អ្នកជំនាញអាហារូបត្ថម្ភ ៖ ការចម្អិន​ម្ហូបប្រើប្រាស់តែសាច់សុទ្ធ មិន​មានបន្លែចម្រុះ ជាកត្តា​ធ្វើ​ឱ្យ​កុមារមិន​ទទួល​សារ​ជាតិចិញ្ចឹមគ្រប់គ្រាន់
មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ នៃអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា​ បានលើកឡើងថា យោងតាមរបាយការណ៍អង្កេតប្រជាសាស្ត្រ និងសុខភាពកម្ពុជា (CDHS) ឆ្នាំ២០២១-២០២២ បង្ហាញពីអត្រាប្រេវ៉ាឡង់នៃកង្វះអាហារូបត្ថម្ភរបស់កុមារកម្ពុជានៅតែជាក្ដីបារម្ភផ្នែកសុខភាពសាធារណៈ។ តាមរយៈរបាយការណ៍ខាងលើបង្ហាញថា កុមារអាយុក្រោមប្រាំឆ្នាំទទួលរងពីក្រិសក្រិន២២% (Stunting)  កុមារមានទម្ងន់ស្រាល១៦%(Underweight) និងភាពស្គមស្គាំង១០%(Wasting) ១០%ដែលត្រូវការការសង្គ្រោះជីវិតតាមឯកទេសលើការស្ដារនីតិសម្បទា និងការព្យាបាលដោយវេជ្ជសាស្ត្រ ដូច្នេះលោកស្នើ​ឱ្យ​ឪពុកម្តាយទាំងអស់គួរយល់ដឹងអំពីកត្តាមួយចំនួនដែលធ្វើ​ដោយ​មិន​ដឹងខ្លួន និង​នាំឱ្យ​កូនកង្វះអាហារូបត្ថម្ភ។
លោក យី គីមថាន បន្តថា​ កង្វះអាហារូបត្ថម្ភដែលកុមារភាគច្រើនបានជួបប្រទះបង្កឡើងពីមូលហេតុជាច្រើនដូចជា ទីតាំងភូមិសាស្រ្តនៅតំបន់ដាច់ស្រយាល ផ្ទះនៅឆ្ងាយពីមណ្ឌលសុខភាព និងសេវាទទួលបានពីមណ្ឌលសុខភាពនៅមានកម្រិតនៅឡើយដោយស្ត្រីមានផ្ទៃពោះខ្លះមិនបានទៅពិនិត្យសុខភាពឱ្យបានគ្រប់តាមកាលកំណត់ ឬមានស្ត្រីខ្លះមិនទៅសម្រាលកូនមន្ទីរពេទ្យផងដែរ។