តូចចិត្តព្រោះគេមិនឱ្យ​តម្លៃលោកគ្រូ ថង គឹមអាង ខំបង្រៀន​សិស្ស​រហូត​ជាប់និទ្ទេស A ចំនួន៨នាក់
#នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២១នេះ លោក ថង គឹមអាង បានក្លាយជាម្ចាស់​​ជ័យលាភីលេខ១
ជាគ្រូបង្រៀនល្អនៅទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា ដោយ​ទទួលបានពាន សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុងឱកាសទិវា​គ្រូបង្រៀន​ កាលពីថ្ងៃទី៥ ខែតុលា កន្លងទៅ ។ បើនិយាយត្រឡប់ក្រោយ​បន្តិច លោក ថង គឹមអាង ចាប់អាជីពជាគ្រូបង្រៀន​តាំងពី​ឆ្នាំ​២០០៥ លោក ថង គឹមអាង មិន​ដែល​គិត​ថា លោក​នឹងបោះបង់ចោល​អាជីព​មួយ​នេះ​ឡើយ ទោះបីជាលោក​បា​ន​ជួប​​​ឧបសគ្គនិងពាក្យមាក់ងាយរាប់មិនអស់​ក្តីពីបុគ្គលមិនផ្តល់តម្លៃឱ្យអាជីពជាគ្រូបង្រៀន ។ ឧបសគ្គនិងពាក្យពេចន៍បន្តុះបង្អាក់បានជំរុញឱ្យ​លោក ​ពុះពារ​បន្ត​ការ​សិក្សានិងបន្តស្រាវជ្រាវរហូត​បង្វឹកសិស្ស​ដល់ទៅ៨នាក់ឱ្យ​ជាប់និទ្ទេស A ក្នុងរយៈពេល៣ឆ្នាំ​ជាប់ៗគ្នា
គ្រាន់តែជាកូនកសិករ​មួយរូប​រស់ នៅ​ក្នុង​ស្រុកពារាំង ខេត្ត​ព្រៃវែង ប៉ុណ្ណោះប៉ុន្តែដោយសារតែស្រឡាញ់ អាជីពជាគ្រូបង្រៀន លោក គឹមអាង បានដាក់ពាក្យប្រឡងចូលធ្វើជាគ្រូបង្រៀន​ភ្លាមក្រោយ ពី​លោក បានជាប់សញ្ញាបត្រ
មធ្យម​សិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប កាលពីឆ្នាំ ការ​ដាក់ពាក្យ​ប្រឡងនៅពេលនោះ លោកមិន​ទទួលបានជោគជ័យឡើយតែ យ៉ាងណា​លោកមិនបោះបង់ឡើយ ហើយ​ព្យាយាមដាក់ពាក្យ​ប្រឡង​ម្តង ហើយ ម្តង​ទៀត រហូត​ជាប់ជា​គ្រូបង្រៀន​ដូចបំណង នៅ​ឆ្នាំ២០០៣ ។ #នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២១នេះ លោក ថង គឹមអាង បានក្លាយជាម្ចាស់​​ជ័យលាភីលេខ១
ជាគ្រូបង្រៀនល្អនៅទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា ដោយ​ទទួលបានពាន សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន ក្នុងឱកាសទិវា​គ្រូបង្រៀន​ កាលពីថ្ងៃទី៥ ខែតុលា កន្លងទៅ ។ បើនិយាយត្រឡប់ក្រោយ​បន្តិច លោក ថង គឹមអាង មធ្យម​សិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប កាលពីឆ្នាំ
រយៈពេលពីរឆ្នាំក្រោយមកអនុវិទ្យាល័យព្រៃព្នៅត្រូវ​ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា តម្លើងទៅជាវិទ្យាល័យព្រៃព្នៅ បុរស​វ័យ ៣៦ឆ្នាំរូបនេះ បាន​បន្ត​ថា ក្រោយបញ្ចប់ការសិក្សានៅសាលា​គរុកោសល្យ​​ភូមិភាគ​ខេត្តព្រៃវែង រយៈពេ​ល ​២ឆ្នាំ ពោល​គឺនៅ​ក្នុងឆ្នាំ​២០០៥
លោកបានចូលបំពេញការងារជាគ្រូបង្រៀន​​នៅ អនុវិទ្យាល័យព្រៃព្នៅស្ថិត​ក្នុងស្រុកពារាំង ។ ទីនេះហើយជាកន្លែងដែលលោក​ចាប់ផ្តើម​អាជីពដែលខ្លួនស្រឡាញ់ នៅពេលនោះ​ដោយ​សារ​តែសាលាខ្វះខាតគ្រូ លោកត្រូវបានចាត់តាំង ឱ្យទៅបង្រៀននៅថ្នាក់វិទ្យាល័យ​ដែលខុសទៅ​នឹង ​កម្រិតសញ្ញាបត្រ របស់លោក ប៉ុន្តែលោកនៅតែព្យាយាមដោយឆ្លៀតទៅ​បន្តការសិក្សា​​ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ​នៅ រាជធានីភ្នំពេញលើមុខជំនាញគណិតវិទ្យា ព្រមទាំងប្រឡង​ជាប់​នៅ​វិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ (NIE) ថែមទៀត ។
ចាប់ផ្តើម​ផ្លាស់ ការតស៊ូក្នុងដំណើរជីវិតជាគ្រូបង្រៀនបានផ្តល់លទ្ធផលឱ្យលោក​បណ្តើរៗ តែកំឡុងពេលនោះមានរឿងមួយ​ដែលធ្វើ​ឱ្យ​លោក​តូច​ចិត្តមិន​អាច​ បំភ្លេចបាននោ​គឺ​លឺ​សម្តីអាណាព្យាបាលសិស្សនិយាយប៉ះត្រចៀកថា ព្រោះជាសាលានៅថ្មីថ្មោងចំណែកគ្រូទៀត សោតក៏នៅមិនទាន់មានគ្រប់កម្រិត ប្តូរ​គំនិត គេមិនចង់ឱ្យកូនមករៀននៅវិទ្យាល័យ ដែលលោក​បង្រៀននោះឡើយ សម្តីនេះបានធ្វើឱ្យលោកខំព្យាយាមដោយ​ជួយបង្ហាត់សិស្សថ្នាក់ទី១២ ឱ្យ​ទទួលបាននិទ្ទេស A ចំនួន ២នាក់​នៅ​ក្នុងឆ្នាំ​២០១៦ និង​ជាលើកដំបូង ដែលស្រុកពារាំងមានសិស្ស​ជាប់និទ្ទេស A តាមរយៈលទ្ធផលនេះបានធ្វើឱ្យអាណាព្យាបាល រួចក៏បញ្ជូនកូនរបស់ពួកគាត់ឱ្យមកចូលរៀននៅវិទ្យាល័យដែលលោកបង្រៀន​ ។ លោកសប្បាយចិត្តជាខ្លាំងនៅពេលដែលការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់លោក​ទទួលបានផល ។
លោកសប្បាយចិត្តជាខ្លាំងនៅពេលដែលការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់​លោក​ទទួលបានផល បើគិត​មក​ដល់ពេលនេះ លោកគ្រូ ថង គឹមអាង បានជួយ​បង្វឹក​សិស្សវិទ្យាល័យ​ព្រៃព្នៅ សរុប​ចំនួន ៨នាក់​ ​ឱ្យ​ជាប់និទ្ទេសA ក្នុងនោះ​នៅ​ក្នុងឆ្នាំ២០១៦​ ចំនួន ២នាក់ ឆ្នាំ​២០១៨ ចំនួនម្នាក់ និង ​នៅ​ឆ្នាំ​២០១៩ ចំនួន៥នាក់ យុវជន សុខ ចាន់ដេត
អាយុ ១៩ឆ្នាំជាអតីតសិស្ស​និទ្ទេស A ឆ្នាំ​២០១៩ មកពីវិទ្យាល័យព្រៃព្នៅ ហើយបច្ចុប្បន្នកំពុងបន្តការសិក្សា​ឆ្នាំ​ទី៣ ជំនាញ សំណង់ស៊ីវិល នៅវិទ្យាស្ថានបច្ចេកទេសកម្ពុជា
ចាន់ដេត បាននិយាយថាសម្រាប់រូបគេលោកគ្រូ ថង គឹមអាង គឺជាគ្រូបង្រៀន​ដ៏ល្អនិង​ខុស​ប្លែកពីគ្រូផ្សេងៗ ខុសប្លែក​នៅត្រង់ថា លោក​គ្រូ​មាន​បច្ចេកទេសបង្រៀន​យ៉ាងល្អបង្រៀន សិស្សងាយយល់ងាយ​ចាំព្រមទាំង​​បង្កើត​បរិយាកាសរីករាយ​នៅ​ក្នុង​ ថ្នាក់ធ្វើឱ្យ​សិស្ស​ចង់រៀន​ និង​មិន​ធុញទ្រាន់នោះឡើយ ។ សម្រាប់លោក គ្រូឆ្នើម នាយក សិស្ស នាយកវិទ្យាល័យព្រៃព្នៅក៏មានប្រសាសន៍ដែរថាលោក ថង គឹម អាងជា​គ្រូឆ្នើមនៅ​ ក្នុង​វិទ្យាល័យរបស់លោក ជាទូទៅ​លោ​​​​ក​​សង្កេត​ឃើញថា លោក ថង គឹមអាង តែងសហការជាមួយ​លោកគ្រូអ្នកគ្រូ ក៏ដូចជាយកចិត្តទុកដាក់​នៅ​ក្នុងភារកិច្ចនិងតួនាទីជានិច្ច ។
ហើយ​អ្វីដែលពិសេសទៀតនោះ លោក ថង គឹមអាង តែងតែយកចិត្តទុក ដាក់​ក្នុងការ​បង្រៀនសិស្សដោយ​ជាលទ្ធផល​កូនសិស្ស​របស់គាត់តែង តែ ទទួលបាននូវលទ្ធផលនិទ្ទេស A ស្ទើរតែរៀងរាល់ឆ្នាំ ។ បើតាម​លោកនាយកសាលា ក្រៅពីការងារបង្រៀន លោក​គ្រូ គឹមអាង ក៏​តែងតែជួយដល់សិស្សក្រីក្រ និង​ការងារក្នុងសង្គមផងដែរ តើ​លោក ថង គឹមអាង ស័ក្តិសម​សម្រាប់​ការ​ទទួលជ័យលាភីលេខ១ជា​គ្រូល្អដែរឬទេ?
លោក ឆាយ ប៉េងឆាន ​នាយកវិទ្យាល័យព្រៃព្នៅ បានឆ្លើយទាំងស្នាមញញឹមថាក្រសួងអប់រំ​បានផ្តល់ជ័យលាភីលេខ១ជា គ្រូបងៀនល្អដល់​​លោក ថង គឹមអាង គឺស័ក្តិសមបំផុត លោក ឆាយ ប៉េងឆាន ​នាយកវិទ្យាល័យព្រៃព្នៅ បានឆ្លើយទាំងស្នាមញញឹមថាក្រសួងអប់រំ​បានផ្តល់ជ័យលាភីលេខ១ជា គ្រូបងៀនល្អដល់​​លោក ថង គឹមអាង គឺស័ក្តិសមបំផុត ព្រោះតែ​គាត់គឺជាមនុស្ស​ដែល មានអត្តចរិតល្អ ហើយក៏មានសមត្ថភាព និងមានបំណិនច្បាស់លាស់ ។ ជាមួយ​គ្នា​លោក​ក៏​រំពឹងថា លោកគ្រូ ថង គឹមអាង នឹង​ជួយ​ពង្រឹងពន្យល់ទៅ ដល់លោកគ្រូអ្នកគ្រូនៅក្នុង​សាលាឱ្យ​មាន​សមត្ថភាពបំណិនដូចលោកដែរ ។ សម្រាប់យុវនិស្សិត សុខ ចាន់ដេត ក៏យល់ដែរថាលោកគ្រូ ថង គឹមអាង ស័ក្តិសមបំផុត​ក្នុងការ​ទទួលបានពានជាគ្រូ ល្អ​តួយ៉ាងដូចកាលពីឆ្នាំ២០១៩ សិស្សមួយបន្ទប់ដែលលោកគ្រូបង្រៀន​ប្រមាណជាង​៤០នាក់ គឺមានតែសិស្ស​ម្នាក់ប៉ុណ្ណោះ​ធ្លាក់
ព្រោះតែ​គាត់គឺជាមនុស្ស​ដែល មានអត្តចរិតល្អ ហើយក៏មានសមត្ថភាព និងមានបំណិនច្បាស់លាស់ ។ ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ខណៈសិស្ស​ ៥នាក់បានជាប់និទ្ទេស A ហើយសិស្សផ្សេងៗទៀតបានលទ្ធផលល្អបង្គួរ
តើធ្វើដូចម្តេចទើប​ក្លាយជាគ្រូបង្រៀនល្អ? លោក ថន គឹមអាង​​ បានចែករំលែកបទពិសោធន៍​របស់​លោក ដែលតែងធ្វើកន្លងមក ក្នុងនោះរួមមាន៖ កែទម្រង់ បង្រៀន គ្រូបង្រៀនឧស្សាហ៍ធ្វើ​កិច្ច​ការ​បង្រៀន​សិស្ស ៖ លោកថា ពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំគឺមិនដូចគ្នាទេ ដូច្នេះគ្រូបង្រៀនត្រូវកែទម្រង់នៃការបង្រៀន ដោយសម្រាប់ រូបលោកតែងអភិវឌ្ឍន៍ការបង្រៀនជាប្រចាំ ។ គ្រូបង្រៀនគោរពពេលវេលា ៖ សម្រាប់រូបលោក ពេលវេលាសំខាន់ណាស់សម្រាប់ការអប់រំ ដោយនៅពេលគ្រូមានវិន័យគោរពពេលវេលា សិស្សក៏ គោ​រពគ្រូទៅតាមនោះដែរ ។ គ្រូបង្រៀនចេះគ្រប់គ្រងក្នុងថ្នាក់រៀនបានល្អ ៖ លោកថា នៅពេលដែលគ្រូគ្រប់គ្រងថ្នាក់បានល្អ សិស្សក៏មានគុណភាពតាមហ្នឹងដែរ ។
ការយកចិត្តទុកដាក់ ការយកចិត្តទុកដាក់ តាមលោក ថង គឹមអាង នៅពេលដែលយើងយកចិត្តទុកដាក់ ផ្តោតទៅលើការបង្រៀនសិស្ស នោះ​សិស្ស​ក៏​ទទួលបានលទ្ធផលល្អដែរ។ ជាចុងក្រោយ លោក ថង គឹមអាង ​បានពោលពាក្យមួយឃ្លាថា ៖ តាមលោក ថង គឹមអាង នៅពេលដែលយើងយកចិត្តទុកដាក់ ផ្តោតទៅលើការបង្រៀនសិស្ស នោះ​សិស្ស​ក៏​ទទួលបានលទ្ធផលល្អដែរ។ «មិនមានអ្វីសប្បាយចិត្តជាងកូនសិស្ស​ ខ្លួនឯងជោគជ័យនោះទេ» ៕ ជាចុងក្រោយ លោក ថង គឹមអាង ​បានពោលពាក្យមួយឃ្លាថា ៖ «មិនមានអ្វីសប្បាយចិត្តជាងកូនសិស្ស​ ខ្លួនឯងជោគជ័យនោះទេ» ៕