សម្តេចធិបតី ជំរុញឱ្យ​គ្រប់ក្រសួង-ស្ថាប័ន និង​រដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ លើក​កម្ពស់​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល​ក្នុង​រដ្ឋបាល​សាធារណៈ
ក្នុងពិធីបិទសន្និបាតបូកសរុបការងារឆ្នាំ២០២៣ និងលើកទិសដៅការងារសម្រាប់ឆ្នាំ២០២៤ របស់ក្រសួងមុខងារសាធារណៈ នៅមជ្ឈមណ្ឌល The Premier Center Sen Sok កាលពីរសៀលថ្ងៃព្រហស្បត្តិ៍ (៤ មេសា) សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានធ្វើការ​ជំរុញ​ទៅ​ដល់ក្រសួង ស្ថាប័ន និង​រដ្ឋបាល​ថ្នាក់ក្រោមជាតិទាំងអស់ យកចិត្ត​ទុកដាក់ និង​លើក​កម្ពស់​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល។
សម្តេចធិបតីបានផ្តល់អនុសាសន៍ថា ក្នុង​បរិបទ នៃបដិវត្តន៍​ឧស្សាហកម្ម​ជំនាន់ទី៤ គ្រប់ក្រសួង ស្ថាប័ន និង​រដ្ឋបាល​ថ្នាក់ក្រោមជាតិ ត្រូវ​តែយកចិត្ត​ទុកដាក់ ព្រមទាំងជំរុញ​ និង​លើក​កម្ពស់​ការ​ទទួលយក ការ​សម្របខ្លួន និង​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថលក្នុងរដ្ឋបាលសាធារណៈ ដើម្បីធានា​បាន​នូវ​គុណភាព នៃសេវាសាធារណៈ​ដែលប្រកប​ដោយ​លក្ខណៈសម្បត្តិ​ ភាពងាយស្រួល​ក្នុង​ការ​ទទួលសេវា សេវាឆ្លើយតប​នឹង​សេចក្តីត្រូវការ​សេវាឆាប់រហ័ស និង​ចំណាយសមស្រប មានប្រសិទ្ធភាព។
ជាមួយគ្នានេះ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី​ក៏​បានគូសបញ្ជាក់ពីកិច្ចការអាទិភាព និងគោលបំណងជាយុទ្ធសាស្រ្តមួយចំនួនរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលពាក់ព័ន្ធនឹងការកែទម្រង់ ការលើកកម្ពស់អភិបាលកិច្ច និងការធ្វើទំនើបកម្មស្ថាប័នសាធារណៈដែលរាជរដ្ឋាភិបាល បាននិងកំពុងផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់។ ក្នុងនោះ​កិច្ច​ការ​អាទិភាព​ដែល​ត្រូវ​យកចិត្តទុកដាក់រួមមាន ទី១- ការពង្រឹងនិងការកែទម្រង់ស្ថាប័នសាធារណៈ ដែលផ្តោតលើការកសាងរដ្ឋបាលសាធារណៈឱ្យមានសមត្ថភាពខ្ពស់ ខ្លាំង វ័យឆ្លាត ដើម្បីផលប្រយោជន៍ប្រជាជនឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរ និងឆ្លើយតបក្នុងកម្រិតខ្ពស់បំផុតទៅនឹងសេចក្តីត្រូវការរបស់ប្រជាជន។
កិច្ចការអាទិភាពទី២ គឺការលើកកម្ពស់សមត្ថភាពធនធានមនុស្ស និងការពង្រឹងប្រសិទ្ធភាពនៃការអនុវត្តការងារ ដោយផ្តោតលើការកសាងធនធានមនុស្សនៅក្នុងវិស័យសាធារណៈទាំងនៅក្នុងកម្រិតដឹកនាំ គ្រប់គ្រង និងប្រតិបត្តិ ឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព ជំនាញ ឆន្ទៈម្ចាស់ការ និងក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈស្របតាមតួនាទី និងការទទួលខុសត្រូវរបស់ខ្លួន។
ទី៣ ការលើកកម្ពស់ និងការពង្រឹងភាពស្អាតស្អំនៅក្នុងរដ្ឋបាលសាធារណៈដែលផ្តោតលើការលើកកម្ពស់ និងការពង្រឹងភាពស្អាតស្អំ ភាពសុចរិត និងជំនឿទុកចិត្តចំពោះរដ្ឋបាលសាធារណៈ ដើម្បីចូលរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍសង្គមសេដ្ឋកិច្ច ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព បរិយាបន្ន និងចីរភាព និង​កិច្ចការអាទិភាពទី៤ គឺ ការលើកកម្ពស់ ការពង្រឹងប្រសិទ្ធភាពនៃច្បាប់ ដោយផ្តោតលើការពង្រឹងគោលការណ៍នីតិរដ្ឋ ដែលត្រូវគោរព និងអនុវត្តឱ្យបានម៉ឺងម៉ាត់ និងខ្ជាប់ខ្ជួននូវច្បាប់ និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តជាធរមាននានា៕