សម្តេចតេជោសំណូមពរដល់​មាតាបិតា អាណាព្យាបាល អាជ្ញាធរ យកចិត្តទុកដាក់អប់រំកូនចៅកុំ​ឱ្យ​ពាក់ព័ន្ធនឹងគ្រឿងញៀន
ភ្នំពេញ – ក្នុងសារលិខិតចូលរួមទិវាអន្តរជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀន ថ្ងៃទី២៦ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានបន្ត​ធ្វើការ​សំណូមពរដល់បងប្អូន​កូនក្មួយ​ជាជនរួមជាតិទាំងអស់ ពិសេស​មាតាបិតា អាណាព្យាបាល អាជ្ញាធរ​គ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ និង​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ បន្ត​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់អប់រំ​កូនចៅ កុំ​ឱ្យ​ពាក់ព័ន្ធនឹង​គ្រឿងញៀន​ខុសច្បាប់។
សម្តេចតេជោ ក៏​បានសំណូមពរផងដែរឱ្យ​មានការ​​ចូលរួម​កាន់តែសកម្មថែមទៀត ក្នុង​ការ​កំណត់មុខសញ្ញាល្មើស និង​រាយការណ៍ជូនអាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន ឬសមត្ថកិច្ចអនុវត្តច្បាប់ ដើម្បីឈានទៅ​មានវិធានការដោះស្រាយទាន់ពេលវេលា និង​មានប្រសិទ្ធភាព​ស្របតាម​ខ្លឹមសារគោល​នយោបាយ​ភូមិ ឃុំ សង្កាត់ មានសុវត្ថិភាព របស់រាជរដ្ឋាភិបាល និង​ទិសស្លោក «៣កុំ ១រាយការណ៍» ដែល​ក្នុងនោះ កុំទី១ គឺកុំពាក់ព័ន្ធ ៖ មានន័យថា កុំជួញដូរ កុំចែកចាយ កុំ​ធ្វើជាខ្នងបង្អែក កុំឃុបឃិត និង​កុំ​ប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន។ កុំទី២ គឺកុំអន្តរាគមន៍ ៖ មានន័យថា កុំរារាំង​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​ចំពោះ​ឧក្រិដ្ឋជនគ្រឿងញៀន ទោះបីជា​ក្រុមគ្រួសារ សាច់ញាតិ ឬមិត្តភក្តិក៏ដោយ។ រីឯ កុំទី៣ គឺកុំលើកលែង៖ មានន័យថា កុំបន្ធូរបន្ថយការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​ចំពោះ​ឧក្រិដ្ឋជន​គ្រឿងញៀន។
ជាមួយ​គ្នានេះ សម្តេចក៏​បានធ្វើការ​ណែនាំ​ទៅ​ដល់គណៈបញ្ជាការ​អនុវត្ត​គោល​នយោបាយ​ភូមិ ឃុំ សង្កាត់ មានសុវត្ថិភាព អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន និង​អ្នកពាក់ព័ន្ធ​ដែល​នៅជាប់ជាមួយ​ប្រជាជន ត្រូវ​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់​ពង្រឹង​ការ​អនុវត្ត​គោល​នយោបាយ​ភូមិ ឃុំ សង្កាត់ មានសុវត្ថិភាព ពិសេស​ពង្រឹងការ​ចុះ​ជាប់ជាមួយ​ប្រជាជន បង្កើន​សកម្មភាព​ធ្វើវេទិកាសាធារណៈ​ដែលតាមរយៈសកម្មភាពទាំងនោះ ត្រូវ​ខិតខំធ្វើ​ការ​អប់រំ​ផ្សព្វផ្សាយឱ្យ​បានជាប្រចាំ ដើម្បីបង្កើន​ការយល់ដឹង​ឱ្យ​បាន​កាន់តែ​ទូលំទូលាយ បង្កើន​កិច្ច​សហការ​ឱ្យ​កាន់តែ​ជិតស្និទ្ធ​រវាងប្រជាជន និង​អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ក៏​ដូចជា​មួយ​សមត្ថកិច្ច​អនុវត្ត​ច្បាប់ ក្នុង​ការ​កាត់បន្ថយ និង​ឈាន​ទៅ​លុប​បំបាត់​ផ្នត់គំនិត​រើសអើង និង​មាក់ងាយចំពោះអ្នក​ញៀនគ្រឿងញៀន លើក​ទឹកចិត្ត​ដល់​ការ​គិតគូរ និង​ជួយ​គ្នា​ទៅវិញទៅមក​ក្នុងការ​ជួយ​សង្រ្គោះ​អ្នក​ញៀនគ្រឿងញៀន និង​ផ្តល់​នូវសេវាសុខភាព ដើម្បីទទួលបាន​នូវ​ការ​ព្យាបាល​ស្តារនីតិសម្បទា បណ្តុះបណ្តាល​បំណិនជីវិត និង​ការបង្ការ​ខ្លួន​ពីការលាប់ឡើងវិញ។
ក្នុងនោះដែរ មន្រ្តីអនុវត្តច្បាប់គ្រប់ប្រភេទ និង​គ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ ត្រូវ​បន្ត​ពង្រឹងការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​ឱ្យ​បានម៉ឺងម៉ាត់បំផុត និងគោរពក្រមសីលធម៌​វិជ្ជាជីវៈ​ឱ្យ​បានខ្ជាប់ខ្ជួន។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ ក៏​ត្រូវ​យកចិត្តទុកដាក់លើក​កម្ពស់​សមត្ថភាព​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ ដើម្បីឈានទៅ​វែកមុខ និង​បង្រ្កាប​ឱ្យ​បាននូវជនដែលជាមេខ្លោង ឬជនដែលជាខ្នងបង្អែក នៃ​បទល្មើស ក៏​ដូចជាឈាន​ទៅបង្ការ និង​ទប់ស្កាត់​ឱ្យ​បាននូវរាល់អំពើពាក់ព័ន្ធនឹង​ការ​សម្អាតប្រាក់ ដែលបានមកពីបទល្មើសគ្រឿងញៀន។ បន្ថែម​លើ​នេះ មន្រ្តីអនុវត្ត​ច្បាប់ ក៏​ត្រូវ​ចូលរួម​អប់រំ និង​លើកទឹកចិត្តអ្នកញៀនគ្រឿងញៀន​ឱ្យ​បញ្ឈប់​ការ​ប្រើប្រាស់ និង​ជំរុញ​ឱ្យ​ទៅ​ទទួល​ការ​ព្យាបាល និង​ស្តារនីតិសម្បទាឱ្យបានទាន់ពេលវេលា ដើម្បីបញ្ចៀស​រាល់បញ្ហាធ្ងន់ធ្ងរ ដែល​កើត​ឡើង​ដោយ​សារ​ឥទ្ធិពល​អាក្រក់ នៃគ្រឿងញៀន។
សូម​បញ្ជាក់ថា សម្រាប់ឆ្នាំ​២០២៣នេះ ទិវាអន្តរជាតិប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំងគ្រឿងញៀន​ ត្រូវ​បានប្រារព្ធឡើង​ក្រោម​ប្រធានបទ «ប្រជាជនជាម្បង ៖ បញ្ឈប់ការរើសអើង និងការមាក់ងាយអ្នកញៀនគ្រឿងញៀន, ពង្រឹងការងារ អប់រំបង្ការ» ក្នុងគោល​បំណង​ផ្តោត​ការ​យកចិត្តទុកដាក់​ឱ្យ​កាន់តែស៊ីជម្រៅ​តាមរយៈ​ការ​ផ្តល់​អាទិភាព​ដល់​ប្រជាជន ឬ​ការ​ចាត់ទុក​ប្រជាជន​ជាមូលដ្ឋាន​ក្នុង​ការ​រៀបចំគោល​នយោបាយ ផែនការ​យុទ្ធសាស្រ្ត ផែនការ​សកម្មភាព និង​វិធានការ​ផ្សេងៗ​ទៀត​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការងារ​ប្រយុទ្ធប្រឆាំង​គ្រឿងញៀន។ ម្យ៉ាងវិញទៀត ប្រធានបទសម្រាប់ឆ្នាំនេះ ក៏​មាន​បំណង​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​ផ្តល់​អំណាច និង​ការទទួល​ខុសត្រូវ​ដល់​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​ និងយុវជន ដើម្បីម្ចាស់ការដឹកនាំការងារ​ប្រយុទ្ធប្រឆាំង​គ្រឿងញៀន​នៅ​ក្នុង​សហគមន៍​មូលដ្ឋាន​របស់ខ្លួន៕