រោយ​ទទួលបានអាហារូបករណ៍របស់សម្ដេចព្រះមហាចក្រីសិរិនថន ដែលមានឈ្មោះថា HRH Princess Scholarship ។
តើធ្វើដូចម្តេចទើបបានជាប់អាហារូបករណ៍ទៅសិក្សា​នៅប្រទេស​ថៃ?
កញ្ញា ពេជ្រ សុមាលី បានប្រាប់ AMS ថា ការ​សម្រេច​ចិត្ត​ដាក់ពាក្យអាហារូបរកណ៍ទៅសិក្សានៅប្រទេសថៃ ព្រោះកញ្ញាមានចិត្តស្រឡាញ់ ចង់សិក្សាស្វែងយល់ពីប្រព័ន្ធសិក្សា ការបង្កើតទំនាក់ទំនងរបស់ជនជាតិថៃ ហើយម្យ៉ាងទៀតអាហារូបករណ៍នេះបានចូលរួមជាចំណែកមួយយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការចំណាយលើការសិក្សា ក៏ដូចជាប្រាក់ចំណាយប្រចាំខែ ថ្លៃបង់សាលារៀន កន្លែងស្នាក់នៅ ការធានារ៉ាប់រងសុខភាពជាដើម ។
កញ្ញា ពេជ្រ សុមាលី បន្តថា នៅក្នុងវគ្គទី២ជាការប្រឡងជម្រុះបេក្ខជនមានចំនួន១០០០នាក់ដែលបានជាប់ពីវគ្គទី១ ដើម្បីប្រឡងបញ្ចូលគ្នាមាន គណិតវិទ្យា រូបវិទ្យា គីមីវិទ្យា ជីវវិទ្យា ភាសាអង់គ្លេស និងភាសាថៃ ។ ហើយនៅជុំចុងក្រោយជាវគ្គសម្ភាសន៍ ក្រោយ​បេក្ខជន-បេក្ខនារីបានឆ្លងកាត់ការប្រឡងជម្រុះ២ជុំដោយជោគជ័យ។ បេក្ខជន-បេក្ខនារី ត្រូវសម្ភាសន៍ផ្ទាល់ដោយ​សាស្រ្តាចារ្យមក​ពីប្រទេស​ថៃ ដោយប្រើប្រាស់ភាសាអង់គ្លេស ហើយទីតាំង និងដំណើរការប្រឡងប្រព្រឹត្តនៅក្នុងវិទ្យាស្ថានបច្ចកវិទ្យាកម្ពុជា ឬហៅថាសាលាតិចណូដែលរៀបចំដោយភាគីខាងថៃ ។
ការរស់នៅ និង​សិក្សា​នៅ​ក្នុង​ប្រទេសថៃ
យុវតីវ័យ២០ឆ្នាំរូបនេះបានឱ្យ​ដឹងថា ក្នុងអំឡុងពេលមកដល់ដំបូង ការសិក្សា និងស្នាក់នៅជួបបញ្ហាបន្តិចបន្តួច ដូចជា អាហារ ដោយសារនៅប្រទេសថៃអាហារភាគច្រើនជាអាហារមានជាតិខ្លាញ់ និងហិរ ។ ជាមួយគ្នានេះការស្នាក់នៅ និងការធ្វើទំនាក់ទំនងជាមួយមិត្តផ្សេងៗមិនមានអ្វីជាបញ្ហាទេ ព្រោះជាការស្នាក់នៅក្នុងអន្តេវាកសិដ្ឋានរបស់សាលា និងមានការយោគយល់គ្នាច្រើន ។
កញ្ញា សុមាលី បានប្រាប់ថា មកដល់ពេលនេះមានរយៈពេលជិតបីឆ្នាំហើយ​ដែលកញ្ញាបានស្គាល់ និងជួយខ្លួនឯងបានកាន់តែច្រើន ដូចជាអាចដោះស្រាយបញ្ហាដោយខ្លួនឯង អាចសម្រេចចិត្តលើរឿងដែលខ្លួនឯងគួរធ្វើ និងមិនគួរធ្វើ អាចកំណត់គោលដៅ និងរៀបចំផែនការជីវិត ។
ជាចុងក្រោយ ពេជ្រ សុមាលី បានលើកទឹកចិត្ត​ដល់សិស្សានុសិស្សទាំងអស់គួរកំណត់គោលដៅខ្លួន និងរៀបចំផែនការគោលដៅជីវិតក្នុងការសិក្សាឱ្យបានល្អ  ច្បាស់លាស់ ដើម្បីសម្រេចគោលដៅ និងទទួលបានលទ្ធផលជោគជ័យ៕