សាកលវិទ្យាល័យ MGIMO សហព័ន្ធរុស្ស៊ី ​សហការ​បណ្តុះបណ្តាលអ្នក​ការ​ទូត និង​ផ្តល់អាហារូបករណ៍​ដល់និស្សិតកម្ពុជា
សាកលវិទ្យាល័យ MGIMO នៃ​ក្រសួងការបរទេស​ សហព័ន្ធរុស្ស៊ី និងវិទ្យាស្ថានជាតិ​ការទូត និង​ទំនាក់ទំនង​អន្តរជាតិ (NIDIR) នៃក្រសួងការបរទេស​កម្ពុជា នឹងសហការគ្នា ក្នុងការ​បណ្តុះបណ្តាល​​អ្នក​ការ​ទូត​ ក៏​ដូចជាផ្តល់អាហារូបករណ៍​សម្រាប់​និស្សិត​កម្ពុជា។
កិច្ចសហការនេះ បានធ្វើ​ឡើង​នៅ​ក្នុង​ឱកាស​បំពេញ​ទស្សនកិច្ចជាផ្លូវការ​នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ MGIMO របស់​ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ុន ឃាង រដ្ឋលេខាធិការ នៃក្រសួងការបរទេស និង​សហប្រតិបត្តិការ​អន្តរជាតិ កាលពីសប្តាហ៍​មុន។
បើតាមអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នា សាកលវិទ្យាល័យ MGIMO នឹងជួយ​លើ​ការ​បណ្តុះបណ្តាលរយៈពេល​ខ្លី​សម្រាប់​អ្នក​ការ​ទូត​កម្ពុជា ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​អ្នកស្រាវជ្រាវ ក៏​ដូចជាសាស្រ្តាចារ្យ ការផ្តល់​បាឋកថា​ដោយ​មន្រ្តីការ​ទូត និង​បញ្ញាវន្ត​រុស្ស៊ី នៅ​វិទ្យាស្ថានជាតិការទូត និង​ទំនាក់ទំនង​អន្តរជាតិ (NIDIR)។ ជាមួយគ្នានេះ រុស្ស៊ី​ក៏​នឹង​ផ្តល់​អាហារូបករណ៍សម្រាប់និស្សិត​កម្ពុជា ទៅសិក្សា​នៅសាកលវិទ្យាល័យ MGIMO ផងដែរ។
ក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ុន ឃាង ក៏បានចូលរួមក្នុងពិធីបំពាក់គ្រឿងឥស្សរិយសជូនដល់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត Antatoly Torkunov សាកលវិទ្យាធិការ នៃសាកលវិទ្យាល័យ MGIMO សម្រាប់ការរួមចំណែកអស់ជាច្រើនទសវត្សរ៍របស់ឯកឧត្តមក្នុងវិស័យអប់រំនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ គ្រឿងឥស្សរិយសនេះត្រូវបានបំពាក់ដោយ ឯកឧត្តម ពេជ្រឃុនបញ្ញា ឯកអគ្គរាជទូតវិសាមញ្ញ និងពេញសមត្ថភាព នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ប្រចាំសហព័ន្ធរុស្ស៊ី។
ក្នុងឱកាសនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ក៏បានផ្លាស់ប្តូរទស្សនៈជាមួយ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត Antatoly Torkunov លើបញ្ហាជាច្រើន រាប់ចាប់ពីការរួមចំណែករបស់ MGIMO ក្នុងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សនៅកម្ពុជា ផែនការសកម្មភាពសម្រាប់ចក្ខុវិស័យដែលបានកំណត់ក្នុងអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នារវាង NIDIR និង MGIMO និងចំណាប់អារម្មណ៍របស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិត Torkunov ក្នុងការធ្វើទស្សនកិច្ចមកកាន់ NIDIR នាពេលអនាគត។
គួរ​បញ្ជាក់ដែរថា ក្នុងដំណើរបំពេញទស្សនកិច្ចនៅ​សហព័ន្ធរុស្ស៊ី ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ុន ឃាង ក៏បានថ្លែងសុន្ទរកថាគន្លឹះ ក្រោមប្រធានបទ «តួនាទីរបស់កម្ពុជាក្នុងអាស៊ាន» នៅក្នុងកម្មវិធីបើក The ASEAN and EAS Model ដែលរៀបចំដោយមជ្ឈមណ្ឌលអាស៊ាននៃសាកលវិទ្យាល័យ MGIMO។ បាឋកថានេះមានការចូលរួមពីឯកអគ្គរដ្ឋ/រាជទូត និងអ្នកការទូតនៃបេសកកម្មរបស់ប្រទេសសមាជិកអាស៊ានប្រចាំសហព័ន្ធរុស្ស៊ី និងនិស្សិត និងសាស្រ្តាចារ្យ MGIMO ព្រមទាំងអ្នកចូលរួមជាច្រើនរូបទៀត៕