ក្រោម​គំនិតផ្តួចផ្តើម​របស់​ក្រសួងវប្បធម៌ និង​វិចិត្រ​សិល្បៈ ដែល​មាន​គោល​បំណង​ចូលរួម​ចំណែក​ក្នុងការ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​ភាពយន្ត​កម្ពុជា ដោយ​ធ្វើ​ការ​កសាង​សមត្ថភាព ពង្រឹងជំនាញ និង​បង្កើត​ឱកាស​សម្រាប់យុវជន​ដែល​ស្រឡាញ់វិស័យភាពយន្ត វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ភាពយន្ត​ខ្លី​កម្ពុជា ក៏​ត្រូវបង្កើត​ឡើង ដោយ​មាន​កិច្ចសហការជាមួយ Cambodia Film Commission ក៏ដូចជា CINE HUB។
វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ភាពយន្តខ្លី​កម្ពុជា នឹង​ផ្តោត​សំខាន់​លើ ៖ ការសរសេរអត្ថបទ​ភាពយន្ត (Script), ការដឹកនាំរឿង (Directing), ការរៀបចំប្លង់ថត (Cinematography) ព្រមទាំង​ជំនាញ​មួយ​ចំនួន​ទៀតដូចជា ការតុបតែង​លំអរឆាក​ (Arts and Prop), ការ​ដំឡើង និង​កែពណ៌​រូបភាព (Editing/Color grading) និង​ការ​ផ្គុំសម្លេង (Sound mixing)។
លក្ខខណ្ឌ នៃការ​ចូលរួម ៖ សញ្ញជាតិខ្មែរ, មាន​អាយុ​ចាប់ពី២០ ដល់​៣៥ឆ្នាំ, មានបទពិសោធន៍​ខ្លះ ឬ​មាន​ចំណេះដឹង​មូលដ្ឋាន​ក្នុងវិស័យ​ភាពយន្ត ឬ​ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ។
បើកទទួល​ពាក្យ​ចូលរៀន​ចាប់ពីថ្ងៃទី១ ដល់ថ្ងៃទី២០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥។ បិទការទទួលពាក្យ​វេលាម៉ោង៥ល្ងាច ថ្ងៃទី២០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ និង​ប្រកាសលទ្ធផល​បេក្ខជនដែលជាប់ជា​ស្ថាពរ​ថ្ងៃទី៣០ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥។
សម្រាប់ការ​ចុះឈ្មោះ សូមចុចតំណភ្ជាប់នេះ ឬទំនាក់ទំនងទៅកាន់អ៊ីមែល cinehubcambodia@gmail.com ឬទំនាក់ទំនងទៅកាន់លេខ 012 455 165៕