កម្មវិធីជជែក​ដេញដោល «ទស្សនៈយុវជន» រដូវកាលទី៥ រកឃើញ​បេក្ខជន​២ក្រុម បន្ត​ទៅ​វគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រ
បន្ទាប់ពី​ការ​ប្រកួត​ជជែក​ដេញដោល​យ៉ាង​ស្វិតស្វាញ ទីបំផុត​បានរកឃើញ​បេក្ខជន២ក្រុម នឹង​បន្តទៅ​កាន់​វគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រ កម្មវិធី​ជជែក​ដេញដោល «ទស្សនៈយុវជន» រដូវកាលទី៥ ដែល​គ្រោង​​ធ្វើនៅពាក់កណ្តាលខែ​មិថុនា ខាងមុខនេះ។
ក្រុម​និស្សិត​២ក្រុម ដែល​នឹងបន្ត​ទៅវគ្គ​ផ្ដាច់ព្រ័ត្រ នៃ​កម្មវិធី​ជជែក​ដេញដោល «ទស្សនៈយុវជន» រដូវកាលទី៥ ក្រោម​មូលបទ «ស្រ្តី និង​សកលភាវូប​នីយកម្ម» បាន​ទៅ​លើ ក្រុម​មេរ៉ា​សម្ប​យោគបញ្ច និង​ក្រុម​ពុទ្ធនារី​ឬទ្ធី។
ជ័យលាភីកម្មវិធីជជែកដេញដោល «ទស្សនៈយុវជន» រដូវកាលទី៥
សម្រាប់​ការប្រកួត​វគ្គពាក់​កណ្ដាល​ផ្តាច់ព្រ័ត្រ ​មានបេក្ខជន​៤ក្រុម មកពី​សាកល​វិទ្យាល័យ​ផ្សេងគ្នា ដោយ​ប្រកួត​លើ​ប្រធាន​បទ​ចំនួន២ គឺប្រធាន​បទ​ទី១៖ “ការមិន​អនុវត្ត​នូវ​ក្រមសីលធម៌​វិជ្ជាជីវៈ​អ្នកសារព័ត៌មាន ជាកត្តា​ជំរុញឱ្យ​កើន​ឡើង​នូវវប្បធម៌​ស្តីបន្ទោស​ជនរងគ្រោះ” រវាងក្រុម «ស្រ្តី​សកលឫទ្ធិពល»​ និង​ក្រុម «មេរ៉ា​សម្បយោគបញ្ច» និង​ប្រធានបទ​ទី២ ៖ “ការកើន​ឡើង​នៃការប្រើប្រាស់​បណ្ដាញ​សង្គម ជា​កត្តាជំរុញ​ឱ្យមាន​ផល​ប៉ះពាល់​ដល់ស្រ្តីជាជាង​ជួយស្រ្តី” រវាង​ក្រុម «សណ្ដែក​ក្រហម» និង​ក្រុម «ពុទ្ធិនារីឬទ្ធី»។
លោក ឯក ពុទ្ធពិសិដ្ឋ ដែលជា​ប្រធាន​គម្រោង​ទស្សនៈ​យុវជន​រដូវកាល​ទី៥ បាន​លើក​ឡើង​ថា បេក្ខជន​ទាំង​៤ក្រុម បាន​បញ្ចេញ​សមត្ថភាព និង​ចំណេះដឹង​ពីការស្រាវជ្រាវ​លើប្រធាន​បទ​យ៉ាង​សកម្ម ដែល​ធ្វើឱ្យ​ទស្សនិកជន​ទាំងក្នុង​ការ​ផ្សាយផ្ទាល់ និង​សាធារណជន​ដែលចូល​រួមផ្ទាល់​នៅ​ទីតាំង គាំទ្រ​នូវ​ការ​បញ្ចេញ​សម្លេង​របស់​ពួកគេ ដែល​ពោរពេញ​ទៅដោយ​ភាព​ក្លាហាន និង​ប្រើប្រាស់​ទឡ្ហីករណ៍​ដោយ​មាន​ឯកសារ​យោង​ជាច្រើន។
គណៈកម្មការដាក់ពិន្ទុ
លោក ឯក ពុទ្ធពិសិដ្ឋ បន្ថែម​ថា ក្រោយការ​បញ្ចេញ​សមត្ថភាព​រវាង​ក្រុម​ទាំង៤ និងការ​វាយតម្លៃ​របស់​គណៈកម្មការ​ដែលមាន​បទពិសោធន៍​ទាំងបីរូប ជាលទ្ធផល​នៃការប្រកួត​នៅវគ្គ​ពាក់កណ្តាល​ផ្តាច់ព្រ័ត្រ គឺបាន​ទៅ​លើ​ក្រុម​ពុទ្ធនារីឬទ្ធី និង​ក្រុម​មេរ៉ាសម្បយោគ​បញ្ច ដែល​នឹងប្រព្រឹត្ត​ទៅនៅ​ថ្ងៃទី១៥ ខែ​មិថុនា ២០២៥។
គួរ​ជំរាប​ជូន​ថា ការ​ប្រកួត​ជជែក​ដេញដោល «ទស្សនៈ​យុវជន» រដូវកាលទី៥​នេះ ត្រូវ​បាន​សហការ​រៀបចំ​ឡើង​ដោយ NGO-CEDAW និង RULErs។ មុន​នឹង​ឈាន​មក​ដល់​វគ្គនេះ បេក្ខជន​បានឆ្លង​កាត់​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ពីអ្នកជំនាញ​ទាំង​ផ្នែក​និយាយ​ជាសាធារណៈ និង​ការជជែក​ដេញដោល ព្រមទាំង​ប្រធានបទ​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​នឹងស្រ្តី។ បន្ទាប់ពីទទួល​បាន​ប្រធាន​បទ​ជជែក​ដេញដោល បេក្ខជន​បាន​ទទួល​ការណែនាំ​ពីអ្នកណែនាំ​របស់ខ្លួន ដែល​ជាអតីត​ជ័យលាភី​ប្រកួត​នាឆ្នាំ​កន្លង​ទៅ​ផងដែរ៕