មហោស្រពអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ លើកទី៤ នឹងប្រារព្ធធ្វើឡើងក្រោមប្រធានបទ “សិល្បៈនៃការបកប្រែអក្សរសិល្ប៍”
ភ្នំពេញ – មហោស្រពអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរលើកទី៤ នឹងប្រារព្ធជាផ្លូវការក្រោមប្រធានបទ “សិល្បៈនៃការបកប្រែអក្សរសិល្ប៍” ​ចាប់ពីថ្ងៃទី ២២ ដល់ថ្ងៃទី២៣ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ តាមរយៈអនឡាញ ។ នេះជាឆ្នាំទី ៤ ហើយនៃការប្រព្រឹត្តិទៅកម្មវិធីមហោស្រពអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ ក្រោយទទួលបានជោគជ័យជាច្រើនឆ្នាំជាប់ៗគ្នា។
លោកស្រី សូ ភីណា ជាស្ថាបនិកកម្មហោស្រពអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីមហោស្រពសិល្ប៍ខ្មែរ លើកទី៤ នេះ មានគោលបំណងធំៗបី ទី១. បណ្តុះស្មារតីស្រឡាញ់អក្សរសិល្ប៍ជាតិ ទី២. លើកកម្ពស់កិត្តិយស និងគុណតម្លៃរបស់អ្នកនិពន្ធខ្មែរ និងទី៣. បង្កើនឱកាសក្នុងការទំនាក់ទំនង និងពង្រីកវិសាលភាពទីផ្សារដល់អ្នកនិពន្ធ ។
លោកស្រី សូ ភីណា បញ្ជាក់ថា សម្រាប់ឆ្នាំនេះ មហោស្រពអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរបានកំណត់ប្រធានបទធំ គឺ «សិល្បៈនៃការបកប្រែអក្សរសិល្ប៍» ដែលនឹងបង្ហាត់បង្ហាញ ចែករំលែកបទពិសោធន៍ពីអ្នកនិពន្ធ និងអ្នកប្រែអក្សរសិល្ប៍នានា ដើម្បីចែករំលែកចំណេះដឹងពាក់ព័ន្ធនឹងការបកប្រែអក្សរសិល្ប៍នៅប្រទេសយើង និងជំរុញឱ្យមានភាពសំបូរបែបក្នុងវិស័យអក្សរសិល្ប៍ជាតិយើងផងដែរ ។
ស្ថាបនិកកម្មហោស្រពអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ បញ្ជាក់បន្ថែមថា មហោស្រពអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ លើកទី៤ នេះ មានរយៈពេល២ថ្ងៃ និងធ្វើឡើងតាមរយៈប្រព័ន្ធអនឡាញ នឹងនាំយកនូវកម្មវិធីពិសេសៗ ជាច្រើនដូចជា វេទិកាពិភាក្សាអំពីអក្សរសិល្ប៍ សិក្ខាសាលា កម្មវិធីកំណាព្យ តាំងពិព័រណ៍ វីដេអូឯកសារ កម្មវិធីប្រកាសជ័យលាភីបកប្រែអក្សរសិល្ប៍ និងការសម្ដែងទស្សនីយភាព ដែលមានរបាំ ចម្រៀង និងចាប៉ីផងដែរ ។
កម្មវិធីមហោស្រពអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរលើកទី៤ នេះ បើកឱកាសឱ្យសាធារណៈជនដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍ចង់ចូលរួមកម្មវិធី អាចស្វែងរកកម្មវិធីជាក់លាក់ណាមួយនៅក្នុងទំព័រហ្វេសប៊ុកផេករបស់មហោស្របអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរ ចុះឈ្មោះចូលរួមដោយផ្ទាល់ ឬអាចទស្សនាការឡាយតាមប្រព័ន្ធអនឡាញរបស់ផេកមហោស្រពអក្សរសិល្ប៍ខ្មែរបានផងដែរ ។
គួរជម្រាបជូនថា មហោស្រពអក្សរសិល្ប៍បានទទួលការគាំទ្រពីសហគមន៍អ្នកនិពន្ធ សមាគមអក្សរសិល្ប៍នានា ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ និងសប្បុរសជនជាច្រើននាក់ទៀត សម្រាប់ការរៀបចំកម្មវិធី៕