ភ្នំពេញ៖ បច្ចុប្បន្នមនុស្សស្រលាញ់ភេទដូចគ្នានៅបណ្ដាលប្រទេសមួយចំនួនមានច្បាប់ការពារសិទ្ធិ អាចរៀបអាពាហ៍ពិពាហ៍ មានការគាំទ្រលើកទឹកចិត្តពីគ្រួសារ និងសហគមន៍ដែលពួកគេរស់នៅ ។ ចំណែកអ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នានៅកម្ពុជាហាក់មានការគាំទ្រនៅមានកម្រិតនៅឡើយ លើកលែងតែអ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នា និងអ្នកដែលធ្វើការពាក់ព័ន្ធតែប៉ុណ្ណោះ ហើយបើនិយាយពីការគាំទ្រពីគ្រួសារហាក់មានតិចតូច ព្រមទាំងចាត់ទុកជារឿងខ្មាស់អៀននៅក្នុងសង្គម ។ អ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នាយល់ថា មានតែសកម្មភាពទទួលស្គាល់ការពិតពីតម្លៃនៃអ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នានៅក្នុងសង្គមនោះទេ ទើបជាការលើកកម្ពស់សិទ្ធិអ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នា ។
លោក សុខ ស្រីរ័ត្ន អ្នកផ្លាស់ប្ដូរយេនឌ័រពីស្រ្តីទៅបុរស បាននិយាយថា ប្រជាជនកម្ពុជាមួយចំនួននៅបន្តរើសអើងអ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នា ទាំងនៅក្នុងគ្រួសារ ទាំងកន្លែងការងារ និងការយល់ដឹងពីមនុស្សជុំវិញខ្លួន ។ ស្រីរ័ត្នបន្ថែមថា អ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នាហ៊ានបង្ហាញខ្លួនឯងថាជានរណាពិតប្រាកដ និងត្រូវតស៊ូជម្នះរាល់ភាពរើសអើងពីនៅជុំវិញខ្លួន ។ ស្រលាញ់ភេទដូចគ្នាកើតឡើងមកដោយសារធម្មជាតិរបស់មនុស្សម្នាក់ៗ ។
“គ្មាននរណាម្នាក់ពេញចិត្តខ្ញុំនោះទេនៅពេលដែលគេដឹងថាខ្ញុំជាមនុស្សស្រលាញ់ភេទដូចគ្នា ជាពិសេសនៅក្រុមហ៊ុនមួយចំនួនគ្រាន់តែឃើញ ក៏ថាខ្ញុំជាមនុស្សប្រភេទគេមិនបានទទួលខ្ញុំឱ្យធ្វើការងារនោះទេ ទាំងមិនបានមើលលើសមត្ថភាព និងចំណេះដឹងរបស់ខ្ញុំឡើយ”
លោក សុខ ស្រីរ័ត្ន
ទន្ទឹមនឹងគ្នាននេះ កញ្ញា ផ្លុន ស្រីនី ជាស្រ្តីស្រឡាញ់ស្ត្រី បាននិយាយថា ក្រុមអ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នាមិនមានការបញ្ចេញភាពជាខ្លួនឯង មានភាពខ្មាសអៀន និងបាត់បង់ខ្លួនឯង បណ្តាលមកពីបុគ្គលមួយចំនួនមិនទាន់យល់អំពីអ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នា ។ យុវជនដែលដឹងថា ខ្លួនឯងជាមនុស្សស្រលាញ់ភេទដូចគ្នា ត្រូវទទួលស្គាល់ខ្លួនឯង និងក្លាហ៊ានធ្វើអ្វីមួយឱ្យពិតប្រាដក ។
កញ្ញា ផ្លុន ស្រីនី បានបន្តថា ក្ដីស្រលាញ់គ្មានហេតុផលនោះទេ ហើយអ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នាក៏ដូច្នោះដែរ ហើយកញ្ញាសង្ឃឹមថា ច្បាប់នឹងផ្ដល់សិទ្ធិអ្នកស្រលាញ់ភេទរៀបអាពាហ៍ពិពាហ៍ សិទ្ធិនៅក្នុងការធ្វើការងារ ការរស់នៅប្រកបដោយសមភាព និងគ្មានការរើសអើង ។
ចំណែកឯកញ្ញា ភាព សីហា បុគ្គលិកអប់រំបម្រើការងារនៅស្ថាប័នមួយ បាននិយាយថា អ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នាពួកគេមិនមានកំហុសទេ ព្រោះក្ដីស្រលាញ់មិនកំណត់ទៅលើភេទ ។ មនុស្សស្រលាញ់ភេទដូចគ្នាសុទ្ធតែជាមនុស្សល្អ ពូកែ ក្លាហ៊ាន និងអាចធ្វើអ្វីគ្រប់យ៉ាង ហើយបុគ្គលគ្រប់រូបគួរបើកចិត្តចូលរួមលុបបំបាត់ការរើសអើងអ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នានៅក្នុងសង្គមកម្ពុជា ដើម្បីជាសេរីភាពនៃការរស់នៅ ប្រសិទ្ធិភាពការងារ និងមានសមភាពក្នុងសង្គម ។
គួរបញ្ជាក់ថា ចលនាជាសកលសម្រាប់សមភាព នារីស្រឡាញ់នារី បុរសស្រលាញ់បុរស អ្នកស្រឡាញ់ទាំងពីរភេទ អ្នកប្តូរយេនឌ័រ (LGBT) ឆ្លងកាត់មនុស្សរាប់លាននាក់ ក្រុមអង្គការ និងយុទ្ធនាការរាប់លានដែលអ្នកទាំងអស់នោះកំពុងតស៊ូទាមទារឱ្យមានការផ្លាស់ប្តូរនៅក្នុងប្រទេស និងសហគមន៍របស់ពួកគេ ។ លើសពីនេះ អង្គការសមាគមន៍និងមនុស្សជាច្រើនបានធ្វើការគាំទ្រ ទទួលស្គាល់អ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នាដូចជា សហគមន៍ឥន្ទធនូកម្ពុជា ដែលហៅកាត់ថា រ៉ក់ និងមជ្ឈមណ្ឌលគ្រប់គ្រងសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជាជាដើម ។
ទិវាអ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នា (Pride Event) បានបង្កើតឡើងនៅកម្ពុជាដំបូងគេបង្អស់នៅឆ្នាំ ២០០៣ ហើយកាលពីឆ្នាំ២០១២ រដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានប្រកាសឲ្យឈប់មានការរើសអើងទៅកាន់ អ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នា ។ លើសពីនេះ សិទ្ធិស្មើគ្នារបស់អ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នានៅក្នុងការងារដោយមិនរងការរើសអើងការងារ និងការរក្សាឱកាសការងារដោយផ្អែកលើមូលដ្ឋាននិន្នាការភេទ អត្តសញ្ញាណយឹឌ័រ ការបង្ហាញទំនោរយេនឌ័រ និងលក្ខណៈភេទរបស់អ្នកស្រឡាញ់ភេទដូចគ្នា មានចែងយ៉ាងច្បាស់នៅក្នុងច្បាប់និងបទដ្ឋានសិទ្ធិមនុស្សអន្តរជាតិនានា ៕