ភ្នំពេញ- វិទ្យាស្ថានខ្មែរជំនាន់ថ្មី បានប្រកាសផ្តល់អាហារូបករណ៍ថ្នាក់ឧត្តមសិក្សាចំនួន២៨០កន្លែង ក្នុងនោះថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររង និងបរិញ្ញាបត្រចំនួន២៥០កន្លែង និងថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់៣០កន្លែង ។ អាហារូបករណ៍ទទួលបានការគាំទ្រ និងឧបត្ថម្ភពីឯកឧត្ដម ស សុខា និងលោកជំទាវ កែ សួនសុភី សហការជាមួយ វិទ្យាស្ថានខ្មែរជំនាន់ថ្មីសម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២២-២០២៣ ។
អាហារូបករណ៍ផ្ដល់ជូនសម្រាប់សិស្ស-និស្សិតទូទាំងប្រទេស ជាបុគ្គលដែលធ្លាប់បានចូលរួមសកម្មភាពការងារសង្គម ឬមានជីវភាពខ្វះខាត (ត្រូវភ្ជាប់ជាមួយលិខិតបញ្ជា្កក់ថាបានចូលរួមសកម្មភាពការងារសង្គម ឬលិខិតបញ្ជាក់ភាពក្រីក្រចេញដោយអាជ្ញាធរ) សិស្ស-និស្សិតត្រូវបំពេញពាក្យស្នើសុំប្រវត្តិរូបសង្ខេប សលាកប័ត្រឯកត្តជន (មានគំនូរ) និងបំពេញកិច្ចសន្យាខិតខំរៀនសូត្រ ដោយគោរពតាមវិធានបទបញ្ជាផ្ទៃក្នុងរបស់ក្រុមការងារ ។ លើសពីនេះ ត្រូវមានសញ្ញាបត្រថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រសម្រាប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិសម្រាប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ និងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬប្រឡងធ្លាក់មធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិសម្រាប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្ររង ។
ជំនាញដែលអាហារូបករណ៍ផ្ដល់ជូនថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ ជំនាញវិទ្យាសាស្ត្រអប់រំ និងជំនាញរដ្ឋបាលសាធារណៈ ចំនួន៣០កន្លែង ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ និងបរិញ្ញាបត្ររងផ្ដល់ជំនាញគណនេយ្យ, ធនាគារ និងហិរញ្ញាវត្ថុ, សេដ្ឋកិច្ច, អក្សរសាស្ត្រអង់គ្លេស, វិទ្យាសាស្រ្តកុំព្យូទ័រ, នីតិសាស្ត្រ និងរដ្ឋបាលសាធារណៈ ចំនួន២៥០កន្លែង ។ ការសិក្សាមានជម្រើសម៉ោងសិក្សាថ្ងៃច័ន្ទ-សុក្រ និងសៅរ៍អាទិត្យ ដោយច័ន្ទ-សុក្រមានវេនព្រឹក រសៀល និងល្ងាច សម្រាប់សៅរ៍-អាទិត្យ(សិក្សាទាំងព្រឹក-ល្ងាច) ពីម៉ោង៧:០០ព្រឹក ដល់១២:០០ និង១៤:០០ ដល់ ១៧:០០ ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា សិស្ស-និស្សិតដែលទទួលជាប់អាហារូបករណ៍តម្រូវឱ្យបេក្ខជនបង់ថ្លៃរដ្ឋបាលសិក្សាដោយខ្លួនដោយថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់២០០ដុល្លារក្នុងមួយឆ្នាំ និងបរិញ្ញាបត្រ/បរិញ្ញាបត្ររង ៥០ដុល្លារក្នុងមួយឆ្នាំ ។ គ្រឹះស្ថានសិក្សាមានអាសយដ្ឋាននៅអគារលេខ១២-១៤B ផ្លូវលេខ៣២A(២៧១) សង្កាត់ទឹកថ្លា ខណ្ឌសែនសុខ រាជធានីភ្នំពេញ ។
បេក្ខជនដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍ក្នុងការដាក់ពាក្យសូមធ្វើការស្នើសុំពាក្យអាហារូបករណ៍តារយៈ ការដាក់ពាក្យផ្ទាល់នៅទីស្នាក់ការអាហារូបករណ៍ ស សុខា ដែលមានអាសយដ្ឋានផ្ទះលេខ៤៤ ផ្លូវលេខ៤៣២ សង្កាត់ទួលទំពួងទី១ ខណ្ឌចំការមន រាជធានីភ្នំពេញ(បណ្ណាគារកម្ពុជា) ។ ជម្រើសទី២ អាចបំពេញពាក្យស្នើសុំ និងភ្ជាប់ជាមួយនឹងឯកសារ រួច Scan ឬថត(ថតឱ្យបានច្បាស់ល្អ) ហើយផ្ញើចូលPage និងជម្រើសទី៣ តាមរយៈ Telegram របស់ក្រុមការងារអាហារូបករណ៍ ស សុខា ដោយបំពេញពាក្យស្នើសុំ និងភ្ជាប់ជាមួយឯកសារ រួចScan ឬថត(ថតឱ្យបានច្បាស់ល្អ) ហើយផ្ញើទៅកាន់តេឡេក្រាមក្រុមការងារតាមរយៈលោក រ៉ាត់ រ៉ាទី ០៩៦ ៨៦៩ ៦៦៦៥, កញ្ញា លី សុគន្ធា ០១៧ ៦៨៤ ៨៨១, និងលោក ម៉ៅ រិទ្ធច័ន្ធសំណាង ០៩៦ ៥៩១ ៦៩៤២ ។
កាលបរិច្ឆេទទទួលពាក្យពីថ្ងៃផ្សាយដំណឹងនេះរហូតដល់ថ្ងៃទី១៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៣ (សម្រាប់ចូលរៀនវគ្គសិក្សាទី១) និងបន្តទទួលពាក្យត្រឹមថ្ងៃទី២៥ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ (សម្រាប់វគ្គសិក្សាទី២) ៕