ភ្នំពេញ – ថ្លែងក្នុងកម្មវិធីបណ្ដាញស្ត្រីអន្តរសភាពាណិជ្ជកម្មនៅកម្ពុជា (IWNE) រៀបចំដោយ The American Chamber of Commerce in Cambodia (AmCham) កាលពីពេលថ្មីៗនេះ លោកជំទាវ អ៊ឹង កន្ថាផាវី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកិច្ចការនារី បានលើកឡើងអំពីផលវិបាកនៃជំងឺមហារីក ចំពោះសង្គមជាតិ និងសេដ្ឋកិច្ច ក្នុងនោះជំងឺមហារីកសុដន់ គឺជាឃាតករដ៏សាហាវដែលឆក់យកអាយុជីវិតស្រ្តីនៅក្នុងពិភពលោក ក៏ដូចជានៅកម្ពុជាផងដែរ។
លោកជំទាវ អ៊ឹង កន្ថាផាវី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកិច្ចការនារី បញ្ជាក់ថា កង្វះការយល់ដឹងពីជំងឺមហារីកសុដន់ក្នុងចំណោមសាធារណៈជន ជាពិសេសស្រ្តីនិងក្មេងស្រី គឺជាបញ្ហាប្រឈមដ៏ចម្បង ដែលកន្លងមកមានអ្នកជំងឺជិត៧០%ដែលមកទទួលការព្យាបាល ស្ថិតក្នុងដំណាក់កាលចុងក្រោយ។ លោកជំទាវបន្តថា ប្រសិនបើពួកគាត់ឆាប់មកពិនិត្យរោគវិនិច្ឆ័យបានលឿន នោះឱកាសនៃការព្យាបាល និងសង្រ្គោះជីវិតគឺមានអត្រាខ្ពស់។
លោកជំទាវ អ៊ឹង កន្ថាផាវី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកិច្ចការនារី
“ស្រ្តីនៅទូទាំងប្រទេស សូមមេត្តាយកចិត្តទុកដាក់ តាមដាន និងពិនិត្យជាប្រចាំ ចំពោះសុខភាពរបស់ខ្លួន និងត្រូវស្វែងរកសេវាពិនិត្យ និងព្យាបាលឱ្យបានទាន់ពេលវេលា”
លោកស្រី ឡៅ ធន់ណារី ជាស្រ្តីមេផ្ទះ និងឆ្លងផុតពីជំងឺមហារីក បាននិយាយថា កាលពីខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៩ លោកស្រី បានស្ទាបប៉ះមានដុំសាច់នៅសុដន់ខាងស្ដាំរបស់ខ្លួន ហើយនៅក្នុងខែតុលា និងខែវិច្ឆិកា បានទៅពិនិត្យនៅមន្ទីរពេទ្យចំនួន៧ នៅប្រទេសកម្ពុជា ទាំងមន្ទីរពេទ្យឯកជន និងមន្ទីរពេទ្យរដ្ឋ។ លោកស្រី បន្តថា ជាលទ្ធផលលោកស្រីបានកើតជំងឺមហារីកសុដន់ តំណាក់កាលទី៣ ដែលត្រូវការវះកាត់ និងព្យាបាលដោយការចាក់គីមីចំនួន ១២ដង។
លោកស្រី ឡៅ ធន់ណារី
“ខ្ញុំបានកើតជំងឺមហារីកសុដននៅអាយុ ៣៥ឆ្នាំ នៅពេលនោះខ្ញុំមានអារម្មណ៍ភ័យ រន្ធត់ ខ្ញុំយំច្រើនដង ហើយអ្វីដែលនៅចំពោះមុខខ្ញុំគឺសេចក្ដីស្លាប់ ហើយនៅពេលមើលមុខកូនម្ដងៗ ខ្ញុំរំជួលចិត្ត អាណិតកូនហូរទឹកភ្នែក ព្រោះមិនដឹងថាកូននឹងទៅជាយ៉ាងណាបើសិនជាបាត់បង់ខ្ញុំទៅ”
ស្រ្តីមេផ្ទះវ័យ ៣៨ឆ្នាំរូបនេះ បញ្ជាក់ថា លោកស្រី និងគ្រួសារបានពិភាក្សាជាមួយវេជ្ជបណ្ឌិត ហើយក៏សម្រេចចិត្តទទួលការព្យាបាលវះកាត់ នៅមន្ទីរពេទ្យកូរ៉េកាលពីថ្ងៃទី០៨ ខែមករា ឆ្នាំ២០២០ ដោយចំណាយថវិកាព្យាបាលប្រមាណ ៣៥០០ដុល្លារ។ លោកស្រីបន្តថា ខ្លួនគាត់មិនដឹងថាអាចតស៊ូជាមួយថ្នាំដល់កម្រិតណា ហើយនៅក្នុងរយៈពេល ៨ខែនៃការចាក់គីមី លោកស្រីទទួលបានការគាំទ្រច្រើនពីស្វាមី ឪពុកម្ដាយ សាច់ញាតិ បងប្អូន រួមទាំងមិត្តភក្ដិ។ ពួកគាត់បានជួយមើលថែលោកស្រី និងកូនៗរបស់លោកស្រី ខណៈពេលដែលគ្មានកម្លាំងធ្វើកិច្ចការអ្វីបាន។ ដោយសារការជួយរបស់ពួកគាត់ធ្វើឱ្យលោកស្រីមានកម្លាំងតស៊ូនៅក្នុងការប្រយុទ្ធជាមួយជំងឺមហារីក មិនមានអារម្មណ៍គិតថានៅតែម្នាក់ឯង ឬឯកោ។
ដោយឆ្លងកាត់ជំងឺដ៏កាចសាហាវនេះ លោកស្រី ឡៅ ធន់ណារី ក៏បានលើកទឹកចិត្តមនុស្សស្រីគ្រប់គ្នាយកចិត្តទុកដាក់លើសុខភាព ការពិនិត្យសុខភាព មានការតស៊ូ និងកុំរងចាំរហូតដល់ជំងឺធ្វើទុក ប៉ុន្តែពេលទៅមន្ទីពេទ្យបានកាន់តែលឿន ការព្យាបាលកាន់តែងាយស្រួល ហើយឱកាសជាសះស្បើយពីជំងឺកាន់តែច្រើន។
គួរជម្រាបជូនថា បច្ចុប្បន្ន ក្រសួងកិច្ចនារីបាននឹងកំពុងសហការជាមួយក្រុមហ៊ុន AIA Life Insurance Cambodia ក្នុងការអនុវត្តគម្រោងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងស្ដីពីជំងឺមហារីកសុដន់ មហារីកមាត់ស្បូន ក្នុងខេត្តគោលដៅចំនួនបួន រួមមាន កំពង់ចាម សៀមរាប បាត់ដំបង និងកំពត ក្នុងគោលបំណងបង្កើនការយល់ដឹងដល់ស្ត្រី ក៏ដូចជាក្រុមគ្រួសារ ដើម្បីស្វែងរកសេវាថែទាំ បង្កា និងព្យាបាលបានទាន់ពេលវេលា៕