សម្តេចធិបតី​ប្រកាសពីការបន្ថែមម៉ោងសិក្សា២ម៉ោងនៅថ្នាក់​បឋមសិក្សា ដើម្បីពង្រឹងមូលដ្ឋានអប់រំ
សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានប្រកាស​ពី​ការ​ដាក់​ឱ្យសាកល្បងម៉ោង​បន្ថែម​ចំនួន២ម៉ោង នៅថ្នាក់បឋមសិក្សា ដើម្បីជាការពង្រឹងមូលដ្ឋានអប់រំ។
ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតី សម្ពោធបើកឱ្យ​ប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ «កំពង់ផែពហុបំណងកំពត» នាព្រឹកថ្ងៃទី៦ មិថុនា សម្តេចធិបតី​មានប្រសាសន៍ថា ការពង្រឹងមូលដ្ឋានអប់រំ គឺនឹងផ្តើម​ពីថ្នាក់បឋមសិក្សា រហូត​ទៅ​ដល់ថ្នាក់ទី១២ ។ ការ​ពង្រឹងមូលដ្ឋានអប់រំនេះ បើតាម​សម្តេចធិបតី សិស្ស​នឹង​ត្រូវ​បានពង្រឹង​ទៅ​លើ​ឥរិយាបទ ក៏​ដូចជា​ការអប់រំផ្សេងៗ ។
សម្តេចធិបតី​ក៏​បាន​ឱ្យដឹងដែរថា ការសាកល្បង​បន្ថែមម៉ោងសិក្សានៅ​សាលាបឋមសិក្សា​រដ្ឋនេះ ឃើញថា មានការ​គាំទ្រពីសំណាក់ឪពុកម្តាយ​អ្នក​អាណាព្យាបាល​សិស្ស​ ដោយ​ការ​បន្ថែម២ម៉ោងនេះ អាច​ចាត់ទុកថាជាម៉ោង​បន្ថែម ដើម្បី​ឱ្យសិស្ស​កាន់តែរឹងមាំ។
អញ្ចឹងជាជាងក្មេងថ្នាក់បឋមទៅផ្ទះ សល់ពេលច្រើន អត់ធ្វើអ្វី… អ្នក​ដែលគ្មានលទ្ធភាពរៀនគួរ ឥឡូវ​ថែម២ម៉ោងនេះ ចាត់ទុកជាម៉ោងបំប៉នបន្ថែម ដើម្បីឱ្យសិស្ស​យើងកាន់តែរឹងមាំ…
បើតាម​ប្រសាសន៍សម្តេចធិបតី ការរៀបចំថែមម៉ោងសិក្សា​នេះ សម្តេច​បាន​ប្រកាស​បង្កើត​គណៈកម្មការ​ពង្រឹង​វិស័យ​អប់រំ ដែល​មាន​ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ជាអនុប្រធានប្រចាំការ ព្រមទាំង​មានលេខាធិការ​ដ្ឋាន​មួយ​នៅ​ក្នុងនោះ ក្នុងការ​ចុះអនុវត្ត ។ ដោយឡែក​លោកគ្រូអ្នក​គ្រូ​ដែលចូលរួម​អនុវត្ត​ ឬបង្រៀនសិស្ស​នៅ​ម៉ោង​បន្ថែមនេះ ក៏​នឹង​ទទួលបាន​ប្រាក់លើកទឹកចិត្តផងដែរ។
គួរ​រំលឹក​ដែរថា ក្នុងពិធីបិទសន្និបាទប្រចាំឆ្នាំ២០២២-២០២៣ របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កាលពី​ដើម​ខែមេសា សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត​ មានប្រសាសន៍ថា កម្ពុជានឹង​អនុវត្ត​ផែនការដំណាក់កាលដំបូងសម្រាប់កម្រិតបឋមសិក្សាចំនួន៥០សាលា ​ដោយ​បន្ថែម​​​ម៉ោងសិក្សាចំនួន២ម៉ោងបន្ថែម សម្រាប់ការបង្រៀន និងរៀនពេញមួយថ្ងៃ។ សម្តេចថា គោលបំណងនៃការរៀបចំសកម្មភាពសិក្សាបន្ថែមនេះ គឺមានគោលដៅ​កាត់​បន្ថយ​​​ម៉ោងទំនេរ និងប្រែក្លាយ​ម៉ោង​ទំនេរ​របស់យុវជន និងកុមារដែលអាចយកទៅធ្វើ​សម្មភាព​​​​អសកម្មមួយ​ចំនួននោះ​ឱ្យ​ក្លាយ​ទៅជាម៉ោងសម្រាប់អភិវឌ្ឍសមត្ថភាពរបស់ខ្លួន, ដើម្បី​​លើក​កម្ពស់​ និង​បង្កើនឱកាសការសិក្សាវែងឆ្ងាយ ស្របតាមការស្ទង់មតិនេះតាមការចង់​បានរបស់ពលរដ្ឋដែលអាចផ្តល់ពេលវេលាដល់អាណាព្យាបាលមានពេលគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការប្រកបរបរចិញ្ចឹមជិវិតហើយកុមារមិនសូវមានពេលទំនេរច្រើន៕