ក្រសួងអប់រំដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត​វិធានការ​បង្ការ និង​ទប់ស្កាត់​គ្រោះថ្នាក់ ក្នុងពេលធ្វើដំណើរ​ទៅ​មក​សាលារៀន
ភ្នំពេញ – ដើម្បីកាត់បន្ថយជាអតិបរមានូវផលប៉ះពាល់ និងគ្រោះថ្នាក់ ដែលអាចកើតមានក្នុងអំឡុងពេលធ្វើដំណើរទៅមកសាលារៀន កន្លែងបំពេញការងារ របស់សិស្សានុសិស្ស និងបុគ្គលិកអប់រំ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បាន​សម្រេច​ចេញ​សេចក្តីណែនាំពី​វិធានការ​បង្ការ និង​ទប់ស្កាត់​គ្រោះថ្នាក់​ក្នុង​ពេល​ធ្វើដំណើរ​មក​សាលា​រៀនសម្រាប់​បុគ្គលិក​អប់រំ និង​សិស្សានុសិស្ស។
ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមានប្រសាសន៍ថា ជារៀងរាល់ឆ្នាំ សិស្សានុសិស្ស និងបុគ្គលិកអប់រំមួយចំនួនតូច បានរងគ្រោះថ្នាក់​ក្នុងអំឡុងពេលធ្វើដំណើរទៅសាលារៀន ឬមកបំពេញការងារ ទាំងតាមផ្លូវគោក និងផ្លូវទឹក ជាពិសេសនៅរដូវវស្សា និងអំឡុងពេលទឹកជំនន់។ ទន្ទឹមគ្នានេះ គ្រឹះស្ថានសិក្សាភាគច្រើននៅតាមដងទន្លេ ជុំវិញបឹងទន្លេសាប និងទីទំនាបផ្សេងទៀត តែងរងនូវការជន់លិច និងខូចខាតបរិស្ថាន ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសម្ភារៈ និងឯកសារជាដើម ហើយ​បុគ្គលិកអបរំ និងសិស្សានុសិស្ស តែងតែទទួលរងគ្រោះថ្នាក់ជាយថាហេតុ។
បើតាម​ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា ដើម្បីកាត់បន្ថយជាអតិបរមានូវផលប៉ះពាល់ និងគ្រោះថ្នាក់ ដែលអាចកើតមាន ក្រសួងធ្វើការណែនាំដល់មន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡារាជធានី ខេត្ត, ការិយាល័យអប់រំ យុវជន និងកីឡានៃរដ្ឋបាលក្រុង ស្រុកខណ្ឌ, គណៈគ្រប់គ្រងគ្រឹះស្ថានសិក្សា និងមាតាបិតា អ្នកអាណាព្យាបាលសិស្ស ដោយ​ក្នុងនោះ៖
១- មន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡារាជធានី ខេត្ត, ការិយាល័យអប់រំ យុវជន និងកីឡានៃរដ្ឋបាលក្រុង ស្រុកខណ្ឌ ត្រូវ​តាមដានរាល់សេចក្តីជូនដំណឹងស្ដីពីការព្យាករណ៍អាកាសធាតុ និងជូនដំណឹងទៅគ្រប់សាលារៀន។ ពាក់ព័ន្ធពិនិត្យមើលកម្រិតហានិភ័យដែលនឹងអាចកើតមាន ដូចជាស្ថានភាពផ្លូវ, ខ្យល់ព្យុះ, ជំនន់ទឹកភ្លៀងឬ ទឹកស្ទឹង បឹង ទន្លេ ។ល។
ជាមួយគ្នានេះ សហការជាមួយអង្គភាពពាក់ព័ន្ធ ចុះត្រួតពិនិត្យលក្ខណៈបច្ចេកទេសមធ្យោបាយដឹកជញ្ជូន (រួម)ដូចជាយានយន្ត ឬទូក កាណូត ដែលសិស្សានុសិស្ស និងបុគ្គលិកអប់រំប្រើប្រាស់រួមគ្នា និងក្នុងករណីដែលមធ្យោបាយដឹកជញ្ជូនទាំងនោះអាចបង្កជាហានិភ័យណាមួយ ត្រូវណែនាំឱ្យធ្វើការកែលម្អដូចជា ណែនាំដល់ម្ចាស់អាជីវកម្ម និងអ្នកបញ្ហាមធ្យោបាយដឹកជញ្ជូនសិស្សានុសិស្ស និងបុគ្គលិកអប់រំ ឱ្យមានការប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់ គោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ និងមានការទទួលខុសត្រូវខ្ពស់, បំពាក់ឧបករណ៍សុវត្ថិភាព ឬអាវពោងសុវត្ថិភាពនៅលើមធ្យោបាយដឹកជញ្ជូន និងកុំឱ្យដឹកលើសចំណុះ ឬបញ្ហាយានយន្តលើសល្បឿន។
២- គណៈគ្រប់គ្រងគ្រឹះស្ថានសិក្សា ត្រូវសហការរវាងគណៈគ្រប់គ្រងគ្រឹះស្ថានសិក្សាជាមួយអាជ្ញាធរអប់រំ អាជ្ញាធរដែនដី និងកម្លាំងមានសមត្ថកិច្ច ចុះពិនិត្យមើលទីតាំង, លិខិតឬគោលការណ៍អនុញ្ញាតឱ្យប្រកបអាជីវកម្មលើមធ្យោបាយដឹកជញ្ជូន ជាពិសេសមធ្យោបាយដឹកជញ្ជូន ដែលសិស្សានុសិស្ស ឬបុគ្គលិកអប់រំប្រើប្រាស់រួម។ ក្នុងនោះ ត្រូវអប់រំណែនាំដោយផ្ទាល់ពីលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ដល់សិស្សានុសិស្សជាប់ជាប្រចាំអំពីហានិភ័យដែលនឹងអាចកើតមានឡើងក្នុងអំឡុងពេលធ្វើដំណើរ ជាពិសេសត្រូវណែនាំសិស្សានុសិស្សឱ្យចេះគ្រប់គ្រងអារម្មណ៍ គ្រប់គ្រងស្ថានការណ៍ និងវិធីរំដោះខ្លួនចេញពីគ្រោះថ្នាក់ ក្នុងករណីមានហេតុការណ៍កើតឡើង។
ទន្ទឹមគ្នានេះ សម្របសម្រួលនិងទទួលព័ត៌មានរវាងសាលារៀន និងសហគមន៍ និងជំរុញការចូលរួមជាពិសេសគ្រោះថ្នាក់ដែលពាក់ព័ន្ធរាល់សកម្មភាពពាក់ព័ន្ធនឹងការបង្ការទប់ស្កាត់គ្រោះថ្នាក់នានានឹងការធ្វើដំណើរ ឬមធ្យោបាយដឹកជញ្ជូន, សម្របសម្រួលជាមួយម្ចាស់អាជីវកម្មមធ្យោបាយដឹកជញ្ជូន ដើម្បីសម្រួលដល់ការធ្វើដំណើររបស់សិស្សានុសិស្ស និងបុគ្គលិកអប់រំ។ លើសពីនេះ កៀរគរ ឬចលនាធនធាន ដើម្បីឧបត្ថម្ភគាំទ្រដល់ការរៀបចំមធ្យោបាយធ្វើដំណើរ និងទិញសម្ភារៈសម្រាប់ការធ្វើដំណើរទៅមកសាលារៀន ដូចជាយានយន្ត ទូក កាណូត ពោងហែលទឹក ប៊ីដុងជ័រអាវពោងសុវត្ថិភាព មួកការពារសុវត្ថិភាព…។ល។ ដាក់ផ្លាកសញ្ញា ឬផ្ទាំងរូបភាពអប់រំ ស្ដីពីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ (ផ្លូវគោក ផ្លូវទឹក) នៅក្នុងទីធ្លាសាលារៀន ឬនៅតាមមធ្យោបាយធ្វើដំណើរ រួមទាំងសារអប់រំផ្សេងៗ។
៣- មាតាបិតា អ្នកអាណាព្យាបាល ត្រូវ​ណែនាំកូនចៅជាប់ជាប្រចាំឱ្យមានការប្រុងប្រយ័ត្ន និងជ្រើសរើសការប្រើប្រាស់មធ្យោបាយធ្វើដំណើរដែលមានសុវត្ថិភាព នៅតាមផ្លូវពីផ្ទះទៅមកសាលារៀន។ ពិនិត្យលទ្ធភាពទិញសម្ភារៈ និងឧបករណ៍ការពារសុវត្ថិភាពផ្សេងទៀត ឱ្យកូនចៅនៅពេលធ្វើដំណើរទៅសាលារៀន។ ម៉្យាងវិញទៀត សហការជាមួយអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ ដូចជាការផ្តល់ព័ត៌មានអំពីម្ចាស់អាជីវកម្ម ឬមធ្យោបាយដឹកជញ្ជូនដែលប្រឈមនឹងហានិភ័យ ឬដែលមិនគោរពតាមលក្ខខណ្ឌ និងគោលការណ៍ច្បាប់បានកំណត់។ ត្រូវដឹកជញ្ជូនកូនចៅទៅសាលារៀនដោយផ្ទាល់ ក្នុងករណីចាំបាច់ ដោយកុំបណ្តោយឱ្យពួកគេធ្វើដំណើរដោយខ្លួនឯង និងពិនិត្យលទ្ធភាពចូលរួមវិភាគទានជាមួយសាលារៀនដើម្បីរៀបចំមធ្យោបាយដឹកជញ្ជូនកូនចៅធ្វើដំណើរទៅសាលារៀន៕