សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តី ផ្តល់អនុសាសន៍៦ចំណុច ក្នុងការបន្ត​អភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំ​នៅ​កម្ពុជា
ភ្នំពេញ – ក្នុងឱកាសចូលរួមជាអធិបតី នៃពិធីបិទសន្និបាតបូកសរុបការងារអប់រំ យុវជន និង​កីឡាឆ្នាំ​សិក្សា​២០២០-២០២១ និងលើកទិសដៅការងារឆ្នាំសិក្សា២០២១-២០២២ នៅរសៀលថ្ងៃទី២៧ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២២ ឯវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានផ្តល់អនុសាសន៍​ចំនួន​៦ចំណុច សម្រាប់ក្រសួងអប់រំបន្តអនុវត្តនៅក្នុងវិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា។
ក្នុងនោះ ទី១ សម្តេចតេជោបានផ្តល់អនុសាសន៍​ឱ្យ​បន្តពង្រឹងគុណភាពអប់រំឱ្យមានភាពធន់ បុរេសកម្ម ឆ្លើយតបទៅនឹងបរិកាជាតិ និងអន្តរជាតិ ដែលកំពុងមានការប្រែប្រួល បន្តធានានូវសេវាអប់រំដែលមានគុណភាព ប្រកបដោយសមធម៌ និងបរិយាប័ន្ន ព្រមទាំងលើក​កម្ពស់​ឱកាស​ការសិក្សាពេញមួយ​ជីវិតសម្រាប់ទាំងអស់គ្នា និងដោះស្រាយការខាតបង់ការរៀនសូត្ររបស់សិស្សានុសិស្ស និងយុវជនដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយសារកូវីដ១៩។
ទី២ កសាងប្រព័ន្ធ និងសមត្ថភាពប្រព័ន្ធអប់រំ តាមរយៈការធានាភាពជាអ្នកដឹកនាំ និង​ការ​គ្រប់គ្រងរបស់មន្រ្តីអប់រំគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ រួមមានការកែទម្រង់គ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលគ្រូ ការលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពហិរញ្ញប្បទាន សហប្រតិបត្តិការ ការកសាងគោលនយោបាយ និងផែនការអប់រំ ការអភិវឌ្ឍន៍វិជ្ជាជីវៈជាប្រចាំសម្រាប់បុគ្គលិកអប់រំ និងគ្រូបង្រៀន។
ទី៣ បន្តការអនុវត្តការអប់រំឌីជីថល សម្រាប់ការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្ស ក្នុងបរិការបដិវត្តកម្មសង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល តាមរយៈការធ្វើសមាហរណកម្មបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ទៅក្នុងគ្រប់កម្រិតកម្មវិធីសិក្សា, បំពាក់បន្ទប់ពិសោធន៍ឌីជីថលនៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សា, លើក​កម្ពស់សមត្ថភាពគ្រូបង្រៀនផ្នែកឌីជីថល, ផលិតវីដេអូបង្រៀន និងមាតិកាឌីជីថលលើមុខវិជ្ជាគោលសម្រាប់ថ្នាក់ប្រឡង ព្រមទាំងផ្សព្វផ្សាយការងារទាំងនេះ ឱ្យ​កាន់តែទូលំទូលាយ។
ទី៤ បន្តអនុវត្តឱ្យកាន់តែសកម្មលើការងារកាយរិទ្ធ និងយុវជន ដោយប្រកាន់ខ្ជាប់នូវទ្រឹស្តី នូវទង្វើវិជ្ជមានក្នុងសង្គម តាមរយៈ​ការបំផុសចលនាកូនល្អ សិស្សល្អ មិត្តល្អ ពលរដ្ឋល្អ កម្មវិធីស្ម័គ្រចិត្តចុះជួយមូលដ្ឋាននៅតាមសហគមន៍ ជាមួយ​ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និងជំនាញទន់ដល់យុវជន ដើម្បីឆ្លើយតបទាន់ពេលវេលាទៅនឹងឱកាស​ការងារនៅក្នុងសង្គម។
ទី៥ បន្តត្រៀមលក្ខណៈឱ្យ​បានពេញលេញដើម្បីធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះប្រកួតស៊ីហ្គេមឆ្នាំ២០២៣ ដោយសហការជាមួយ​គ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍សមាគមកីឡាមហាជន សហព័ន្ធកីឡា បំប៉ន និងហ្វឹកហ្វឺន ហ្វឹកហាត់កីឡាជម្រើសជាតិ និងកីឡាថ្នាលឱ្យបានដិតដល់ ជំរុញសកម្មភាពអប់រំកាយ និងកីឡា នៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សាឱ្យ​បានផុលផុស។ និង ទី៦ បន្តលើកកម្ពស់សុខភាពអនាម័យនៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សា ដោយបន្តអនុវត្តន៍អភិក្រម ៣កុំ និង៣ការពារ ហើយ​ចូលរួមទប់ស្កាត់ការឆ្លងចូលគ្រឹះស្ថានសិក្សា រួមទាំងបង្កើនការអប់រំ អំពីសុវត្ថិភាព សុខភាពសិក្សា ការរក្សាគម្លាតសុវត្ថិភាព និងសុវត្ថិភាពចំណីអាហារ ដល់បុគ្គលិកអប់រំ និងសិស្សានុសិស្ស ។ បន្តយកចិត្តទុកដាក់គាំទ្រសុខភាពផ្លូវចិត្ត និងផ្លូវកាយសិស្សានុសិស្សដែលទទួលរងផលប៉ះពាល់ផ្ទាល់ ឬប្រយោល ដោយសារជំងឺកូវីដ-១៩៕