នាយុគសម័យឌីជីថល មនុស្សតែងតែប្រើប្រាស់នូវជំនាញឌីជីថលផ្សេងៗទៅតាមតម្រូវការរៀងៗខ្លួន ដើម្បីបំពេញកិច្ចការងារ និងសម្រួលដល់ជីវិតរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ ។ ពលរដ្ឋឌីជីថលមិនត្រឹមតែមានន័យថា មានសមត្ថភាពប្រើប្រាស់នូវបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលប៉ុណ្ណោះទេ តែត្រូវមានជំនាញដែលអាចប្រើប្រាស់វាប្រកបដោយទំនួលខុសត្រូវ សុវត្ថិភាព និងមានក្រមសីលធម៌ផងដែរ នោះទើបអាចក្លាយជាពលរដ្ឋឌីជីថលល្អ។
ខាងក្រោមនេះ គឺជាជំនាញ ដែលត្រូវ​បាន​រាប់បញ្ចូលជាចំណេះដឹងបច្ចេកវិទ្យា និងជំនាញទន់សំខាន់ៗ ដើម្បីអាច​ក្លាយជាពលរដ្ឋឌីជីថលបាន ៖
អក្ខរកម្មឌីជីថល សំដៅដល់សមត្ថភាពក្នុងការស្វែងរក វាយតម្លៃ ប្រើប្រាស់ បង្កើត និងចែករំលែកព័ត៍មានដោយសុវត្ថិភាព និងប្រសិទ្ធភាព តាមរយៈឧបករណ៍ បច្ចេកវិទ្យា ដូចជា កុំព្យូទ័រ ទូរសព្ទដៃ និងអ៊ីនធឺណិតជាដើម។ ចំណេះដឹងនេះ រួមបញ្ចូលទាំងការយល់ដឹងពីបច្ចេកវិទ្យា, សុវត្ថិភាពបណ្តាញ, និងការប្រើប្រាស់ ឧបករណ៍​ឌីជីថលដោយការទទួលខុសត្រូវផងដែរ។
សុវត្ថិភាពលើអ៊ីនធឺណិតសំដៅលើសមត្ថភាពក្នុងការការពារព័ត៍មានឯកជន និង រក្សាសុវត្ថិភាពក្នុងបរិយាកាស​អនឡាញ។ នេះរួមបញ្ចូលទាំងការយល់ដឹងពីរបៀបការពារព័ត៍មានលម្អិតសំខាន់ៗ ដូចជា ឈ្មោះ ថ្ងៃកំណើត លេខសន្តិសុខសង្គម ឬ អាសយដ្ឋានផ្ទះ ក៏ដូចជាការកំណត់មុខងារផ្ទៀងផ្ទាត់អត្តសញ្ញាណ (Authentication) ជាដើម។ មនុស្សត្រូវដឹងពីព័ត៍មានណាដែលមានសុវត្ថិភាពក្នុងការចែករំលែក ជាពិសេសចំណេះដឹងអំពីសុវត្ថិភាពតាមអ៊ីនធឺណិតដើម្បីកាត់បន្ថយការគំរាមកំហែង តាមអ៊ីនធឺណិត ដូចជា ការបោកបញ្ឆោត ការបន្លំអត្តសញ្ញាណ និងការលួចចូល គណនីជាដើម។
ពលរដ្ឋក៏ត្រូវមានសមត្ថភាពត្រិះរិះពិចារណា វិភាគទិន្នន័យ ឬព័ត៍មានមិនពិត ការឃោសនាបំភាន់ដោយចេតនា និងការក្លែងបន្លំជាដើម (រូបភាព វីដេអូ និង សំឡេងដែលបង្កើតឡើងដោយ AI) ដើម្បីឱ្យ​ពួកគេចេះសំយោគព័ត៍មាន និង ចេះប្រើប្រាស់ព័ត៍មានពីប្រភពដែលត្រឹមត្រូវ និងទុកចិត្តបាន។