សម្តេចធិបតី ៖ ស្ថាប័នរដ្ឋាភិបាលទាំងអស់ ត្រូវ​គាំទ្រ​ការ​អប់រំពីអំពើប្រល័យពូជសាសន៍សម្រាប់​មនុស្ស​ជំនាន់ក្រោយ
ក្នុងពិធីបើកសន្និសីទ​ស្តីពី «អនាគត​កម្ពុជា គ្មានអំពើប្រល័យពូជសាសន៍» សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានស្នើ​ដល់ ស្ថាប័នរដ្ឋាភិបាលទាំងអស់ ទាំងយោធា និង​ស៊ីវិល ត្រូវតែគាំទ្រការអប់រំពីអំពើប្រល័យពូជសាសន៍​សម្រាប់មនុស្សជំនាន់ក្រោយ ដោយ​ត្រូវ​តែធានាថា ការ​បង្រៀនប្រវត្តិសាស្រ្តត្រូវបានដាក់បញ្ចូលយ៉ាងត្រឹមត្រូវ​នៅ​ក្នុងកម្មវិធីសិក្សា​របស់សាលារដ្ឋ ឯកជន ចាប់ពីអនុវិទ្យាល័យ រហូត​ដល់សាកលវិទ្យាល័យ។
សម្តេចធិបតី​មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា យើងត្រូវទទួលស្គាល់ថា ការអប់រំអំពីអំពើប្រល័យពូជសាសន៍ ក៏​ជាយន្តការ​ទប់ស្កាត់អំពីប្រល័យពូជសាសន៍ ហើយ​នៅកម្រិតជាតិ យើងបានរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ជាច្រើនជារៀងរាល់ឆ្នាំ ដើម្បីបង្កើតជាចលនាជាតិ នៅ​ក្នុងការរំលឹក​អំពីអំពើប្រល័យពូជសាសន៍ យើង​ត្រូវ​ធានា​ឱ្យ​បាននូវការ​ការពារ​ថែរក្សា​នូវទិដ្ឋភាពរូបវន្ត និងអរូបិយ៍ នៃប្រវត្តិសាស្រ្ត រួមមាន ការ​ថែរក្សា​ទីតាំងឧក្រិដ្ឋកម្ម និង​ភស្តុតាង ក៏​ដូចជា​ការ​និទានរឿងប្រវត្តិសាស្រ្តដោយផ្ទាល់មាត់។
ទន្ទឹម​នឹងការថែរក្សា​ទីតាំងប្រវត្តិសាស្រ្ត ភស្តុតាង និង​បណ្ណាសារឱ្យបានត្រឹមត្រូវ យើង​ក៏​ត្រូវ​ខិតខំបន្ថែម​ទៀត​ដើម្បីបញ្រ្ជាបពីការពិតដ៏​សែនលំបាកទាំងនេះ ទៅកាន់មនុស្សជំនាន់ក្រោយ ដែលអាច​មានគន្លាតនៃការយល់ដឹងផ្សេងគ្នា បើប្រៀបធៀបជាមួយនឹងអ្នក​ដែលបានឆ្លងកាត់របបប្រល័យពូជសាសន៍ ហើយ​ត្រូវបន្តនិយាយរឿងទាំងនេះ ពីមួយជំនាន់ ទៅមួយ​ជំនាន់ទៀត ទោះបីជាការនិយាយរឿងនេះបង្ក​ឱ្យ​មានការឈឺចាប់ក៏ដោយ។ «នេះគឺជាវិធីសាស្រ្តដ៏មានប្រសិទ្ធភាពបំផុត ព្រោះមានតែអ្នកដែលធ្លាប់បានឆ្លងកាត់ប៉ុណ្ណោះ ទើបអាច​រៀបរាប់ពីបទពិសោធន៍របស់ពួកគេបានល្អបំផុត»។
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីបានបន្តថា ក្រោយពីបញ្ចប់ដំណើរការ​កាត់ក្តី អង្គជំនុំជម្រះវិសាមញ្ញក្នុងតុលាការ​កម្ពុជា (អ.វ.ត.ក) ត្រូវ​បានអនុវត្តមុខងារដែលនៅសេសសល់ ជាពិសេស​ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងការអប់រំ​អំពីអំពើប្រល័យពូជសាសន៍ ជាមួយនឹងបទពិសោធន៍ជាក់ស្តែងនៅក្នុងបន្ទប់សវនាការ និងបណ្ណាសារយ៉ាងទូលំទូលាយ អ.វ.ត.ក ក៏​ជាតួអង្គអនុវត្ត ដ៏ល្អបំផុត​ក្នុងការអប់រំ អំពីអំពើប្រល័យពូជសាសន៍ ។ បន្ថែ​មលើនេះ អ.វ.ត.ក ក៏​អាចពន្យល់ ដល់ពិភពលោកអំពីវិធីសាស្រ្តត្រឹមត្រូវ ដែលប្រជាជន​កម្ពុជាអាចប្រឈមមុខដោយផ្ទាល់ និង​ផ្សះផ្សាជាមួយអតីតកាលដ៏សោកសៅនេះ តាមរយៈដំណើរការ​កាត់ក្តីដោយមិនលម្អៀង និងភាពជាម្ចាស់ដ៏រឹងមាំរបស់ប្រជាជន​កម្ពុជា។
ជាមួយគ្នានេះ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី ក៏​បានធ្វើការ​ណែនាំ​ដល់​គ្រូបង្រៀនទាំងអស់ ត្រូវ​រួមកម្លាំង​ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយការអប់រំអំពីអំពើប្រល័យពូជសាសន៍ នៅក្នុងសាលារៀនទូទាំងប្រទេស ហើយថា ការអប់រំអំពីអំពើប្រល័យពូជសាសន៍ មិន​ចាំបាច់​កំណត់​ត្រឹមតែមេរៀនប្រវត្តិសាស្រ្តនោះទេ ដោយយើងក៏​អាច​បញ្ចូល​ទៅ​ក្នុងមុខវិជ្ជាគ្រប់ប្រភេទចាប់ពីសីលធម៌ និងអក្សសាស្រ្តខ្មែរ រហូត​ដល់ការសិក្សា​ពីភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងការ​អភិវឌ្ឍជំនាញទន់ផ្សេងទៀតផងដែរ ។ យើង​ក៏​អាច​ស្វែង​រកវិធីច្នៃប្រឌិតផ្សេងៗ​ដើម្បីរៀបរាប់រឿងរ៉ាវពិបាកទាំងនេះ ទៅកាន់មនុស្ស​ដែលមាន​វ័យ និង​ជំនាន់ផ្សេង រួមមានតាមរយៈសិល្បៈ មាតិកាឌីជីថល ឬគំនូរជីវចលជាដើម។ «យើងចាំបាច់ត្រូវសង្កត់ធ្ងន់ថា កាតព្វកិច្ច​លើក​កម្ពស់ការអប់រំពីអំពើប្រល័យពូជសាសន៍ គឺជាកាតព្វកិច្ច​របស់យើងទាំងអស់គ្នា មិន​មែនតែរាជរដ្ឋាភិបាលតែម្នាក់​ឯងនោះទេ»៕