រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ ស្នើ​គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា សហការបណ្តុះបណ្តាល TVET ដល់យុវជនកម្ពុជាឱ្យ​មានគុណភាព
ភ្នំពេញ – ក្នុងជំនួបពិភាក្សា​ជាមួយ​ប្រធានក្រុមប្រឹក្សា​សមាគមគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា​កម្ពុជា កាលពីថ្ងៃទី២០ មីនា ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ បាន​ស្នើ​ដល់​សមាគមគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា សហការក្នុងការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ (TVET) ដល់យុវជន​កម្ពុជាឱ្យ​មានគុណភាព ដើម្បីពួកគេ​អាច​បង្កើតអាជីព​សម្រាប់ខ្លួនផ្ទាល់។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបានមានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីអនុវត្ត​តាម​អនុសាសន៍​របស់សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តី លើ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញ​បច្ចេកទេស​វិជ្ជាជីវៈ​ជូនដល់​យុវជន​ចំនួន ១លាន៥សែននាក់ ឯកឧត្តមស្នើ​ដល់សមាគមគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា​កម្ពុជា សហការជាមួយ​គ្រឹះស្ថាន​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស​វិជ្ជាជីវៈ (TVET) ក្រោម​ឱវាទរបស់ក្រសួងការងារ ធ្វើការ​បណ្តុះបណ្តាល​យុវជន​កម្ពុជា​លើ​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈនេះ ឱ្យ​មាន​គុណភាព ដើម្បី​បង្កើតអាជីពសម្រាប់ខ្លួនផ្ទាល់ និង​នៅ​តាម​បណ្តា​រោងចក្រ សហគ្រាសផ្សេងៗ​ដែលមានតម្រូវការ។
ជាមួយ​គ្នានេះ ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង បានធ្វើការវាយតម្លៃខ្ពស់ ចំពោះសមាគមគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាកម្ពុជា ដែលបានធ្វើការវិនិយោគលើប្រព័ន្ធអប់រំមួយនេះ ឱ្យមានការរីកចម្រើន ហើយបានពង្រីកវិសាលភាពនៅទូទាំងប្រទេស ដើម្បីរួមចំណែកក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្ស ដែលជាវិស័យអាទិភាពដ៏ចាំបាច់ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ ដើម្បីចូលរួមអភិវឌ្ឍសង្គម សេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជា។
គួរ​បញ្ជាក់ដែរថា បើតាម​ប្រសាសន៍​លើក​ឡើង របស់សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តី បច្ចុប្បន្ន​កម្ពុជា​មាន​តម្រូវ​ការ​ នៃ​អ្នក​បច្ចេកទេស​កាន់តែធំ ទាំង​តម្រូវ​ការ​ក្នុងស្រុក​ដែលមាន​ស្រាប់ និង​មួយ​ផ្នែកទៀត​គឺ​ដើម្បីបំពេញ​សេចក្តីត្រូវ​ការ​របស់អ្នក​វិនិយោគ ដែលចង់​មក​ធ្វើ​ការ​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា ដែលគេ​ត្រូវ​ការធនធាន​មនុស្ស​ខាងបច្ចេកទេស។
សម្តេចតេជោបានបញ្ជាក់ថា ដោយ​សារមើលឃើញ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈមានតម្រូវការ​កាន់តែធំ ដូច្នេះ​ហើយ​ទើបសម្តេច​បានដាក់ចេញ​ផែនការគោលនយោបាយ​ឱ្យ​ក្រសួងការងារ និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធធ្វើការ​បណ្តុះបណ្តាល​លើជំនាញវិជ្ជាជីវៈ​ដល់យុវជន​កម្ពុជា​ប្រមាណ ១លាន៥សែននាក់​ក្នុងមួយឆ្នាំ ដោយ​ចាប់ផ្តើម​ពីឆ្នាំក្រោយនេះតទៅ៕