ស្តាប់រឿងរ៉ាវអ្នកមានវិបត្តិផ្លូវចិត្តជាឱកាសជួយសង្គ្រោះដ៏ប្រសើរ
សុខភាពផ្លូវចិត្តស្ថិតនៅក្នុងស្ថានភាពល្អ ឬអាក្រក់ គ្មាននរណាម្នាក់អាចសន្និដ្ឋានបានដោយងាយៗនោះទេ ប្រសិនបើអ្នកមានវិបត្តិសុខភាពផ្លូវចិត្តព្យាយាមលាក់លៀមស្ថានភាពពិតរបស់ខ្លួនដោយស្នាមញញឹម ឬស្ងៀមស្ងាត់ ។ លក្ខណៈអរូបីនៃសុខភាពផ្លូវចិត្តនេះ គឺផ្ទុយគ្នាពីសញ្ញាសុខភាពផ្លូវកាយ ។ តាមការសិក្សារបស់ក្រុមអ្នកជំនាញសុខភាពផ្លូវចិត្ត ចុះផ្សាយក្នុងព័ត៌មាន Verywell Mind នៅសហរដ្ឋអាមេរិក បានបញ្ជាក់ថា កាលបើយើងមិនដឹងពីអ្វីដែលឆ្លើយតបទៅកាន់អ្នកមានវិបត្តិផ្លូវចិត្ត គឺជារឿងលំបាកបំផុតនៅក្នុងការជួយសង្គ្រោះ ។ ចម្លើយដ៏ល្អបំផុត គឺព្យាយាមស្តាប់រឿងរ៉ាវអ្នកមានវិបត្តិផ្លូវចិត្តដោយយកចិត្តទុកដាក់ ។
១. ស្តាប់ដោយយកចិត្តទុកដាក់ ៖ អ្នកមានវិបត្តិផ្លូវចិត្តអាចបង្ហាញសញ្ញាមកខាងក្រៅតាមរយៈពាក្យសម្តី ទឹកមុខ និងសកម្មភាពផ្សេងៗ ។ បុគ្គលមួយចំនួនតែងបញ្ចេញអាកប្បកិរិយាអាចឱ្យមនុស្សជុំវិញខ្លួនកត់សម្គាល់បាន ប៉ុន្តែបុគ្គលមានវិបត្តិផ្លូវចិត្តមួយចំនួនព្យាយាមលាក់បាំងអាការៈរបស់ពួកគេ ។ អ្នកដែលដឹកថា ខ្លួនកំពុងមានស្ថានភាពផ្លូវចិត្តមិនល្អ ហើយបានព្យាយាមបង្ហាញរឿងរ៉ាងនៅក្នុងចិត្តឱ្យនរណាម្នាក់ស្តាប់ នោះនឹងអាចឱ្យគេមានអារម្មណ៍ធូរស្បើយបានលឿនរហ័ស ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ក៏ទាមទារឱ្យអ្នកស្តាប់ព្យាយាមយល់ឱ្យបានច្រើនពីអ្នកនិយាយ និងព្យាយាមនាំអ្នកនិយាយឱ្យមើលឃើញពីភាពវិជ្ជមានឱ្យបានច្រើនលើបញ្ហា។
២. តាមដាន ឬសង្កេតសកម្មភាព ៖ អ្នកមានវិបត្តិផ្លូវចិត្តអាចនឹងមិននិយាយបញ្ហារបស់ខ្លួនឱ្យអ្នកដទៃស្តាប់នោះទេ ដោយយល់ថា នេះជាបញ្ហារបស់ខ្លួន ព្រមទាំងព្យាយាមរកដំណោះស្រាយដោយខ្លួនឯង ។ ស្ថានភាពនេះ វានឹងកាន់តែមានសភាពធ្ងន់ធ្ងរ ប្រសិនបើគ្មានដំណោះស្រាយល្អសម្រាប់ខ្លួនឯង ។ ក្នុងនាមជាមិត្តភក្តិ ក្រុមការងារ ឬសមាជិកគ្រួសារអាចជួយពួកគេឱ្យធូរស្បើយ តាមរយៈការចូលខ្លួនទៅសួរនាំ ឬបង្កើតបរិយាកាសកក់ក្តៅណាមួយ ។ ការធ្វើបែបនេះ មិនមែនជារូបភាពបំពាន ឬតាមដានលើឯកជនភាពអ្នកដទៃនោះទេ ផ្ទុយទៅវិញអាចរួមចំណែកជួយឱ្យស្ថានភាពផ្លូវចិត្តជនរងគ្រោះបានធូរស្បើយ និងឈានទៅរកស្ថានមួយល្អប្រសើរឡើងវិញ ។
៣. និយាយពាក្យពេចន៍លើកទឹកចិត្ត ៖ ក្រោយពីដឹងថា នរណាម្នាក់ជួបវិបត្តិផ្លូវចិត្តពីបញ្ហាអ្វីមួយ ភារៈរបស់អ្នកសង្គ្រោះស្ថានភាព គឺស្តាប់ និងនិយាយលើកទឹកចិត្ត ។ អ្នកមានវិបត្តិផ្លូវចិត្តតែងចង់បានការលើកទឹកចិត្ត ឬត្រូវការអ្នកស្តាប់រឿងរ៉ាវរបស់ពួកគេ ។ ពាក្យលើកទឹកចិត្ត “អ្នកមិនអីទេ” ពាក្យ “អ្នកអាចធ្វើវាបាន” ពាក្យ “ខ្ញុំយល់ពីអារម្មណ៍អ្នក” ស្តាប់ទៅវាសាមញ្ញៗធម្មតា ប៉ុន្តែពាក្យទាំងនេះ មានអត្ថន័យធំធេងបំផុតនៅពេលដែលមនុស្សមានវិបត្តិផ្លូវចិត្តត្រូវការជំនួយ ។
សូមជម្រាបដែរថា អ្នកជំនាញសុខភាពផ្លូវចិត្តបានបញ្ជាក់ថា ក្នុងនាមជាអ្នកជួយដល់អ្នកមានវិបត្តិផ្លូវចិត្តកម្រិតស្រាលអាចស្តាប់រឿងរ៉ាវ អាចផ្តល់យោបល់ ព្រមទាំងនិយាយលើកទឹកចិត្តដល់គ្នាជាជម្រើសល្អ ។ ប៉ុន្តែប្រសិនបើស្ថានភាពផ្លូវចិត្តបុគ្គលឈានដល់សភាពធ្ងន់ធ្ងរ នោះការណែនាំឱ្យជួបអ្នកឯកទេសសុខភាពផ្លូវចិត្តជារឿងចាំបាច់បំផុត និងជារូបភាពអន្តរាគមន៍សង្គ្រោះវិបត្តិផ្លូវចិត្តទាន់ពេលវេលា ស្របតាមក្បួនវេជ្ជសាស្ត្រព្យាបាល ៕